Polsko: V té malé je ďábel

V malé vesničce Harsz na severu Polska žije holčička jménem Olivie. Je divná. Rodiče ji nenechali pokřtít, protože vycházejí ze zásady, že o svém náboženském přesvědčení si jejich dcera rozhodne, až bude dospělá, a že není třeba jí něco vnucovat. Bohužel je tento přístup zřejmě závadný.

V posledních dnech na ni část kamarádek ze školy začala ukazovat palcem a občas tiše zasyčí: ty ďáble! Správně je totiž vyškolil kněz, který je na hodinách náboženství poučil: "Je to pohanka, je v ní ďábel. Nekamaraďte se s ní." Když předtím četl seznam dětí přihlášených k prvnímu přijímání, Olivii jmenoval s poznámkou "pohan bez křtu", místo aby prostě osobu, která s jeho prací nemá sebemenší kontakt, vynechal (dítě také zločinně nechodí na náboženství, což ji umožňuje ústavou zaručené právo volby). Část dětí výzvu nejvyšší autority samozřejmě pochopila, takže efekt je ten, že Olivii se do školy přeplněné křesťanskou láskou nyní moc nechce.

Matka malého zločinného bezvěrce je ateistka. Ale v rámci kontaktů s okolím nikdy na místního kněze neútočila a také když chodil po koledě po domácnostech se svěcenou vodou, aby je vykropil, otevřela mu a pohostila ho, jak sousedské vztahy vyžadují. Jen odmítla jakoukoliv náboženskou agitaci. Také nehodlala sebemenším způsobem měnit výchovu dítěte.

Za tento její hřích musí ostrakizmem pykat malé dítě. Kněz se samozřejmě k ničemu nepřiznává a může mít docela silnou pozici v případném procesu, pro který se otec Olivie rozhoduje souběžně s rozesíláním oficiálního dopisu státním a církevním orgánům zodpovědným za vzdělání a náboženství. Ovšem další rodiče, kteří by mohli proti knězi svědčit, jistě nebudou toužit po pronásledování, které se tentokrát může týkat jejich dětí (stejný kněz byl totiž již dříve obviněn ze zbití dítěte, ale nikdo nenašel odvahu se mu postavit).

Zdroje:

http://www.tvp.pl/olsztyn/informacja/informacje/wideo/270510-godz-1600/1857244 (kolem 6. minuty)

http://wyborcza.pl/1,76842,7930567,Ta_mala_ma_w_sobie_diabla.html

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments