Program ODS – dobře střežené tajemství
ODS sice měla v Brně ideovou konferenci s halasným názvem Vize 2020 a bombastickým pojetím (a dobře „šéfovanou" – povoleno bylo pouze přikyvování a potlesk, diskuse se prý pro jistotu nekonala), jediný konkrétní výstup z ní ale je – že ODS nemá ráda ČSSD. Soudě alespoň podle projevu předsedy Topolánka má program ODS jediný bod, směr a cíl: nenávist k ČSSD až za hrob (republiky, dodávám já, protože porážka ČSSD je pro ODS zřejmě důležitější, než zájem veřejnosti). O volebním programu nepadlo ani slovo s jedinou výjimkou: ujištěním, že bude zveřejněn až krátce před volbami.

Proč dělá ODS se svým volebním programem takové drahoty? Možností je několik:

1.      Žádný program nemá. Zde jsou dvě podvarianty: a) je programově impotentní, b) neumí se mezi sebou dohodnout. Ani jedna varianta není vzhledem k tomu, že její věrní ji s největší pravděpodobností protlačí do sněmovny v míře větší než malé, a ona bude tudíž kibicovat do kde čeho, příliš povzbudivá.

2.      Program má, ale raději ho drží pod pokličkou, aby se voliči náhodou nedomákli, co se na ně chystá (zde je dobré vzpomenout legendární Topolánkův výrok: „Pokud budeme lidem před volbami otevřeně říkat, co máme v plánu, nikdy ve volbách nevyhrajeme."). Program tedy existuje, ale bude zveřejněn až těsně před volbami, aby v něm nikdo zbytečně nešťoural.

3.      Program nejenom, že nemá, ale ani mít nechce, protože ho nepotřebuje. Je si totiž velmi dobře vědoma toho, že její voliči se neřídí programem, ale něco si volbou ODS kompenzují, takže na programu nesejde. Samozřejmě, že ne všichni, ale těch, kterým je program určen, je na úspěch ve volbách velmi málo, rozhodují ti, kterým ODS imponuje svým siláctvím, elitářstvím, hypertrofovaným sebevědomím a suverénní asociálností.

4.      Našla v sobě tolik studu, že tváří v tvář krizi, nezaměstnanosti a fiskálním obtížím raději mlčí, protože si uvědomuje, že uvést své ideály do souladu s realitou nedokáže.

Osobně se kloním k dynamickému mixu 1a + 3, zatímco 4 zcela vylučuji. Nicméně pokud máte lepší/další hypotézu, sem s ní.

 

Převzato z blogu Tribun

 

Foto: zdroj

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments