Právě zbourali City Hotel ve Freetownu

Milovníci románů Grahama Greena vzdychnou nostalgickým smutkem. Právě zbourali slavný City Hotel ve městě Freetown (Sierrra Leone), který nejprve představoval symbol britského impéria, pak se změnil na bordel, a nakonec na hromadu trosek.

Green zde dělal za války špióna a umístil do hotelu hlavní postavu románu Jádro věci (The Heart of the Matter), policistu Scobieho. Ten byl hodný v nevhodné době, konvertoval ke katolicismu, zapletl se do pašování diamantů, nevěry, a skončil láskyplnou sebevraždou.

Totéž v malém udělá nejspíš jedna skoro zapomenutá česká partaj. Začala za první republiky jako City Hotel pro katolíky, stala se státně řízeným bordelem za komunistů, a nyní je po vládě zlodějů (ti odešli) a hlupáků (ti v ní vládnou) zcela v troskách. Lidovci, česká katolická Sierra Leone. A biskupové jsou na tom se svou politickou autoritou asi jako poručík Scobie se svou morálkou, jenže postrádají jeho duchovní hloubku a lidský šarm.

Martin Král

Nyní, kdy je třeba burcovat věřící pro záchranu této důležité pidistrany, tak biskupové raději mlčí. Nechtějí naštvat katolíky a další voliče ještě víc, než už naštvaní jsou. A to je dobře, že mlčí, konečně. Biskupové dopadli jako klaun v cirkuse, kterého popisuje luterán Kierkegaard. Pomazané hlavy křičely před každými volbami "Hoří!" tak dlouho, až jim lidé přestali věřit. Jenže ono hoří doopravdy. 

Převzato z Umlaufovin0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky