Rabinovi vrazi mají na mušce Obamu
Předseda Likudu Benjamin Netanjahu se objevil v říjnu 1995 před tisíci pravicových demonstrantů na jeruzalémské Sionské ulici, aby přednesl ostré urážky tehdejšího izraelského předsedy vlády Jicchaka Rabina a dohod v Oslu, jež byly podepsány dva roky předtím. „Smrt Rabinovi! Nacisti! Judenrat!“, skandovali demonstranti. Mnoho z nich přitom mávalo transparenty, jež zobrazovaly Rabina v nacistické uniformě.

Izraelský ministr výstavy Benjamin Ben-Eliezer byl znepokojen tím, že by Netanjahu mohl vytvořit velmi nebezpečnou atmosféru, a varoval něktéré příliš ambiciózní politiky: „Měli byste spíše své lidi brzdit. Jinak to skončí vraždou. Není to dlouho, co se mě pokoušeli zabít… Vaši lidé jsou šílení. Jestli bude někdo zabit, jeho krev bude na vašich rukou… Osadníci jsou čím dál tím víc pomatení, a někdo tady bude zavražděn, pokud ne dnes, tak do týdne či do měsíce.“

Netanjahu nedbal na slova Ben-Eliezera, a dral se na pódium za skandováním „Bibi! Bibi! Bibi!“ a až strašidelně předvídavým představením jako „příští izraelský premiér“.

O měsíc později byl Rabin zavražděn Jigalem Amirem, pravicovým radikálem a studentem univerzity Bar-Ilan, tradiční tréninkové základny pro izraelské náboženské nacionalisty. Rabinova manželka Lea to nikdy Netanjahuovi neodpustila a trvala na tom, že byl za vraždu jejího manžela zodpovědný nejméně ve stejné míře jako extrémista, jenž stiskl spoušť.

S Netanjahuem zpět ve funkci předsedy vlády, s protofašistickou stranou Avigdora Liebermana, jež ovládá několik vrcholných vládních funkcí, a Rabinovými myšlenkami inspirovaným izraelským mírovým táborem ve stavu blízkém trvalé marginalizaci, nově povzbuzené osadnické hnutí obrátilo svůj hněv vůči Baracku Obamovi. Obama vydráždil jejich zlobu voláním po stavební uzávěře na Západním břehu a zastavení izraelských stavebních projektů, jež měly judaizovat těsné sousedství Palestinci osídleného východního Jeruzaléma.

23. července se tisíce židovských osadníků a jejich pravicových spojenců v Knessetu shromáždily před americkým konzulátem v Jeruzalémě s baterkami, aby jejich svícením protestovali proti Obamovým návrhům. Mí přátelé Joseph Dana a Mairav Zonszeinová tam byli s videokamerou, aby zdokumentovali hysterii demonstrantů. Podle Dany žádní jiní novináři nenatáčeli video z této události.

„Saddám Husajn Obama! Saddám Husajn Obama!", skandovali osadníci.

„Odprejskni, ty malá sračko!“ cedili mezi zuby mladí radikálové, když byli požádáni o vzkaz americkému presidentovi.

„Věřím tomu, že pokud Barack Obama způsobí Izraeli nějaké příkoří, bude potrestán,“ řekl jiný, asi dvacetiletý pravičák. „V tom případě Izrael přežije a Amerika zahyne.“

Nejpozoruhodnější komentář přišel od demonstranta, který tvrdil, že Rahm Emanuel, personální šéf Bílého domu, bývalý dobrovolník izraelské armády a syn bývalého člena sionistické teroristické skupiny Irgun, je sebenenávidějící Žid.  (Pozn. red.: Tímto pojmem jsou často označováni kritici sionismu židovského původu)

Být jiná doba, mohli bychom nad tím mávnout rukou jako nad známkou paranoie krajní pravice. Bohužel, jsme informováni, že Netanyahu řekl velmi podobné věci v soukromých diskusích se svými vrcholnými poradci. Podle zpravodaje izraelského listu Ha’aretz Baraka Ravida je naprosto obvyklé, že izraelský premiér hovoří o Emanuelovi a Davidu Axelrodovi jako o sebenenávidějících Židech. A stejně jako osadníky, jejichž rétoriku zřejmě napodobuje, zbavuje Netanjahua zdravého rozumu Obamovo vměšování do pokračující izraelské kolonizace Západního břehu.

Obamův zvláštní vyslanec pro Střední východ George Mitchell bude mít v tomto týdnu několik schůzek s předními členy Netanjahuovy vlády. V úsilí o to, aby nerostla zahořklost mezi Tel Avivem a Washingtonem, nazval tyto schůzky jako „diskusi mezi přáteli“.

Kdo jsou však skuteční přátelé izraelského ministerského předsedy? Osadníci, kteří se radovali nad vraždou Rabina a nyní sprostě nadávají Obamovi, nebo americká vláda, která se zavázala dodávat jeho zemi nejnovější vojenskou výzbroj a ručit za miliardové půjčky? Bílý dům by měl Netanjahua přinutit, aby se rozhodl.

Zdroj: www.huffingtonpost.com

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments