Přísahejte, že nevíte, jak vypadá hakenkrojc


pohorsujici plakatAž do dnes jsem myslel, že vrcholem absurdity na poli boje proti propagaci neonacismu bylo obviňování mladých přírodovědců za to, že si za svůj emblém zvolili protěž, takto též znak jedno z divizí SS. Ovšem pokrok jde vpřed mílovými krok a novodobý hon na čarodějnice dnes dosáhl dalšího vrcholu, když časopis o historii vydal kalendář s hákovým křížem na vlajce „jako přílohu přinesl kalendář na rok 2010 s válečnými historickými plakáty, kde se na jednom z listů se vyjímá vlajka Hitlerjugend se svastikou," na což odborníci na extremismus zareagovali tak, že majitelům kalendáře doporučili, aby říjen, na nějž inkriminovaný plakát připadl, „raději přešli, jinak by prý mohli být stíháni kvůli propagaci hnutí potlačujících lidská práva."

Být majitelem toho kalendáře já, ani bych si ničeho nepatřičného nevšiml – prostě je na jednom plakátě hákový kříž, stejně na desítkách a stovkách snímků a filmových záběrů z dob Třetí říše, nebo v bezpočtu (uměleckých) filmů.

Kam až tahle honba za propagátory zapovězeného povede? Budeme muset chodit dvakrát do roka na obecní úřad podepisovat prohlášení, že jsme v minulých šesti měsících nikomu neukazovali hákový kříž, ani jej sami neviděli? Budou muset čeští turisté vracející se z Indie, která je prastarých symbolů svastiky plná, podstupovat zvláštní karanténu? Budou dítka školou povinná kreslit hákové kříže, zatímco do nich budou statní ošetřovatelé lít antabus?

Vůbec mi celý ten boj proti propagaci (neo)nacismu mi přijde poněkud pokrytecký vzhledem k tomu, že věnuje přehnanou pozornost obrázkům, zatímco některé jeho ideály, jako je síla, poslušnost, dominance a nerovnost mezi lidmi se těší ochraně a podpoře oficiálního diskursu.

Ale především – všichni se zaměřují na jednoduché symboly, protože ty jsou snadno a bezpečně pochopitelné a rozpoznatelné, zatímco kolem příčin, jejichž vymýcení jako jediné může navždy pohřbít strašidlo (neo)nacismu, chodí všichni po špičkách, aby se nespálili.

 

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments