President Barack Obama ruší cestovní omezení na Kubu
Duben 13, 2009


WASHINGTON —  President Barack Obama dnes nařídil své vládě, aby povolila neomezené cestování a převody peněz od Američanů kubánského původu jejich rodinám na Kubě, a podnikla další kroky k uvolnění restriktivních opatření proti tomuto ostrovu. Tiskové agentuře AP to oznámil vysoký vládní úředník.

Touto změnou Obama směřuje ke snížení závislosti Kubánců na Castrově režimu a doufá, že je to povede k tomu, aby požadovali po své vládě postup k politickým svobodám, řekl vládní představitel. Okolo 1,5 milionu Američanů má příbuzné na Kubě, která přešla pod komunistickou vládu v roce 1959, kdy ji ovládl Fidel Castro.


Obama slíbil, provedení těchto kroků jako presidentský kandidát. „Neexistují lepší vyslanci svobody než kubánští Američané,“ řekl Obama při projevu v rámci presidentské kampaně v květnu 2008 v Miami, srdci kubánské komunity. „Je čas nechat Američany kubánského původu, aby viděli své matky a otce, své sestry a bratry. Je čas nechat jejich peníze, aby udělaly jejich rodiny méně závislé na Castrově režimu.“


Ostatní přijatá opatření obsahují rozšíření seznamu věcí, které budou povoleny zasílat v balících na Kubu, jako jsou oděvy, hygienické potřeby, osiva, rybářské náčiní a jiné osobní potřeby.


Vláda také začne vydávat licence, které povolí telekomunikačním a jiným společnostem provozovat mobilní a televizní služby lidem na ostrově a umožní členům rodiny platit příbuzným na Kubě přístup k těmto službám.


I když v některých oblastech Kuby fungují americké mobilní telefony se službami zakoupenými v USA, tyto služby nejsou vždy dostupné a jejich funkčnost závisí na nastavení telefonu.


Posílání peněz vysokým vládním úředníkům a členům komunistické strany však zůstane zakázáno i podle nových Obamových pravidel.


Obama také sliboval zahájit přímé diplomatické rozhovory s Kubou „bez předběžných podmínek“, ale s „pečlivou přípravou“ a „jasným programem jednání“.


Někteří zákonodárci, podporovaní průmyslem a agrárním sektorem, kteří vidí nové příležitosti na Kubě, podporují širší revizi obchodních a cestovních omezení zavedených poté, co Castro převzal moc v Havaně.


Vládní představitel však sdělil, že Obama bude dodržovat několik desetiletí staré americké obchodní emgargo, a zdůvodnil to tím, že taková politika stupňuje tlak na režim, aby osvobodil všechny politické vězně, což je jeden z kroků k normalizaci vztahů s USA.

 

Zdroj: Huffington Post

 

Překlad: Stan

Redakčně kráceno

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments