Přes dvacet lidí zemřelo po testování vakcíny v Polsku

Srpen 6, 2009

Jedenadvacet lidí, převážně bezdomovců, zemřelo v Polsku poté, co na nich tamní lékaři testovali vakcínu proti ptačí chřipce. Jednalo se o lidi bez domova, které si lékaři vybírali pro své pokusy. Po několika letech tak čelí polské zdravotnictví opětovnému skandálu. Tehdy se několik lékařů a sester usvědčilo z toho, že úmyslně podávali pacientům lék Pavulon – relaxans způsobující zástavu dechu, který je usmrtil. Napsal to v neděli server britského deníku The Daily Telegraph.


Polské zdravotnictví se tak po několika letech opět ocitá v situaci, kdy veřejnost ztrácí jakoukoliv byť i základní důvěru a pocit jistoty v tamní zdravotní systém. Důvodem, proč právě Polsko a země východní Evropy se stávají místem, kde se lze setkávat s nelegálními pokusy je ekonomická situace. Tamní lidé jsou povětšinou nezámožní, žijící mnohdy v nižších příjmových úrovních. Snáze se tak pro zadavatele výzkumu shánějí lidé, kteří i za zcela minimum prostředků jsou schopni se podrobit nejrůznějším testováním kdejakých léčiv a vakcín. Stejně jako Polsko, tak i Ukrajina a řada zemí z východu v několika předchozích letech čelila podezření, že děti z tamních dětských domovů končí často v cizině (v Americe) a jsou zdrojem pro nelegální obchod s bílým masem a lidskými orgány.


Důvodů proč k tomu dochází je mnoho. Především samotná ziskuchtivost mnoha korporací a podniků, specializujících se na výroby vakcín a léčiv, na straně druhé konkurenční boj o to, kdo dříve přijde s novinkami a novými léčivy. V případech obchodu s lidskými orgány se tak jistě jedná o kriminální skupiny, specializující se na tuhle oblast.


Kam až lidé ve snaze za většími zisky budou schopni zajít. Čeká nás nejistá budoucnost, snad i hrozba, že jednoho dne se stane člověk jen prostým nástrojem zisků různých kriminálních a „pofidérních“ institucí a jednotlivců?


Převzato z Czech Free Press
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments