Politický masomlejn 2009 – 49. a 50. týden
Dva ministři Fischerovy vlády se vytratili do Bruselu, a tak za ně Václav Klaus jmenoval pro jistotu hned tři nové. Začala platit Lisabonská smlouva, všimněte si podpisu Václava Klause na ní, který vyjadřuje jeho odpor a znechucení. A znechucen je náš pan prezident i kanadskými vízy, takže do Vancouveru na OH na protest nepojede. Klausův poradce Petr Hájek navrhl ve „výživném“ rozhovoru pro Novinky vystoupení z EU a kritizoval západní vojenské intervence. Kancléř prezidenta Jiří Weigl svědčil při utajeném projednávání kauzy Savoy, v němž pracovník rozvědky a bývalý policista čelí obvinění ze zneužívání pravomoci veřejného činitele v souvislosti s nahrávkou tajné schůzky Jiřího Weigla s lobbistou Miroslavem Šloufem, která měla údajně ovlivnit prezidentskou volbu.

 

Máme rozpočet na příští rok. Je stejně špatný, ne-li horší, než ten loňský (tvrdí to i pan prezident, který má přece vždycky pravdu), a stejně jako ten loňský vychází z přehnaně optimistických odhadů příjmů. Levice na poslední chvíli přidala státním zaměstnancům, zemědělcům a sociálním ústavům, aby za to sklidila tvrdý odsudek od kdekoho, včetně vrcholných představitelů ODS, jejíž poslanci jeho přijetí svojí absencí při hlasování umožnili.  Předseda ODS Topolánek zapomněl na vlastní hříchy a vyzval Fischerovu vládu k demisi, aby poté schytal kritiku z vlastních řad právě za to, že takový rozpočet umožnil i svým složením poslaneckého mandátu a neúčastí ve sněmovně při hlasování. Komická je v této souvislosti kritika letošního rozpočtu od Miroslava Kalouska, tedy předkladatele „růstového“ rozpočtu na letošní rok, i vyhrožování demisí od tehdejšího hlavního architekta tohoto veledíla a současného ministra financí Eduarda Janoty. Spokojena může být betonová lobby, dostala rekordních 95 miliard, švédští projektanti, japonští výrobci těžké stavební techniky, ukrajinští dělníci a stavitelé satelitních městeček pro zasloužilé stranické a vládní úředníky mohou oslavovat. Byl to prostě dokonalý rozpočtový dupák, který musel potěšit i bankéře, radující se z dalších úroků z raketově rostoucího státního dluhu.

 

Vloni schválený deficit rozpočtu ve výši 38 miliard korun pozoruhodně nabobtnal. Vloni v prosinci, tedy těsně po jeho přijetí, se začalo mluvit o maximálně 60 miliardách (Eduard Janota), v lednu letošního roku už to mělo být 75 miliard (Miroslav Kalousek), na začátku letošního listopadu už skutečnost překonala 138 miliard (podle Bohuslava Sobotky), na konci listopadu se vyšplhal na takřka 170 miliard (ministerstvo financí), 6. prosince byl odhad deficitu na 175 milardách (náměstek MF Bohdan Hejduk), aby se 13. prosince vyšplhal na astronomických 200 miliard (opět Eduard Janota), tedy na číslo, které už v dubnu předpovídal MMF (mezinárodní finančníci pravděpodobně opisovali z OM, kde jsme toto číslo předvídali už před rokem). Symbióza světové hospodářské krize a nezodpovědných neoliberálních experimentů typu „rovné daně“ a „stropů na SZP“ se stala takovou „zbraní hromadného hospodářského ničení“, že dokonce i sám Eduard Janota začal hovořit o nutnosti návratu k daňové progresi. Zadlužení ČR se totiž za poslední dva roky zvýšilo o třetinu a ministři EU (kteří sami mají rozpočtové máslo na hlavě) dokonce pohrozili sankcemi, pokud nezačneme své deficity a zadlužování razantně snižovat. Ostatně ve světle zadlužení vypadají jinak i ony údajné „zelené výhonky oživení“.

 

A při tomto způsobu hospodaření státu není divu, že se nám kmotři a velrybáři začínají pomalu odkrývat nejen v ODS, ale i v ČSSD, kde došlo k dalšímu (tentokrát to vypadá, že neúspěšnému) pokusu o nábor „černých duší“. Necháme si to donekonečna líbit?

 

V Praze se konal Kongres evropských socialistů. Za zmínku stojí, že na něm Jiří Paroubek slíbil snížení emisí skleníkových plynů v ČR do roku 2050 o 50 procent. Vzhledem k neustálému poklesu naší průmyslové výroby však možná mohl být ve svých slibech ještě velkorysejší. Delegáti kongresu řešili záhadu, proč v době krize v evropských volbách převážně vítězí pravice. Pokud je však levice „reformní“ a „lidově-kapitalistická“, jak předváděli Tony Blair v Británii nebo Gerhard Schröder v Německu, nemohou se divit, že jejich voliči zůstanou doma a tím socialisty „zneviditelňují“.

 

Jak se naopak zviditelnit na socialistech, nám předvádí majitel dopravní firmy Student Agency Radim Jančura. Co na tom, že jeho spor se sociálně demokratickými hejtmany je nesmyslný ? (viz rozhovor s Michalem Haškem od 36. minuty) Skrytá reklama pravici se může v budoucnu ukázat jako velmi dobrá investice!

 

Podle očekávání skončil sjezd Strany zelených. Ondřej Liška obhájil svoji funkci, opozice ve straně byla poražena, takže už vůbec nic nebrání tomu, aby tato strana odkráčela do zapomění.

 

Česká ekonomika v třetím čtvrtletí vzrostla o 0,8 procent oproti čtvrtletí druhému, tvrdí statistici. Čím to bylo způsobeno, když hlavní odvětví, tedy průmysl, služby a zemědělství i nadále klesají, je ovšem velkou záhadou. Že by zvýšení HDP zajistily větší veřejné výdaje, financované na dluh a evropskými dotacemi? Ceny se po říjnovém poklesu vrátily k mírnému růstu, přibylo lidí bez práce i osobních bankrotů. A bude hůř, říkají experti.

 

Dva tisíce policistů a hasičů demonstrovaly v Praze proti snižování platů. V nošovickém Hyundai došlo ke spontánní stávce proti nedobrovolným přesčasům a nelidským praktikám manažerů. Přestože došlo k jednáním, na nichž vedení firmy slíbilo zrušení přesčasů, další stávka je na spadnutí. „Lidské zdroje“ už mají dost své „exploatace“. Stávka opět hrozí v pražském Dopravním podniku kvůli neomalenému vtipkování poradenské firmy, která byla najata k provedení „racionalizačních opatření“. Je to stejný příběh bezcharakterních manažerů a poradců.

 

Vrchní soud v Praze osvobodil Telefónicu O2 v procesu, v níž jí hrozilo, že zaplatí Vodafonu miliardu korun za to, že účtovala jeho zákazníkům vyšší poplatky než zákazníkům od jiných operátorů. Úvěrový rating Sazky byl opět snížen kvůli prodlužujícím se rozhovorům s jejími věřiteli. Jihokorejský Doosan ovládl Škodu Power. Razie EU v ČEZu mu prý překazila obchod za 12 miliard korun. Po plzeňském Prazdroji zvýší ceny piva od Nového roku i většina ostatních pivovarů. Po skončení německého šrotovného klesl zájem o Fabie, továrna opět najíždí na čtyřdenní pracovní týden. Průměrné mzdy vzrostly téměř o 5 procent – paradoxně kvůli propouštění, které postihuje především lidi s nižšími výdělky.

 

Kritiku sklidil David Rath od Petra Bendla za nákup vzácné miniatury za 17 milionů. Chválili ho naopak experti na umění i ministerstvo kultury. Kauza Bušina, která svého času kompromitovala právě Davida Ratha a další členy sociální demokracie, a pak potichu vyšuměla, byla založena na falešných výpisech telefonních hovorů Filipa Bušiny, které vyrobil policista.

 

Kontrola, probíhající na plzeňské právnické fakultě zjistila u třetiny držitelů titulu JUDr. nesrovnalosti. Posudky rigorózních prací prý byly otřesné. Sněmovna zvolila členy parlamentní komise na vyšetření tohoto případu a pustila do dalšího čtení novelu zákona o odebírání neoprávněně získaných titulů.

 

Naplno se rozhořela pražská kauza Opencard. Podle auditu tento „špehovací“ projekt Praze nic nevydělá a příjmy půjdou soukromé firmě. Průběh byl stejný jako ve všech obdobných kauzách – znechucená veřejnost, vykrucování viníků, přehazování odpovědnosti na nevinné a odvolání kritiků. ODS si přece (a zvláště v Praze) nenechá foukat do polévky, a na věrné Pražany je nakonec vždy spolehnutí. Budou volit pravici, i kdyby jim předtím zamordovala babičku.

 

Ministerstvo zdravotnictví prý nemůže za to, že se lidé nechtějí dát očkovat proti prasečí chřipce. Kdo by se jim však divil, když očkovat se nechce nechat ani většina lékařů. A tak vláda schválila, že očkovány mohou být i chronicky nemocné děti. Přece ty draze nakoupené a řádně nevyzkoušené vakcíny nevyhodíme!

 

Vláda (prý kvůli formálním chybám) nepodpořila návrh zákona, který měl zakázat akcie na doručitele. Poslanci, kterým šéf NKÚ František Dohnal znemožnil kontrolu svého kontrolního úřadu, na něj podali další kárnou žalobu a trestní oznámení. Navrhují také jeho odvolání z funkce. Šéf odvykacího protidrogového centra v Bohumíně zemřel na předávkování kokainem. Vlaky jezdí podle nového jízdního řádu, došlo k dalšímu rušení spojů. Karlštejn, Hluboká, Český Krumlov a další památky se ocitly v exekučním řízení. Muži, prodlužte si život o pět let! Jak? Čtením OM – a sledováním ženských poprsí!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments