Putin Američanům: Není slušné číst cizí dopisy

Ruský prezident Vladimír Putin označil za podivnou reakci Spojených států na jeho dopis, který adresoval evropským vrcholným představitelům. Popsal v něm kritickou situaci v dodávkách plynu, která souvisí s rostoucím dluhy Ukrajiny. Putin v dopise vyjmenovává rizika, včetně možnosti přerušení dodávek do Evropy a navrhuje možná řešení.


Prvním, kdo na jeho dopis odpověděl, byly překvapivě Spojené státy. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí prohlásil, že Rusko by nemělo politizovat obchod s plynem a držet se tržní tvorby cen. Označil také chování Ruska jako "plynový nátlak".


Na prohlášení reagoval prezident Putin při zasedání ruské bezpečnostní rady takto: "Je to trochu podivné. V každém případě proto, že je neslušné číst cizí dopisy. Nepsali jsme jim, ale spotřebitelům plynu v Evropě. Všichni si už zvykli na to, že naši američtí přátelé odposlouchávají, ale slídit je hodně ošklivé," řekl Putin.


Celou událost nechtěně orámoval ukrajinský premiér Jaceňuk, který na tiskové konferenci oznámil, že z evidovaných dvaceti miliard kubíků ukrajinských zásob plynu se třináct miliard někam ztratilo. "Já je nevzal," hájil se konsternovaný premiér na tiskové konferenci po zasedání vlády.

Přejít do diskuze k článku