Cimbal Classic: Přátelé moji milí


Skupina Cimbal Classic nebyla založena z nějakého konkrétního popudu, ale vypracovala se během krátkého časového období v polovině devadesátých let minulého století z hráčů doprovodných těles takových jmen, jako je Slávek Janoušek nebo Vlasta Redl do vlastní podoby. Duší skupiny, skladatelem i textařem, zpěvákem i hráčem na cimbál zároveň, je Dalibor Štrunc. Bez něj a jeho manželky Kateřiny, hráčky na housle a zpěvačky, je existence kapely prakticky nemyslitelná. Dlužno podotknout, že někdy se během koncertu ve skladbě Čichám člověčinu zapojuje i inventář skupiny – pes Balík.

Hudba Cimbal Classicu nevychází jen z folkloru, jak by se mohlo na první dojem jevit. Dalibor Štrunc má klasické vzdělání a vlivy, které můžeme v hudbě CC najít, přicházejí i z dalších směrů, jako je třeba jazz. Ale i pozorně naslouchající rocker by tam našel prvky svého oblíbeného žánru.

Cimbal Classic se vydal svojí vlastní cestou a nikdy nebude miláčkem mainstreamových médií. Zato se pravidelně objevuje na celorepublikovýc adresách už pomalu 15 let. Vydal několik cd, jedno ve spolupráci s rožnovským souborem Polajka.

Devizou souboru je sehranost, křehký zpěv Kateřiny Štruncové, téměř jinošský vokální projev jejího mažela Dalibora a také velmi provázané aranžmá nástrojů a textu. Skladby jsou z většiny jímavé a melacholické, ale najdeme mezi nimi i torzo skladby od Jaroslava Ježka, které Dalibor Štrunc dotvořil na běžně hranou koncertní písničku.

Mezi nejoblíbenější tituly patří Hodiny, Přátelé moji milí, Vrávorám, Svítá, Vyšla dívčina, Nikdo není daleko

Skladbu Přátelé moji milí věnuji osazenstvu OM. Má i mnou vytvořenou obrazovou složku, za kterou snad nebudu ukamenován.

0 0 hlas
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments