Pražský magistrát chystá děsivý horor pro Prahu 4, 10 a 11!

Chodov a Spořilov čeká nekonečný příval kamionů z dálnice D8, rychlostní silnice R10 a dálnice D1. To bude mazec! Google maps, úprava autor

20. září se otevře další část pražského okruhu, která propojí dálnice D5 a D1. V souvislosti s tím se pražský magistrát rozhodl, že se pomstí obyvatelům Prahy 4, 10 a 11 a zakáže vjezd kamionů na Jižní spojku ve směru na Barrandovský most. Téměř 50 000 kamionů se bude snažit procpat úzkým hrdlem Spořilovské ulice a nájezdem na dálnici D1 na Chodově.

Dnes těmito kříženími projíždí denně na 230 000 vozidel a z toho plná čtvrtina jsou těžké kamiony. Již za současného provozu se tvoří před sjezdem z D1 na Jižní spojku dlouhé kolony kamionů a stejně tak v opačném směru. Moudré magistrátní hlavy se bez jakékoli konzultace s dotčenými pražskými obvody, či zjištění místních podmínek, rozhodly, že na Jižní spojku kamiony nepustí. Pošlou tak všechnu kamionovou dopravu z dálnice D8, rychlostní silnice R10 a dálnice D11, projíždějící dnes Jižní spojkou směrem na D5, přímo pod okna obyvatelům Prahy 4, 10 a 11. Pochybuji, že se byl někdo z oněch radničních moudrých hlav alespoň jednou podívat na Spořilovskou ulici, nebo na křížení na Chodově. Jinak by nemohl s takovým nesmyslem souhlasit.

Nejkritičtějším místa budou dvě. Tím první je sjezd z Jižní spojky do Chodovské ulice a pokračování trasy ulicí Spořilovskou k D1. Zde je doprava svedena do jednoho pruhu a dá se očekávat, že oněch 25 000 kamionů vytvoří před sjezdem kolonu, sahající někam na Černý most, ve špičkách mnohem dále. Výjezd z Prahy po Spořilovské ulici bude pro ostatní pražské i mimopražské řidiče mířící na jih téměř nemožný.

Stejná situace nastane při nájezdu na D1 na Chodově. Už dnes je to vzhledem k vysokému počtu nehod jedno z nejnebezpečnějších míst na okraji Prahy. Co s ním udělá nekonečný proud kamionů je ve hvězdách. Pražský magistrát oznámil, že dělá na obou těchto kritických místech provizorní dopravní opatření a auta budou mít k dispozici dva pruhy. Na některých místech je to však bohapustá fantazie, protože jsou na nich odbočovací pruhy na starý Spořilov a Chodov.

Malou ukázkou toho, co se bude dít, je současný stav, kdy ve Spořilovské začaly první stavební úpravy a je průjezdný jen jeden jízdní pruh. Kolony stojí jak na Jižní spojce, tak po celé Chodovské až po Bohdalec. Až tam narukuje očekávaná kamionová kavalerie, nastane v celé lokalitě naprostý dopravní kolaps. Řidiči osobních aut budou hledat objízdné trasy ulicemi a uličkami starého Spořilova a ucpou celou čtvrť. Lépe na tom nebude ani Chodov. I tudy si budou řidiči hledat objížďky, zejména přes Jižní město a navíc k nim přibudou i tisíce aut, mířících do nákupního centra Chodov. Nejfrekventovanější nájezd ze Spořilovské bude totiž kvůli kamionům neprůjezdný a všechna auta tak budou používat průjezd Chodovem a Opatovem.

Dokončení celého dálničního okruhu kolem Prahy a jeho napojení u Běchovic je v nedohlednu a magistrát dělá jakási podivná provizorní opatření. Uleví sice Jižní spojce, ale připraví doslova hororové prostředí pro obyvatele Prahy 4, 10 a 11, kteří jsou už dnes sužováni mizerným ovzduším. To patří podle nedávných měření v okolí Spořilova a Chodova k nejhorším lokalitám v České republice. Neúměrná dopravní zátěž se rozšíří na celé území Jižního města, kudy budou projíždět desetitisíce osobních aut, hledajících volnější průjezd. Ne, že bych nějak fandil kamionovým dopravcům, už několikrát jsem si na nich smlsnul, ale tentokrát mají naprostou pravdu, když tvrdí, že jde o dokonalý dopravní nesmysl, který se stane pro Prahu stejnou, ne-li horší koulí na noze, jakou je magistrála u Národního muzea. Dovolím si být na chvíli prognostikem a tvrdím, že až budou minimálně desetikilometrové kolony před nájezdem na D1 sužovat jih Prahy alespoň 14 dní, kamiony se na Jižní spojku vrátí.

 

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments