Primátor Bém o projektu OpenCard

Čím můžete přesvědčit Pražany, aby šli volit vaši stranu a neutekli třeba k nové straně TOP 09 a nevolili Karla Schwarzenberga?

Pražská ODS vždycky volby vyhrála. Někdy hodně přesvědčivě, někdy relativně málo přesvědčivě. V roce 2006 jsme vyhráli tak, že poslanců ODS za Prahu je více, než má celý klub KDU-ČSL nebo Strany zelených zelených, jako koaličních partnerů. Přesto to nestačilo, aby ODS mohla udělat majoritní vládu. Co uděláme? Musíme být přesvědčiví a nesmíme se hádat. Proto tedy to takové, jak jste říkal, divadelní symbolické smíření před kamerami mezi Topolánkem a Bémem. Rozhádané, nejednotné straně nikdo nemůže věřit. Za druhé musíme být schopni veřejnosti vysvětlit některé problematické projekty a kauzy, které se objevily ve sdělovacích prostředcích a skrze ně ODS dostává neuvěřitelným způsobem na frak, jako je například karta Pražana, což je historicky skvělý projekt, ojedinělý svým nastavením…

 

Velmi předražený a neprůhledný.

To říkáte vy. Ve skutečnosti se dnes ukazuje, že je srovnatelný s jinými projekty. Takže je to částečně velmi nafouknutá bublina. Na druhou stranu určité problémy existují a nám nezbývá, než jeden po druhém odstranit a veřejnost přesvědčit, že je nejen dobrý, smysluplný, ale ještě k tomu efektivní, ekonomicky obhajitelný.

 

Kdo kritizuje Opencard, měl by o tom něco vědět

 

Neuvažoval jste nebo neuvažujete v souvislosti s projektem Opencard o rezignaci? Vyzvali vás k tomu třeba lidovci.

Výkřik – mně se ani nechce nazvat to výrokem – Cyrila Svobody považuji za takovou zběsilou ukázku politické nekulturnosti, že od člověka, jako je on, mě to překvapilo. Také jsem mu napsal veřejný dopis. Nepochybně se s ním setkám. Nabídl jsem mu, že chce-li se něco o tom projektu dozvědět, že mu nabízím dokumenty, fakta… Kritizovat můžeme leccos, ale měli bychom to dělat s vědomím, že víme, o čem mluvíme.

 

Víte, kdo je vlastníkem Haguess, která vydělává na projektu Opencard?

Nevím, stejně jako nevím, kdo je vlastníkem řady jiných společností, které dostávají nejenom pražské, ale i jiné veřejné zakázky. A jestli o tom nevíte, tak už dvacet let nežijeme v komunistické společnosti, kde určitá vlastnická struktura byla klíčem, abychom posuzovali, jestli je správná nebo ne. Když něco patřilo straně, bylo to v pořádku. Když něco patřilo nějakému kulakovi, tak to v pořádku nebylo. Podle českých zákonů nemám já ani vy právo ve svobodné, demokratické společnosti dělit firmy na lepší a horší. Je jedno, jestli je něco společností s ručením omezeným s jasnou vlastnickou strukturou, nebo jestli je to postavené na akciích na doručitele, kdy do toho nevidíte. Při zadání veřejné zakázky nemáte právo nikoho z ní vyloučit. To že Cyril Svoboda přichází s takzvaným nápadem, že by se tento druh skrytého vlastnictví…

 

…to není nápad pouze pana Svobody. To je snaha několika stran, které chtějí zakázat anonymní akcie na majitele. Podporoval byste takový návrh?

Výborně. Ano, takovýto návrh bych podporoval. A pokud se stanu poslancem, budu ho podporovat.

 

Požádáte společnost Haguess, aby zveřejnila, kdo je jejím vlastníkem?

Ano, už jsem to udělal. Požádal jsem ji, aby odkryla svou vlastnickou strukturu. Bude záležet na ní, jestli to učiní nebo ne. V tuto chvíli ale 95 procent mé aktivity je směřováno na kvalitu smluvních vztahů a jejich výhodnost pro hlavní město a jen z pěti procent se zajímám o to, jaká je vlastnická struktura té či oné firmy.

 

Převzato ze zpravy.ods.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments