Prohra

Je brzo ráno 8. června 2009 a z rádia jde unisono zpráva, že ODS vyhrála volby do Evropského parlamentu. Lid vybral své zástupce stejně, jako je vybíral v roce 2006 do národního parlamentu a v roce 2008 do krajských zastupitelstev. ČSSD skončila druhá s hrozivou devíti procentní ztrátou na vítěze. Předsednictvo ČSSD odlehčuje tíživou atmosféru porážky porovnáním s výsledkem předchozích voleb do Evropského parlamentu v roce 2004, kde získali s odřenýma ušima sotva 2 křesla. Nyní je zisk křesel víc jak trojnásobný, což je výsledek vskutku kolosální – ale chyba lávky, nežijeme porovnáním s minulostí, ale prací současnou s vyhlídkou na časy přicházející. A ty při zamyšlení nad volbou z rukou občanstva nevypadají růžově, ale spíše hnědě se všemi asociacemi, které tato barva vyvolává. 31 % voličů u uren dalo hlas modrohnědému uskupení, které je zcela v moci lobbistů a podnikatelů zmítajících se touhou po penězovodech ze státních kasy. Tuto svou závislost ODS potvrzuje celou svou historií od pravěku malé a velké privatizace, po současné návrhy na privatizace tak esenciálních věcí jako je systém sociálních dávek, zdravotního pojištění a povinné odvody do soukromých "penzijních" finančních fondů (rozuměj penzi pouze pro vlastníka fondu).

Chlebodárci ODS před pár měsíci zvedli prst a opřeli se do svého pohůnka naplno na podzim 2008, kdy noviny chrlily jednu aféru ODS za druhou a lid se hnul, odpůrci ODS vydechli a ČSSD vyhnala ODS z krajů. Otázka je, jestli bychom vítězství ČSSD na podzim neměli hodnotit jako indikátor objemu peněz rozdělovaných kraji. Pravda je, že tam tečou miliardy, ale ne stovky miliard jako v ústředí státu. A právě o ty šlo už v těchto volbách. ČSSD ponížená vájíčkovou kanonádou od školáků se dočkala další kanonády v médiích, kde jejím představitelům bylo neustále nakukáváno, že si za to můžou sami. Odpovídali na takové blbosti tvrdě, nekompromisně, někdy s nádechem sebereflexe a vždy slušně. Vajíčka si ale našla své správné adresáty v podobě nabuzené mládežnické úderky u volebních uren.

Vítězství ODS znamená, že ODS má i nadále potencionál otevřít vrátka soukromníkům do našich peněženek a že Ti soukromníci jí mediálně výrazně podpoří do podzimních voleb. V případě dalšího vítězství ODS může začít konečná fáze uchvácení našich životů do chapadel místní mafie zaklíčené v devadesátých letech. ODS začne nekompromisně uskutečňovat své cíle v oblasti veřejných služeb, které postihnou všechny včetně těch paroubkobijců s vajíčky. Řeklo by se, dobře jim tak. Ale co zbytek, který vajíčka neházel nebo si dokonce dovolil nesouhlasit s modrými? Emigrace nebo disent. Jako před čtyřiceti lety.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments