Větší část tuzemského veřejného mínění dle části tisku údajně lituje, že vláda padla, když si tak pěkně vedla v předsedání Evropské Unii. To je zajímavý názor. Teoreticky vést, ale přesněji koordinovat akce v Evropské Unii tato vláda bude nanejvýš tři měsíce. Kromě iluzorní prestiže to této zemi nic nepřinese. (Co nám zbylo z mistrovství v lyžování? Sekera dvě miliardy a řada trestních kauz v šetření.)
Kdyby zůstala u moci dalších patnáct měsíců, mohla něco prospěšného vymyslet – třeba jak ušetřit na důchodech, jak privatizovat zdravotnická zařízení, penzijní fondy, zdravotní pojišťovny, mohla vymyslet řízenou lékařskou péči, další zdravotnické poplatky, úplně zrušit nemocenskou, dát volnou ruku k propouštění zaměstnanců, zavést školné. Příslušní páni ministři by si jistě poradili, jak prospět většině obyvatel. K tomu všemu by je opravňovalo předsednictví v EU, neboť by byli po tu dobu nedotknutelní, když si tak hezky počínají. Má tohle vůbec logiku, aby jenom proto, že si na jedné straně neděláme ostudu (po posledním projevu pana expremiéra ani to není jisté), si mohla vláda dělat, co se jí zlíbí?
Druhou možností je, že jde o uměle nafouklou bublinu. Vedení Evropské Unie je lidem víceméně lhostejné. Snaží se, aby si měli nezbytné věci za co koupit, aby nepřišli o své úspory a aby si mohli dopřát skromnou dovolenou, pokud si čas na ní nebudou muset vybrat, když onemocní. Tato jednoduchá a prostá přání třem čtvrtinám obyvatel této země ke štěstí úplně stačí. A pokud jim vláda opět nesáhne do kapsy, klidně jí oželí.