Puma na Moravě
Dnes se v médiích objevila zpráva, že na východním konci naší republiky není vyloučen výskyt pumy. Prý k nám přišla z Polska, kde je údajně zaznamenáno několik případů napadení a usmrcení hospodářských zvířat. To je velmi zajímavá skutečnost. Na ostatcích těchto zvířat lze poměrně přesně poznat, zda je pachatelem puma (či jiná větší kočkovitá šelma). Tato zvířata se nerodí se schopností lovit, ale musí je to naučit rodiče. Pokud ti to neumí, z mláděte se lovec nestane, což je případ všech zvířat, žijících v lidské péči po více generací. Protože se pumy množí celkem snadno, je pravděpodobnější, že se jedná o zvíře, jež vyrostlo mezi lidmi, než o import z odchytu z Ameriky.

 

V tom druhém případě by bylo na místě uvažovat o jiném zvířeti, které hubí v Polsku domácí zvířata – např. o toulavých psech.

 

Pochopitelně není výskyt pumy v přírodě vyloučen. Lidé touží držet doma velké kočky (puma je sice zoologicky kočka malá, ale vzrůstem se neliší od levharta) v domnění, že se budou chovat jako psi, tj. poslouchat povely a chodit na procházky do parku. Ti vytrvalí si mládě pumy skutečně pořídí. Záhy zjistí, že realita je velmi vzdálená od jejich představ. Kotě si s lidmi hraje tak, jak by si hrálo se svým vrstevníkem – schová se a ze zálohy na svojí oběť skočí. Obejme ji tlapami a zakousne se, kam dosáhne. Sice drápy nevytáhne a nekouše plnou silou, ale na lidskou kůži to stačí. Stále méně šťastný majitel malé pumy je brzy samá modřina. Kotě neposlouchá a brousí si drápy o nábytek. Žere pouze maso a to je drahé. Pokud nemá k dispozici klec, musí být čas od času ponecháno v bytě bez dozoru. Po návratu majitele se však byt už nemusí podobat lidskému obydlí. Za pár týdnů kotě vyroste, jeho hra je stále drsnější a chovatel se ho začne bát. Klec nemá a pumu nikdo nechce, takže oželí finanční ztrátu, odveze pumu někam k lesu a tam jí vypustí. Uvedený scénář není vymyšlený – vím o člověku, který si do dvoupokojového bytu v paneláku opatřil lvíče.

 

Puma (či jiná velká kočka) chvíli v přírodě straší lidi. Dalších možností je více – zvíře zaleze někam do úkrytu a tam tiše uhyne hlady.  Někdo je zastřelí a nechlubí se tím. Puma najde nezabezpečená domácí zvířata a pár jich víceméně náhodně zabije, takže vydrží několik dalších dnů do doby, než si zemědělec svá zvířata schová. Tuzemská divoká zvířata puma ulovit neumí, nehledě na to, že pro poměrně velkého predátora je jich málo.

 

Může jít také o pumu, která někomu utekla – pak je ale pravděpodobné, že ten bude svůj majetek shánět. Pokud tedy skutečně běhá venku puma, je především pravděpodobnou obětí lidské nezodpovědnosti. A ještě jedna skutečnost – když už je informace venku, zprávy o spatření šelmy se jen pohrnou. Nejspíš z deseti různých míst naráz. A nemusí jít o vědomý podvod, ale pouze o nepřiměřeně zjitřenou fantazii svědků.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments