Prahu zaplnily protiradarové protesty během Obamovy návštěvy

Praha, 5.5.2009

Několik happeningů a demonstrací se uskutečnilo během dnešní a včerejší návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy v České republice. Humanisté z hnutí Nenásilí uspořádali několik protestů proti plánovanému zřízení vojenské základny USA systému „Hvězných válek“ v blízkosti Prahy.

Již včera aktivisté vyvěsili 45 metrů dlouhý transparent na most Legií vyjadřující nesouhlas s umístěním cizí vojenské základny v ČR. Dnes akce zahrnovaly pochod „Neviditelných“ městem a na lidská těla napsaný nápis „No Star Wars“, neboli „Ne Hvězdným válkám“.
„Neviditelných je 70 % obyvatel ČR, kteří nesouhlasí s pobytem cizích vojáků na našem území. Neviditelných je těch 99 % lidí na světě, kteří si nepřejí války a sní o míru,“ uvedl Jan Tamáš, mluvčí hnutí Nenásilí.

Neviditelní – lidé v bílých kombinézách a s bílými maskami na obličejích – prošli středem města a došli až ke Kongresovému centru, kde tou dobou pobýval americký prezident. Bohužel ale policie zablokovala protestujícím přístup na nuselský most, kde chtěli rozvinout transparent se vzkazem americkému prezidentovi. „Je to poprvé od pádu komunistického režimu, kdy je nenásilnému průvodu občanů této země bráněno ve vyjádření jejich nesouhlasu s politikou,“ dodal Tamáš. „Pro toto opatření nebyl absolutně žádný důvod,“ uvedl s odvoláním na předchozí akce hnutí, která se vždy nesla v pokojném duchu.

Tamáš také okomentoval proslov prezidenta Obamy, když ho nazval „šedí“. „S výjimkou návrhů na jaderné odzbrojení, které samozřejmě vítáme, se aktuální směr americké zahraniční politiky příliš neliší od směru prezidenta Bushe.“

Hnutí Nenásilí se zrodilo z aktivity skupiny českých humanistů v prosinci 2007. Jeho cílem je nenásilnými formami bojovat proti umístění vojenské základny USA na území České republiky a prosazování ideálů nenásilí. Hnutí vešlo do širšího povědomí zejména hladovkou Jana Tamáše a Jana Bednáře v květnu 2008, na ní navazující řetězovou hladovkou osobností celospolečenského života a pořádáním mezinárodních konferencí a dalších aktivit věnujících se problematice nenásilí, jaderného odzbrojování, prevenci militarizace vesmíru a stažení okupačních vojsk z cizích území.
Hnutí bývá někdy mylně zaměňováno s iniciativou Ne základnám.

Kontakt:
Ing. Jan Tamáš, Ph.D., tel. 776 785 839, email: jan.tamas@humanisti.cz
Jan Bednář, tel. 608 731 162, email: jan.bednar@nenasili.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments