Prezidenti Venezuely a Kolumbie hledají nové začátky
Srpen 10, 2010

Venezuelský prezident Hugo Chávez se setkal se svým nově zvoleným kolumbijským protějškem, Juanem Manuelem Santosem, aby s ním projednal znovuobnovení diplomatických vztahů. Chávez k těmto rozhovorům přicestoval do kolumbijského města Santa Marta. Vztahy přerušil minulý měsíc poté, co mu kolumbijská vláda oznámila, že má důkaz o tom, že ve Venezuele vyvíjí činnost 1 500 levicových povstalců.

Po sobotní inauguraci Santose však venezuelský vůdce prohlásil, že by se s ním chtěl setkat „tváří v tvář“.

„Jsme oba optimističtí a chceme, aby tato schůzka přinesla nepochybné výsledky“.

Prezident Chávez, oblečený v bundě v barvách venezuelské vlajky, deklaroval svoji lásku Kolumbii a podporu míru. „Navzdory všem bouřkám přicházím, abych znovu zdůraznil moje poselství lásky Kolumbii, která bude věčná,“ řekl, když vystoupil ze svého letadla. "Ať žije Kolumbie! Ať žije Venezuela! Ať mezi námi panuje trvalá jednota a mír!“

Vlajka Kolumbie

Současná národní vlajka Venezuely – 8 hvězd, od roku 2006

Oba vůdci se setkali v domě, kde v roce 1830 zemřel hrdina boje za jihoamerickou nezávislost a Chávezův idol, Simon Bolívar.

Válečný štváč

Podstatou rozmíšek mezi oběma zeměmi byla činnost kolumbijských rebelů.

Venezuela bude chtít, aby Kolumbie stáhla nebo dementovala svá tvrzení, že poskytuje útočiště marxistickým rebelům, kteří jsou na listině mezinárodních teroristických skupin, uvedl ve své zprávě pro BBC Jeremy McDermott z Kolumbie.

Chavez těsně před svou cestou vyzval hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC), aby propustilo všechna svá rukojmí.

A kolumbijský prezident Santos ve svém inauguračním proslovu signalizoval, že by byl ochoten jednat s povstalci, pokud s tím budou souhlasit.

Hnutí FARC, které v prosinci spojilo své síly s Národní osvobozeneckou armádou (ELN), bojuje proti kolumbijské vládě od šedesátých let. Minulý týden FARC zveřejnilo videový záznam, ve kterém informuje, že je ochotno hledat politická řešení.

Existují obrovské očekávání, související s úterním setkáním představitelů Venezuely a Kolumbie ve městě Santa Marta, ale také vážné překážky, které je třeba překonat, potvrzuje náš zpravodaj.

Vztahy mezi oběma muži před tím, než Santos vyhrál prezidentské volby, byly přinejmenším špatné. Chávez kritizoval Santose jako „válečného štváče“, když působil jako ministr obrany, a poté, když kandidoval na prezidenta, popisoval ho jako „hrozbu pro celou oblast“, jejíž zvolení by mohlo vést k válce.

V březnu 2008 nařídil Santos kontroverzní přeshraniční přepad na tábor FARC v Ekvádoru, což vedlo k smrti Raúla Rayese, druhého muže FARC. Vedlo to k poškození vazeb s Ekvádorem.

Zapletl se také do toho, když Chávez zmrazil vztahy s Kolumbií poté, co umožnila zřízení amerických vojenských základen k boji proti nedovolenému obchodu s drogami.

Chávez by mohl také chtít diskutovat přítomnost americké armády v Kolumbii, o níž tvrdí, že má nepřátelské úmysly vůči Venezuele, uvádí zpravodaj a dodává, že prezident Santos chce předložit návrh ohledně oboustranného obchodu, protože Venezuela vydala omezení na kolumbijský dovoz, což vedlo k prudkému snížení obchodu mezi oběma zeměmi a způsobilo potíže na kolumbijské straně.

Převzato z BBC

Překlad: Clair

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments