Politický masomlejn – 51. týden
Vrcholem na události bohatého týdne v české politice bylo páteční hlasování, při němž se otevřeně ukázalo, že Mirek Topolánek vládne menšinové vládě bez parlamentní podpory. Sněmovnímu odmítnutí zdravotnických poplatků a torpédování afghánské vojenské mise však předcházelo několik dalších zajímavých událostí –  čeští poslanci v Afghánistánu přečkali útok na základnu v Kandaháru, přeběhlík Michal Pohanka odešel ze sněmovny, ministr Bursík a Čunek vedli spor o miliardy z evropských fondů, Mirek Topolánek utratil za svoji sebeprezentaci v kampaních miliony korun a rozpustil svoji „golfovou nadaci“ Becario, ministr vnitra Langer zasáhl do vyšetřování korupční kauzy dalšího přeběhlíka Wolfa a nechyběl ani vztyčený prostředníček ministra financí Kalouska, oblíbený to pozdrav našich pravičáků. Není divu, že podle posledního průzkumu vzrostl náskok sociálních demokratů před těmi občanskými na 15 procent, preference ČSSD vzrostly na takřka neuvěřitelných 45 procent a podle volebního modelu by společně s komunisty získali v poslanecké sněmovně ústavní většinu.

 

Bohatý program měl i prezident Václav Klaus. Podepsal rozpočet a daňové změny, schválené sněmovnou, promluvil na ekonomickém fóru, kde vyzval podnikatele, aby utráceli, utráceli a utráceli, přijal na Hradě Woody Allena a čelil obvinění ze strany vrcholných představitelů EU, že jím zveřejněný záznam rozhovoru s europoslanci byl pořízen tajně a bez jejich vědomí.

 

Do Prahy dorazila delegace amerických kongresmanů, aby jednala o radaru. Návštěva však musela být zkrácena pro zdravotní potíže některých z nich. O tom, co vlastně dojednali, jsou velmi rozporné informace. Mainstreamová média ovšem tvrdí, že kongresmani ještě před tím, než si zkazili žaludek českým jídlem, vyjádřili radaru podporu. Ve stejné době budování radaru v Brdech odmítlo středočeské krajské zastupitelstvo.

 

Přes všechno ujišťování politiků, že Česko bude ostrovem stability, příval nepříznivých zpráv pokračuje.  První z nich je, že ČNB snížila úrokové sazby o půl procenta ve snaze oživit mezibankovní trh s úvěry a zabránit hrozící deflaci. Nejméně do 13. ledna se zastaví výrobní linky ve Škodovce, 1 400  lidí propouští Tatra Kopřivnice, stovky lidí propustí také první česká banka – ČSOB. Počet volných míst klesl za listopad o dvacet tisíc. Podle průzkumu jsou v krizi už i rozpočty rodin. Zkrachoval nejluxusnější domov důchodců v ČR. Lepší vyhlídky se na druhé straně ukazují pro české sázkové společnosti, kterým bylo ministerstvem financí legalizováno sázení po internetu a také firmě Viamont, z níž přišel do vlády ministr dopravy Aleš Řebíček. Tato do té doby takřka neznámá firma získala za dobu jeho působení na ministerstvu miliardové zakázky.

 

NKÚ si posvítil na Českou poštu a zjistil tam takové nedostatky v hospodaření, že podal několik trestních oznámení. Za zneužití monopolního postavení na trhu byl v Bulharsku pokutován ČEZ. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg obdržel Velký kříž Řádu za zásluhy od Spolkové republiky Německo. Je to nejvyšší německé vyznamenání, jaké může ve své funkci dostat. Ústav pro studium totalitních režimů opustili další elitní historici, pod jeho ředitelem Pavlem Žáčkem se houpe židle. Demonstranti převlečení za sněhuláky protestovali před úřadem vlády proti invazi Santa Clause do České republiky. Už třináct tisíc Čechů si koupilo pozemek na Měsíci. Dana Batulková s Janem Onderem se stali vítězi StarDance.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments