První odhady či vyčíslení hovořily o sedmi miliardách, dnešní, patrně upravená čísla klesla na miliardy tři. I tak jde o víc, než se od počátku roku vybralo na poplatcích (mimochodem, dosud bylo pacientům nad tzv. „pětitisícový strop“ vráceno 4,5 milionu korun. To je směšné číslo oproti třem až sedmi miliardám, že?). Takže jedinými, kdo si na zdravotnické reformě pomohly, jsou farmaceutické firmy. Neříkal něco podobného David Rath ještě předtím, než byla informace o předražených lécích uveřejněna ?
Předevčírem zase prošla televizními novinami informace o zdražení služeb, poskytovaných Českými dráhami. Tento státní podnik šel na věc opravdu razantně a zvyšuje ceny o 10 až 60 procent! Zřejmě to s výběrem daní není tak růžové, jak tvrdí pan Kalousek, a jeho ministerstvo potřebuje vydatnou finanční injekci. Inu, vládní finanční reforma přináší další plody. Doprava po železnici se tak stává nejdražší dopravní možností v zemi. Méně bude stát jízda autobusy a dokonce i individuální doprava osobními auty! Nato, že je železnice jednou z nejekologičtějších dopravních možností, si počíná vskutku svérázně. Zajímavý je ještě fakt, že se toto další zdražení objevuje v médiích jen sporadicky – jakoby v tomto směru existovala jakási cenzura, která zabraňuje šíření této informace o počínání stále ještě státního podniku.
Vedle těchto zpráv, které opět zatřesou peněženkami (hádejte, kterými více? Manažerů nebo důchodců?) zanikla skromná informace, že i v září máme inflaci 6,6 %, a to se v ní ještě nestačilo odrazit zdražení plynu o 10 %, platící od prvního října. Protože ve výši inflace ještě doznívají nízké sezónní ceny ovoce a zeleniny, dá se již v říjnu čekat číslo opět přesahující 7 %. Panem Nečasem slíbených 330 korun jako lednová valorizace důchodů, se v této souvislosti jeví jenom jako taková almužná, která penzistům trn z paty nevytrhne!