Prezident Venezuely Chávez oznámil, že mu odstranili rakovinový nádor


Červenec 1, 2011

Prezident Chávez, který je na Kubě na léčení, se ve čtvrtek obrátil k venezuelskému lidu a sdělil, že mu lékaři odstranili rakovinový nádor. Podtrhl, že se už uzdravuje. Řekl: "Vyšetření ukázala existenci nádoru s rakovinnými buňkami, což vyžadovalo zákrok k jeho odstranění."

Šestapadesátiletý Chávez, který je v Havaně už tři týdny přiznal, že prodělal dvě operace, jednu v souvislosti s interním abscesem a druhou kvůli vyjmutí nádoru. Dosud se hovořilo jen o operaci abscesu.

Podle Cháveze proběhla operace bez komplikací, nyní se postupně uzdravuje a absolvuje doplňkovou léčbu. Řekl: "Po celou dobu jsem byl přítomen dění bolívarské vlády (Venezuely), byl jsem ve stálém kontaktu s viceprezidentem Eliasem Jaua a s celým vládním týmem."

Podle svých slov po celý svůj život nevěnoval svému zdraví pozornost. Ignoroval lékařské prohlídky a v případě nemoci léčení zanedbával. Dále řekl: "Rozhodně to byla základní chyba. Zvláště pro revolucionáře, který má některé skromné povinnosti, takové, které mu ukládá revoluce už po 30 let."

Poznamenal, že v Havaně měl absolvovat jenom lékařskou prohlídku kvůli bolesti v levém koleně. Najednou pocítil silnou nevolnost, kterou se snažil již dlouhodobě skrývat. Při rozhovoru 8. června se o svých potížích zmínil Fidelu Castrovi.

Chávez vypráví: "Pro Fidela nebylo obtížné přesvědčit se o některých mých nemocech. Probral se mnou všechno jako lékař a já jsem se mu svěřil jako pacient. Ještě ten večer se dal do pohybu veškerý lékařský potenciál, jaký kubánská revoluce mohla svému lidu zajistit. Začala série analýz."

Podle slov venezuelského vůdce byl učiněn neobvyklý nález ve vnitřní oblasti, který vyžadoval rychlý chirurgický zákrok kvůli nebezpečí celkové infekce. Po operaci nastalo intenzivní léčení antibiotiky, což vedlo k pozitivnímu vývoji a k významnému zlepšení zdravotního stavu prezidenta.

Při lékařských prohlídkách a analýzách lékaři zjistili přítomnost jiných buněčných formací, dosud nezaznamenaných. Poté se potvrdil nádor s kancerogenními buňkami. To vyžadovalo další chirurgický zákrok. Nádor byl v celém rozsahu vyňat.

Chávez dodal, že "se jednalo o významný chirurgický zákrok, který proběhl bez komplikací a po němž se můj zdravotní stav postupně zlepšoval". Nyní se podle jeho vlastních slov "podrobuje doplňující léčbě za účelem potlačení různých typů zjištěných buněk a pokračuje v úplné rehabilitaci".

Léčení venezuelského vůdce na Kubě vyvolalo hromadu různých výmyslů a pověstí v národních i zahraničních mediích. Například minulou sobotu španělsky vydávané noviny z Miami El Nuevo Herald oznámily, s odkazem na zdroj z americké rozvědky, že se Chavez nachází v kritickém stavu. K tomu uvedly, že nelze ani potvrdit ani vyvrátit, že je prezident Venezuely hospitalizován pro onkologické onemocnění.

Převzato z Rian.ru

Překlad: zajoch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky