Pět expertů WHO je spojeno s výrobci vakcín
Srpen 13, 2010

Ukazuje se, že třetina z odborníků, kteří radili Světové zdravotnické organizaci v případě pandemie prasečí chřipky, měla vazby na farmaceutické firmy. Pět z patnácti odborníků, kteří seděli v Krizovém štábu, obdrželo finanční prostředky od farmaceutických gigantů, nebo s nimi byli spojeni prostřednictvím svého výzkumu. Odhalení ještě více podnítí spekulace o tom, že „pandemie“ byla značně přehnaná a převážně podporovaná farmaceutickým průmyslem, který hodlal profitovat na panice.

Minulý měsíc vyšlo najevo, že vláda utratila více než 1,2 miliardy liber na řešení prasečí chřipky – většinou na nákup vakcín po hrozivé předpovědi expertů, že více jak 65.000 Britů zemře. Ve skutečnosti měl virus na svědomí jen 457 životů – třetinu těch, kteří zemřou každý rok kvůli běžné sezónní chřipce.

Dnes však vyšlo najevo, že mnoho vědců v krizovém výboru WHO mělo vztahy s firmami, včetně GlaxoSmithKline, jež vydělaly miliony výrobou vakcín proti prasečí chřipce. Toto zjištění následuje po odhalení, které Daily Mail učinil počátkem tohoto roku, že více než polovina vědců pracovní skupiny pro pandemie, kteří radili britské vládě, měla vazby na farmaceutické obry.

Jedním z těchto 15 vědců, kteří radili WHO, byl britský profesor Neil Ferguson, který loni varoval, že pandemie může být tak zlá, že bude nutné zavřít všechny školy. Ukázalo se, že profesor Ferguson pracoval jako konzultant pro Roche, který vyráběl Tamiflu a také pro GSK Biologicals až do roku 2007.

Profesor Maria Zambon, který byl také v tomto panelu za britskou kancelář Centra pro ochranu zdraví před infekcí řekl, že obdržel finanční prostředky od několika výrobců vakcíny, včetně Sanofi, Novartisu, CSL, Baxteru a GSK. Po vypuknutí epidemie v loňském roce profesor Zambon varoval, že až třetina školních dětí v Británii může mít virus, aniž by o tom věděly, protože nemusí mít příznaky

Mezitím americký profesor Arnold Monto připustil, že dělal výzkum pro GlaxoSmithKline, Baxter, dvě firmy uzavřely kontrakty na výrobu injekcí, stejně jako pro Roche, který vyrábí Tamiflu. Udělal také dost práce pro dvě další velké firmy Novartis a Sanofi Pasteur.

Kritici varovali, že u těchto odborníků existoval vážný střet zájmů, a že jejich rady vedly k plýtvání penězi daňových poplatníků v ohromném rozsahu. Labouristický poslanec Paul Flynn řekl: „Před rokem nám tito experti oznámili, že svět čelí vážnému zdravotnímu nebezpečí. Využili této příležitosti, bohužel, a poradili nám špatně: jejich rady vedly WHO, EU a národní vlády k tomu, že výrazně nadhodnotily závažnost H1N1 epidemie, což vedlo k ohromnému plýtvání veřejnými penězi a zbytečné vyděšení světa. S takovými protichůdnými tlaky musíme mít naprostou jistotu, že doporučení těchto odborníků jsou založena na spolehlivých vědeckých důkazech a jsou vedeny výhradně potřebou chránit veřejné zdraví. Jediným způsobem, jak to udělat, je naprostá transparentnost. Když je vyhlášeno nebezpečí budoucí pandemie, veřejnost má právo znát od počátku, kdo doporučuje takový drastický krok – stejně jako všechny vazby, které mohou dotyční mít na farmaceutický průmysl, který profituje z těchto doporučení.“

Další expertka z amerického střediska pro kontrolu nemocí, Nancy Coxová, přiznala, že dostala finanční prostředky ze svazu farmaceutického  průmyslu – Mezinárodní federace farmaceutických výrobců a asociací (IFPMA) – na výzkum vakcíny proti chřipce a práce na virech.

Britský vědec John Wood připustil, že se jeho výzkumná skupina v Národním ústavu Británie pro biologické standardy a kontrolu nemocí (NIBSC) zavázala provádět práce pro Sanofi Pasteur, CSL, IFPMA, Novartis a POWDERMED na vakcínách proti chřipce.

Všichni jmenovaní ědci jso členy výboru, který doporučil WHO, aby loni v červnu oficiálně prohlásila prasečí chřipku za první pandemii po 40 letech. 

Začátkem letošního roku vyšlo najevo, že 11 z 20 členů vědecké poradní skupiny pro případ nebezpečí, která radila britské vládě ve věci prasečí chřipky, pracovalo pro farmaceutický průmysl, nebo na něj bylo napojeno prostřednictvím svých univerzit.

Mluvčí WHO popřel, že by práce odborníků „vyvolala střet zájmů“.

 

Převzato z Daily Mail


Překlad: Aram

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments