Pověsti o měnové reformě v Německu
Na německém internetu letí zpráva, že se Němci zbaví eura a nahradí jej svou vlastní novou markou. A to už tuto sobotu 15. května. Při současném měnovém vývoji se to z jedné strany zdá jako krok možný, z druhé zase jako krok sebevražedný. Ekonomové upozorňují na možnou devastaci německého hospodářství po takové solitérní akci německé vlády, jiní zase upozorňují, že dříve či později k tomu nejspíš dojde. V každém případě celá aférka nahání trochu husí kůži a hodně lidí včetně mě bude v pátek večer častěji přepínat na německé kanály, protože co kdyby se přeci jen objevila Angela s projevem k národu.

 

Níže je volný překlad ze serveru Alles Schall und Rauch, kde autor informuje o pramenech této pověsti a připojuje svůj komentář skeptický vůči její pravdivosti.

 

Já jen doplním link na stránky, kde se pověst uvádí na pravou míru, na video, na němž se vozí nové marky po dálnici (evidentně nesprávně použitý link, autor o markách nepíše ani slovo; nicméně v 7. sekundě záznamu kamiony vjíždějí do zákazu předjíždění pro kamióny a za policejní asistence dál porušují předpisy; jo, když máš prachy, můžeš všecko – i v Německu) a link na krátký blog, v němž se autor svěřuje, jak se mu v baru vyzpovídal zlinkovaný bankéř loučící se svými "posledními eury".

 

Podle mého názoru se jedná o hoax jako prase, ale když mám čekat na rozuzlení pouze do zítřka, resp. do soboty, tak hodím rozum za hlavu a na tu německou bednu semotamo přepnu.

 

Přeji pěkné počtení.

 

Hermogen Der Kapuziner

 

***


Pověsti o měnové reformě v Německu

 

V posledních dnech se množí pověsti, že v Německu o tomto víkendu proběhne měnová reforma. Údajně by mělo být odstraněno euro a zavedena německá marka. Jedním z důvodů k těmto pověstem je stránka Kitco.com, která nabízí na německém trhu drahé kovy za DEM.

 

Kvůli tomu se někteří účastníci trhu s drahými kovy ptají, co nám chce tímto Kitco říci? Dále stránka www.goldprice.org uvádí jako alternativu také německou marku.

Popravdě, stránka Kitco s německou markou je už prastará. Panika se už ale rozšířila.

 

Další náznaky ovšem pověsti podporují. Tvrdí se, že Angela Merkel chce v pátek večer promluvit k národu z televize. Greogor Gysi (německý politik, Die Linke) řekl 10. 5. 2010 přímo před kamerami:

 

"Panuje celkem zmatek a nevím, co se stane v pátek. Ale určitě se stane něco, kvůli čemu se znovu uvidíme."

 

Co tím chtěl Gysi říci? Že v pátek uslyšíme důležité sdělení?

 

Walter K. Eichelburg z hartgeld.com píše o výměně měny a uvádí nejrůznější indicie. Obchodní řetězce prý byly informovány, po dálnicích jezdí transporty peněz, bankovní úředníci prý museli podepsat mlčenlivost. Doslova uvádí: "Od pondělka si každý majitel účtu bude moci vybrat 100 DM. Obstávka účtů potrvá 2 týdny."

 

Celou hysterii posílil ještě příspěvek na godlikeproductions.com, ve kterém anonym tvrdí, že pracuje pro německou banku a že už obdrželi celý kontejner s novou měnou. Ještě přidal, že ve čtvrtek (13. 4.) zveřejní fotografie mincí a bankovek nové německé měny. Přidal, že změna platidel proběhne nadcházející víkend a Merkel o tom povede řeč v televizi v pátek večer. (pozn. překladatele – 13. 4. v 21.40 žádné obrázky nebyly…)

 

Pak se rozšířila pověst, že stránky informující o výměně eur za marky v Německu, jsou napadány a blokovány. Některé servery skutečně byly nedostupné. Podle Tiskové agentury AFP to bylo takto: "Jak sdělil provozovatel domén Domainfactory z Ismaningu u Mnichova, odpoledne vypadly všechny tzv. Nameservery doménového registračního místa (pozn. překladatele: originál "Nameserver der Domain-Registrierstelle") Denic ve Frankfurtu nad Mohanem. Denic problém vyřešil během 1 hodiny."

 

Jeden náš čtenář nás informoval, že zná někoho, kdo zná jiného, který pracuje v tiskarně Giesecke & Devrient v Mnichově. Tato firma se specializuje na tisk bankovek a jiných cenin. Údajně je tam teď uzavřená část výroby, kam nikdo nesmí a tisknou se tam nové marky. Jestli je to pravda, nevím.

 

Všechno jen pověsti a jednostranné interpretace. Jinak nic.

 

Komentář Freeman:

 

Není mi jasné, jaký by mělo smysl opouštět euro zrovna teď, ale to nechme stranou. O smyslu nebo nesmyslu takového kroku a o jeho katastrofálních důsledcích bychom mohli dlouho diskutovat. Pokud by se Německo zbavilo eura, eurozóna i EU by se rozpadly a zavládl by totální chaos. Proč by mělo být euro zachráněné balíkem 750 miliard, aby pak bylo o týden později sprovozeno ze světa? Ale kdo ví, čím se přemýšlí v Berlíně.

 

Hodně okolností mluví proti tomuto kroku, protože Německo jako mistr světa v exportu profituje z eura daleko nejvíc. Smysluplnější by pro mě bylo rozdělení eura na severní a jižní mutaci. Státy skupiny PIIGS si devalvují vlastní euro, aby zvýšily svou konkurenceschopnost, a silnější země si ponechají silnější staré euro.

 

Po konzultacích s měnovými experty zde ve Švýcarsku mohu říci, že oni těmto pověstem nevěří.

 

Připusťme, že se to ale stane – co bychom mohli udělat? No, moc toho není krom přihlížení. Jediné, co bychom mohli udělat, je vybrat zbytek peněz v eurech a zkusit je vyměnit za něco hodnotnějšího, než jsou peníze, abychom zabránili ztrátě hodnoty majetku uloženého v penězích. Ale to by bylo stejně k ničemu, pokud příhlednéme k již teď slabému euru a vysokým cenám drahých kovů. V žádném případě nic nedoporučuji, každý si musíme sám nějak poradit.

 

Buď se jedná o ohromnou kachnu a nestane se vůbec nic, nebo na tom troška pravdy bude. Brzy se to dovíme.

 

Převzato z blogu Alles Schall und Rauch


Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments