Presidentské volby v USA: Den D

 O půlnoci místního času začaly americké presidentské volby v Dixville Notch, izolované vesnici s pětasedmdesáti stálými obyvateli na severozápadě státu New Hampshire. Poprvé od roku 1968 zde zvítězil demokrat. Barack Obama získal patnáct z jednadvaceti hlasů registrovaných voličů.

Všechny předvolební průzkumy favorizují Baracka Obamu. Způsob, jakým si vedl v kampani, byl fascinující. Probíhající ekonomická krize a naprosté selhání George Bushe a jeho administrativy při řešení problémů americké ekonomiky i v zahraniční politice také nahrává do karet Baracka Obamy. Zatímco George Bush propadal na žebříčcích popularity na samotné dno a John McCain se marně snažil na poslední chvíli budovat pověst buřiče, který změní poměry ve Washingtonu, hvězda Baracka Obamy stoupala. Nashromáždil přibližně třikrát více prostředků od drobných dárců, na jeho předvolební mítinky přichází asi desetkrát více příznivců než na mítinky jeho rivala. Prokázal nesporný řečnický talent a charisma, je ovšem také pravda, že konkrétním slibům se většinou vyhýbal.

Republikánům nepomohla ani volba fotogenické náboženské fundamentalistky Sarah Palinové na post kandidátky na vicepresidentku, ani závěrečná fáze kampaně, v níž se snažili vykreslit Baracka Obamu jako socialistu a přítele teroristů. Podprahově se také snažili pracovat s latentním rasismem části Američanů, rozesílali například dopisy voličům židovského původu, v nichž je varovali před perzekucí v případě Obamova vítězství. Výsledkem je, že 75% voličů židovského původu je podle průzkumů připraveno volit Baracka Obamu.

Existuje ještě nějaký způsob, jak zastavit Obamův vítězný postup na Bílý dům?

Zdá se, že Republikáni mají už jenom tyto možnosti:

Volební podvody, což není nic nového pod sluncem, pochybnosti o čistotě voleb panovaly u obou předchozích zvolení George Bushe, zpochybnění Obamova amerického původu a tím i jeho práva stát se presidentem a poslední možnost – atentát.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments