Senát pod vedením staronového předsedy Přemysla Sobotky schválil smlouvy umožňující výstavbu a provoz americké raketové základny. Pro potupné smlouvy hlasovali poslanci ODS, KDU-ČSL a Klubu otevřené demokracie.
Ústavní soud shledal, že poslanci napadené články Lisabonské smlouvy nejsou v rozporu s Ústavou ČR. Václav Klaus, který u ÚS vystoupil proti Lisabonské smlouvě, rozhodnutí soudu kritizoval a označil je za laické, subjektivní a koncepčně chybné. Nabízí se otázka: Bylo tedy laické, subjektivní a koncepčně chybné i jmenování ústavních soudců panem prezidentem?
Poslanci naporcovali medvěda za dvě miliardy a poté se neshodli na programu schůze. Znamená to, že se s velkou pravděpodobností nestihnou projednat důležité zákony a také státní rozpočet. Hlavními důvody bylo, že opozice neprosadila své návrhy (zrušení zdravotnických poplatků a odložení schvalování smluv o americké radarové základně) do programu. Koalice však neměla sílu na to přehlasovat ji a schválit vedením sněmovny navržený program.
Jednala také vláda a mimo jiné schválila po těžkých diskusích návrh posledního z Julínkových zdravotnických zákonů. Schválila také návrh ministra Petra Nečase na změny v zákonech, které umožní vyvedení části peněz z důchodového pojištění do soukromých penzijních fondů. Vláda také chystá reakci na světovou finanční a hospodářskou krizi, premiér Topolánek nevyloučil ani možnost vyššího deficitu rozpočtu.
Krize v ODS před blížícím se kongresem kulminuje. Mirek Topolánek i Pavel Bém se snaží získat co nejvíce nominací na krajských sněmech ODS, kde se volí delegáti kongresu, zatím to vypadá, že navrch má Mirek Topolánek. V boji o předsednické křeslo obě strany vytahují těžší kalibr, na jedné straně je to zveřejnění rozhovoru Mirka Topolánka s francouzským presidentem Nicolasem Sarkozym, což způsobilo aféru mezinárodní úrovně, na straně druhé je to dojemná péče MFDnes o Bémovy hodinky, jeho styky s podnikatelem Janouškem a sponzorování oslav narozenin. Vypadá to, že hradní podpora Béma je více než vyvážena podporou Topolánka ze strany vládě nakloněných médií.
Poslankyně Olga Zubová oznámila, že Martin Bursík zaměstnává bývalého důstojníka StB, který ji údajně špehuje a snaží se ji a její rodinu zdiskreditovat. Poté společně s Věrou Jakubkovou opustily klub Strany zelených.
Ve všech krajích byly ustaveny Rady a zvoleni hejtmani. Všichni krajští hejtmani jsou z ČSSD. Nejrazantněji si po svém zvolení počíná středočeský hejtman David Rath. Odvolal všechny ředitele oblastních nemocnic a poslal do nich auditory na kontrolu. Bývalý hejtman Petr Bendl to označil za stranickou čistku. Rathovi se podařilo také vyhrát soud, jenž s ním vedl právě Bendl. Nemusí se tak Petru Bendlovi omlouvat za to, že o něm prohlásil, že se chystal rozkrást středočeské nemocnice.
Několik, většinou neradostných čísel z ekonomiky: Oceláři Tomáši Chrenkovi se díky masivní kampani a finančním pobídkám lékařům i klientům podařilo překročit padesátitisícovou hranici v počtu pojištěnců, která je podmínkou pro udělení licence. Polovina firem v České republice se chystá v příštím roce zmrazit platy svých zaměstnanců. Tři čtvrtiny českých občanů se obávají ztráty pracovního místa. Prodej domů a bytů klesl meziročně o 30 procent. Spolek proti nemravným cenám elektřiny natočil videoklip proti společnosti ČEZ.
Policejní plukovník Jan Kubice se svěřil novinářům s tím, pod jakým politickým tlakem byl. Policie odložila kauzu korupce v brněnské ODS pro nedostatek důkazů. Spokojenost českých občanů s politikou klesla na nejnižší úroveň od Listopadu 1989. Prahu navštívil tibetský duchovní vůdce dalajláma a na přednášce ve vyprodaném Kongresovém centru vyzval všechny k soucitu a realistickému pohledu. Česká polní nemocnice ukončila svoji misi v Kábulu.