Programové prohlášení vlády: Novela autorského zákona má zelenou


Vláda Petra Nečase přijala dne 4. srpna 2010 programové prohlášení, ve kterém vyjádřila podporu připravované novele autorského zákona. S tímto programovým prohlášením se bude u sněmovny ucházet o důvěru.

Pracovní návrh novely z ministerstva kultury unikl a jeho podrobný legislativní rozbor zveřejnily v úterý Pirátské noviny. Česká pirátská strana návrh ostře kritizovala. Připravované omezení licencí Creative Commons ve vztahu ke kolektivním správcům a náklady pro veřejné knihovny vyvolaly veřejnou diskusi. Proti návrhu novely vznikla na facebooku skupina.

Vláda však ve svém programovém prohlášení vyhlásila připravované novele autorského zákona podporu:

„Vláda bude pokračovat v přípravě novely autorského zákona k zajištění plné harmonizace autorského zákona s evropským a mezinárodním autorským právem, kdy je základním principem zajištění rovnováhy práv a zájmů nositelů práv na jedné straně a uživatelů práv na straně druhé.“ (s. 43 dole)

Pokud vynecháme gramatický nesmysl „uživatel práv“, který pochází ze zmatení sousloví „právo užití“ a patrně označuje uživatele autorského díla, pozorujeme jasně, že vládní představa rovnováhy práv autorů a uživatelů autorských děl je značně vychýlená v neprospěch uživatelů a svobodné kultury.

Pod odkazem na mezinárodní autorské právo se má na mysli především dohoda TRIPS a připravovaná dohoda ACTA, která má omezit základní práva včetně svobody pohybu přes hranice. Novela autorského zákona je připravována tajně, stejně jako mezinárodní dohoda ACTA.

Předseda České pirátské strany Ivan Bartoš programové prohlášení pro Pirátské noviny komentoval: „Vláda očividně ignoruje šedesát procent populace, které odmítají lobbing OSY a Dilie, včetně tvrdé represe proti sdílení obsahu. Tyto organizace pomlouvají pirátské strany, protože prosazují svobodné sdílení obsahu pod licencemi GPL a Creative Commons. Sami se přitom chystají získat zneužitím zákona další stovky miliónů, jako by jim nestačilo výpalné z médií. Teď chtějí s vládní podporou vyhladovět knihovny.“

Novela výrazně komplikuje až znemožňuje používání tzv. svobodných licencí (např. Creative Commons), nově dovoluje správcům inkasovat i za díla, u kterých není znám autor a navíc bez povolení neumožňuje tato díla šířit či reprodukovat. Vrací povinnost nahlašovat předem OSA veškeré živé produkce, včetně podrobného programu. Upevňuje monopolní postavení současných správců a brání konkurenci v tomto segmentu. Zároveň ruší povinnost správců rozdělovat vybrané prostředky s ohledem na zásady podpory kulturně významných děl a výkonů. Snižuje výši odměny pro autory a finančně poškozuje veřejné knihovny a školy.


Převzato z Pirátských novin

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments