Radar monitor (11/2010)

Z domova
Česko čelí obvinění, že vyváží do světa mučicí nástroje. Inu, každý dělá pro svobodu a demokracii, co umí. Vývozy údajně „končí i v zemích, kde je běžně praktikováno mučení,“ tedy zřejmě v USA a jejich spojencích, případně rozvinutých demokraciích typu Saúdská Arábie.
Senát schválil posílení mise v Afghánistánu, sněmovna jej odložila: „Senát schválil posílení české armádní mise v Afghánistánu o 55 vojáků. (…) Osud návrhu je ale dále nejistý, sněmovna (…) rozhodnutí o něm odložila.“ Demonstrace loajality se tedy prozatím odkládá, otázka je, na jak dlouho. Hádám, že nejdéle do švestek, to bude už po volbách.
Ze světa
Ruská duma hrozí, že neratifikuje smlouvu o jaderném odzbrojení s USA: „Duma podle svého předsedy Borise Gryzlova neratifikuje novou smlouvu s USA o strategických zbraních, nebude-li se týkat i otázek protiraketové obrany.“
Předsedkyně bulharského parlamentu Tsetska Tsacheva (omlouvám se za hotentotskou transkripci) na návštěvě v Moskvě prohlásila, že Bulharsko o zapojení se do raketové americké obrany vůbec nediskutovalo (Bulgaria Parliament Speaker: No Missile Shield Discussions): „Nebudete nic ratifikovat, dokud nebude zvážena spojitost mezi strategickými útočnými zbraněmi a raketovou obranou. (…) Neprobírali jsme to ani ne vládě, ani v parlamentu, to, co zde zaznívá, je pouze záměr NATO, artikulovaný představiteli USA prostřednictvím masmédií.“
Generální sektorář NATO Rasmussen volá po vytvoření aliančního raketového štítu (NATO Head Urges Creation of Missile Shield) a neopomněl si přisadit, že nová ruská vojenská doktrína „nereflektuje reálný svět a obsahuje velmi zastaralé pojetí NATO a jeho role.“
Obama zatím jaderné hlavice z Evropy nestáhne: „Americký prezident Barack Obama v nejbližších měsících a patrně ani letech nestáhne z Evropy jaderné zbraně. A to přesto, že loni při projevu v Praze vyzval ke světu bez atomových zbraní a že jej k odvozu nukleárních hlavic z Německa tlačí část německé vlády.“ Slavná Obamova změna zdá se spočívá v tom, že se mění sám Obama.
Ukrajina si chce zakázat členství v NATO„Ukrajina je připravena přijmout zákon, který by jí zakázal vstup do NATO. Podle nového prezidenta Viktora Janukovyče není třeba na tento krok nahlížet jako na projev protizápadního postoje nového ukrajinského vedení, ale jen jako na snahu posílit statut nezúčastněnosti Ukrajiny.“
USA převážejí zbraně na Diego Garcia. Připravují útok na Írán? : „Vláda USA najala soukromou firmu z Floridy, aby na mamutí základnu na ostrově Diego Garcia dopravila značné množství zbraní, včetně stovek protibunkrových bomb (…) Nevelká vzdálenost ostrova od Íránu naznačuje, že se může stát nástupištěm k americkým útokům právě proti íránské republice.“ Ovšem je zde ještě jiné vysvětlení, totiž že na ostrov Diego Garcia byly přesměrovány zbraně původně určené pro izraelský útok na Írán (Obama recalls bunker-buster bomb kits to bar Israeli strike on Iran), a to proto, aby nemohly být k útoku použity: „Prezident USA B. Obama nařídil, aby dodávka Společné útočné munice (Joint Direct Attack Munition- JDAM), která již byla na cestě do Izraele, byla přesměrována na ostrov Diego Garcia. Tento krok ukazuje na to, že USA se snaží zabránit Izraeli v útoku na Írán.“ (zde ovšem silně doporučuji přečíst si originál, protože si nejsem překladem na 100% jistý).
Generál USA: Neústupnost Izraele oslabuje Spojené státy: „Američané (se) domnívají, že izraelská neochota zastavit budování židovských osad ohrožuje postavení Spojených států v regionu i životy amerických vojáků.“
Na hranicích s Íránem zabavili deset tun zbraní pro Tálibán. Otázka je, zda je tam náhodou někdo nenaaranžoval, protože je žádoucí, aby se právě tam nějaké zbraně našly.
Americký senát probírá možnost nekonečného uvěznění bez soudu. Předložen mu byl návrh legislativy, který „která zplnomocňuje vládu neomezeně držet podezřelé z terorismu bez obvinění, a soudit je pouze před vojenskými komisemi.“
Státy jihovýchodní Asie zbrojí ostošest: „Dovoz zbraní do Indonésie v letech 2005 až 2009 poskočil o 84 procent, do Singapuru o 146 procent a do Malajsie o 722 procent v porovnání s předchozími pěti lety.“
Test indické protiraketové obrany skončil neúspěchem (Indian Missile Defense Test Unsuccessful).
Pentagon vyvíjí bombu, která se zaryje do země jako krtek: „potřeba zničit podzemní provozy, které údajně souvisejí s vývojem jaderné zbraně v Íránu. S nimi by si mohla poradit speciální "krtčí bomba" neboli RUM (Robotic Underground Munition – robotická podzemní munice) … bude schopný se k dobře ukrytému cíli prokopat.“
Rusko posiluje svoji protiletadlovou obranu (Russia’s shield renewed by Greyhound) o moderní systémy země-vzduch a země-země, nesoucí 12 řízených střel a dvě dvojice 30mm kanónů schopných vypálit 2500 ran za minutu.
Válka přinesla Iráku demokracii – volby v Iráku ovlivňovala armáda a policie. Myslím, že Saddám to měl zařízeno podobně.
Pozůstalí slibují okupantům odvetu: „Příbuzní pěti obětí aliančního útoku na dům „ozbrojenců" v afghánské provincii Paktíja odmítli vzít od NATO kompenzaci (ve výši 2000 dolarů za zabitého). ‚Nechci peníze, chci spravedlnost,‘ prohlásila hlava rodiny Hadží Šarabuddín. (…) Oznámil, že pokud úřady k nápravě situace nic nepodniknou, zahájí spolu s příbuznými odvetné útoky, ty sebevražedné nevyjímaje. Ačkoli tedy okupační vojáci v onom domě v Paktíji žádné ozbrojence nenašli, podařilo se jim tam pár povstalců vytvořit.“
Analýzy a komentáře
Nemyslitelná dohoda USA s Íránem: „Spojené státy se zjevně dostaly do bodu, kdy buď musejí přijmout fakt, že Írán v budoucnu vyvine jaderné zbraně, pokud si to bude přát, anebo se musejí rozhodnout pro vojenskou akci, která by tomu zabránila. Existuje však ještě třetí strategie: Washington se může pokusit íránskou otázku redefinovat. (…) Fundamentální spornou otázkou mezi Íránem a Spojenými státy je Irák, nikoliv jaderné zbraně. Írán chce, aby se Spojené státy stáhly z Iráku, a Írán tak mohl zaujmout jejich místo dominantní vojenské síly v oblasti Perského zálivu. (…) Spojené státy mají zajímavou strategii redefinování problémů, jež zahrnuje vytváření mimořádných spojenectví se smrtelnými ideologickými nebo geopolitickými nepřáteli za účelem dosažení strategických amerických cílů.“
Přípravy na útok na Írán: Stop další izraelské válce (Preparations for a Hit against Iran: Stopping Israel’s Next War)
Obamova jaderná strategie – Protiraketový štít a první útok (The anti-missile shield and the first strike)
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments