Pyrrhoubkovo vítězství

Probral jsem se z šoku. A mám několik sebekritických poznámek:


  1. Už si nikdy nebudu hrát na prognostika. Podařilo se mi sice odhadnout, že v Poslanecké sněmovně bude pouze pět stran, že volby vyhraje sociální demokracie, a že lidovci budou někde kolem 5 procent, ovšem poměr mezi levicí a pravicí jsem předpovídal úplně obrácený, než jaký ve skutečnosti nastal.

  2. To, co se mi zdálo ze strany pravice jako prokoučování voleb, se ukázalo jako geniální tah. ODS zřízením svého týmu B a C zvýšila počet svých poslanců takřka o 50 procent a docílila toho, že pro její profláknutou politiku hlasovali i mnozí středoví a levicoví voliči. Čímž nechci omlouvat neschopnost a mediální neobratnost, kterou k tomu přispěli nejen sociální demokraté a komunisti, ale i lidovci, Zelení a Zemanovci.

  3. Jsem upřímně zděšen tím, že v tomto státě je 20 procent lidí, kteří budou volit ODS, i kdyby jim zamordovala babičku.

  4. Byl jsem naivní v tom, že jsem nevěřil tomu, že masová média mají v této zemi neomezenou moc, a volby vyhraje ten, koho lidem naservírují.

  5. Je nepochybné, že v této zemi je ohromná skupina lidí, která z neznalosti či vrozeného masochismu volí proti svým bytostným zájmům.

  6. Nedocenil jsem, jak negativním způsobem byl Jiří Paroubek vnímán podstatnou částí české společnosti. A tak jeho rezignace může být (ale nemusí, známe své Pappenheimské) novou etapou pro sociální demokracii. Pokud ovšem po takto žalostném výsledku, kterého dosáhla navzdory údajným 750 milionům za volební kampaň, nezkrachuje.

  7. Naprosto jsem podcenil (stejně jako sociální demokracie) vliv internetových "sociálních sítí" a "virální volební kampaně" na mladé lidi. Pokud mají pravdu průzkumy SC&C, tak nás čeká ohromný generační konflikt. Pravici se podařilo mladým lidem vsugerovat, že za krizi můžou nenažraní důchodci a socky.


Musím přiznat, že jsem výsledkem voleb upřímně zděšen, a neutěšuje mě ani to, že v těch dalších volbách už levice s velkou pravděpodobností drtivě zvítězí. Bude to totiž vítězství v situaci, kdy tu bude "vymalováno". Pokud vůbec ještě nějaké volby budou.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments