Politický masomlejn – 49. týden

Těžký týden má za sebou prezident republiky Václav Klaus. Nejprve si o sobě v prestižním britském týdeníku The Economist přečetl, že je nerudným strýčkem, který poškodil budoucí české předsednictví v EU, aby poté musel strpět drsnou provokaci europoslanců přímo na pražském Hradě. Ačkoliv jsou mé sympatie tentokrát spíše na straně Václava Klause, nemohu se ubránit jisté škodolibé radosti nad tím, že europrovokatér z Prahy byl tentokrát nucen okusit svoji vlastní medicínu.
 
Podle všech mainstreamových médií to vypadá, že hlavní událostí minulého týdne byl kongres ODS. ČT24 dokonce přenášela celý průběh jednání, nepředpokládám ovšem, že se našel masochista, který by jej vydržel sledovat. Pokusme se tedy popsat onu smrtelnou křeč, v níž se kdysi sebevědomá a triumfující strana svíjela. Kongresu předcházely nominace, v nichž jasně zvítězil Mirek Topolánek a stal se tak jasným favoritem na vítěze, pokud by se však měl ucházet o nominace mezi všemi českými voliči, dopadl by zcela jinak. Před kongresem se také v médiích objevila celkem kvalitní analýza volebního neúspěchu, která ukázala, že problémy ODS a příčiny její porážky v krajských a senátních volbách jsou z velké části jiné, a také mnohem hlubší, než jak se domnívalo vedení strany.
 
Mirek Topolánek ve svém úvodním projevu varoval před vytunelováním ODS a navrhl zbavit se všech, kteří ODS škodí. Na to, jak již jsem napsal výše, sebekriticky zareagoval prezident Václav Klaus a vzdal se funkce čestného předsedy. Poté proběhla tradiční noc lobbistů a staronovým předsedou se stal Mirek Topolánek. Delegáti, omámení lobbistickou whisky, evidentně neposlechli jeho dobrou radu z úvodního projevu. Poté ještě zvolili až na jednu výjimku všechny členy, kteří ODS vedou dva roky do pekel, schválili podporu americké radarové základny a dali volnou ruku poslancům ve věci Lisabonské smlouvy. ODS spáchala politické harakiri, ovšem z jejího popela vzlétá nový Fénix pod prezidentskou patronací.
 
Na mimořádné schůzi se sešla poslanecká sněmovna. Poslanci nejprve vyslechli zprávu Mirka Topolánka o návrzích řešení finanční krize, v nichž dominovalo snižování daní, poté prodloužili lhůtu pro vypořádání církevního majetku, aby poté pokračovali tradičním porcováním medvěda. Proběhlo totiž druhé čtení rozpočtu, o němž ovšem všichni včetně jeho tvůrců vědí, že je vzhledem k nastupující recesi naprosto nereálný.
 
Také vláda reagovala na analýzu volebního neúspěchu a chystá se přidat státním zaměstnancům celkem 2,7 miliardy korun. ODS a její koaliční partneři se rozhodli si opět koupit své ztracené voliče.
 
Porada ekonomických ministrů navrhuje vyvedení části peněz z důchodového pojištění do soukromých penzijních fondů. Český zahraniční obchod se v listopadu ocitl v nečekaně hlubokém deficitu. Zcela jistě se tento deficit ještě prohloubí poté, co Škoda Mladá Boleslav prodloužila odstávku výroby na takřka celý měsíc.
 
Ministr Tomáš Julínek odvolal ředitele Úrazové nemocnice v Brně za špatnou komunikaci s ministerstvem. Bylo to šest dní poté, co tato nemocnice přišla o statut traumacentra, o což ministr proti vůli zaměstnanců i brněnské radnice usiloval. Armáda vyšetřuje, proč motory nových obrněných transportérů Dingo netáhnou. Vsetínský místostarosta Jaroslav Kutlík dostal podmínečný trest za křivé svědectví v Čunkově aféře. V Praze hořely tři supermarkety. Bývalý šéf ÚOOZ Jan Kubice tvrdí, že František Mrázek zemřel kvůli sporům o prodej firmy SETUZA.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments