Předvolební trny v patě
V minulém týdnu se na internetu objevil článek, nazvaný „Julínek ukázal vlídnou tvář“. Jeho obsah velebí ministra zdravotnictví, kterého po třičtvrtě roce napadlo nechat prověřit ceny léků. Podle Julínkových náměstků to prý nešlo dříve. A co takhle udělat prověrku cen léků již loni, při přípravě tak zvané zdravotnické reformy?  Na počátku března letošního roku jsme (ač v této problematice laici) poprvé upozornili mluvčího ministerstva zdravotnictví Cikrta, že se ceny léků v té které zemi neodvíjejí od výrobci udávaných nákladů na jejich výrobu, ale od koupěschopnosti obyvatel. Nyní se ukázalo, že jsme platili za léky stejně jako obyvatelé Francie či Itálie. Tomáš Cikrt to zřejmě nevěděl, leč jak je patrné, on i jeho úřad stejně nedbali. Kdyby nešlo o obrovskou sumu peněz, šlo by o úsměvný lapsus, takto jde o neuvěřitelnou nedbalost.
 
První odhady či vyčíslení hovořily o sedmi miliardách, dnešní, patrně upravená čísla klesla na miliardy tři. I tak jde o víc, než se od počátku roku vybralo na poplatcích (mimochodem, dosud bylo pacientům nad tzv. „pětitisícový strop“ vráceno 4,5 milionu korun. To je směšné číslo oproti třem až sedmi miliardám, že?). Takže jedinými, kdo si na zdravotnické reformě pomohly,  jsou farmaceutické firmy. Neříkal něco podobného David Rath ještě předtím, než byla informace o předražených lécích uveřejněna ?
 
Předevčírem zase prošla televizními novinami informace o zdražení služeb, poskytovaných Českými dráhami. Tento státní podnik šel na věc opravdu razantně a zvyšuje ceny o 10 až 60 procent! Zřejmě to s výběrem daní není tak růžové, jak tvrdí pan Kalousek, a jeho ministerstvo potřebuje vydatnou  finanční injekci. Inu, vládní finanční reforma přináší další plody. Doprava po železnici se tak stává nejdražší dopravní možností v zemi. Méně bude stát jízda autobusy a dokonce i individuální doprava osobními auty! Nato, že je železnice jednou z nejekologičtějších dopravních možností, si počíná vskutku svérázně. Zajímavý je ještě fakt, že se toto další zdražení objevuje v médiích jen sporadicky – jakoby v tomto směru existovala jakási cenzura, která zabraňuje šíření této informace o počínání stále ještě státního podniku.
 
Vedle těchto zpráv, které opět zatřesou peněženkami (hádejte, kterými více? Manažerů nebo důchodců?) zanikla skromná informace, že i v září máme inflaci 6,6 %, a to se v ní ještě nestačilo odrazit zdražení plynu o 10 %, platící od prvního října. Protože ve výši inflace ještě doznívají nízké  sezónní ceny ovoce a zeleniny, dá se již v říjnu čekat číslo opět přesahující 7 %. Panem Nečasem slíbených 330 korun jako lednová valorizace důchodů, se v této souvislosti jeví jenom jako taková almužná, která penzistům trn z paty nevytrhne!
 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments