Radar monitor (12/2009)

Z domova
Tématem číslo jedna bylo 1. čtení radarových smluv, které se v tichosti dostalo na pořad Sněmovny. K projednávání ovšem nakonec nedošlo, protože vláda takticky vzala zpět smlouvy s USA o radaru. („Neznamená to, že na ně rezignujeme (…) Vrátíme se k tomu až po jednání ve Štrasburku a Kehlu.“) Ani jí nic jiného nezbývalo, protože reálně hrozilo, že budou zamítnuty. Smlouvy jsou tak alespoň na čas u ledu.
 
Přestože někteří tvrdí, že vláda prohrála ve Sněmovně: opozice dosáhla stažení radaru („Vláda chce o radaru znovu hovořit až po návštěvě Baracka Obamy v Praze a summitu NATO.“), můj názor je spíše takový, že vláda vyhrála, protože pro radar získala čas.
 
Při pohledu zvenčí se to však jeví jinak. BBC svoji zprávu nazvalo Czechs halt US missile treaties a píše v ní: „The scheme is very controversial and the centre-right government has only a slim majority in parlament. (…) But doubts hang over the whole project, with US President Barack Obama refusing to commit to it.“
 
Ještě radikálnější je server Democracy Now, který svoji zprávu nazval Czech Government Forced to Drop Vote on US Missile System.Píše se v ní: „In the Czech Republic, overwhelming opposition has forced the Czech government to drop attempts for parliamentary approval of a US missile radar site.“
 
Vláda reagovala standardně: vyhrožováním, že když není radar, nebude ani Lisabon. Topolánek: Odklad radaru může znamenat konec Lisabonu. Bém: Za odložení radaru stihne odplata Lisabon. Čili obligátní „potrestání nezúčastněných“. Dokonce ani falešné zrušení víz do USA nebylo dáváno do souvislosti s radarem – a Lisabon je? Účelová manipulace to je, tak je to.
 
Langer: Česko neuvažuje o přijetí vězňů z Guantánama. To znamená, že o to USA vůbec nepožádaly, protože jak známo, naše vláda Američanům udělá, co jim na očích vidí, a ještě o kousek víc. Je zvláštní, že zcela nepochybné bezpečnostní riziko spjaté s radarem vláda ignoruje, zatímco mnohem spornější riziko, spojené s přijetím vězňů z Guantanáma (mnozí z nich jsou neviní a kdyby je USA tak skvěle „nenamotivovaly“ k pomstě, byli by nebezpeční ještě méně) vláda podstoupit odmítá.
 
Nepříliš vyvedenou obrazovou pro-radarovou agitku pod názvem Rakety a radary v Brdech? To už tu jednou bylo vypustilo Aktuálně.cz. Nejenom, že motá dohromady systém PVO určený k obraně ČSSR, se systémem PRO určeným k obraně USA, ale nabízí i takovýto demagogický blábol: „Ti, co tu budovali, teď nejvíc protestují.“ Snaha udělat z odpůrců radaru jakési novodobé „ztroskotance a zaprodance“ se zřejmě nezná mezí.
 
Sjezd ČSSD odmítl radarové smlouvy „v podobě schválené Topolánkovo vládou. Možná je to jen „malování čerta na zeď“, ale co když si někdo vyrábí zadní vrátka a propašoval do sjezdového usnesení trojského koně? Protože historická paralela by tu byla: „Nelze si v souvislostech nepřipomenout rychlost, se kterou třeba Miloš Zeman poté, kdy usedl do křesla předsedy vlády, zapomenul na své sliby veřejnosti, že o vstupu do NATO je třeba rozhodnout v referendu. Nemluvě samozřejmě o souhlasu jeho vlády s bombardováním Jugoslávie před deseti lety.“
 
 
Ze světa
Američtí exdiplomaté: radar vybudujte jen se souhlasem Moskvy: „Bývalí američtí diplomaté z Republikánské i Demokratické strany v pondělí zveřejnili zprávu, v níž doporučují užší spolupráci Ruskem. Navrhují v ní i opětovné vyhodnocení záměru vybudovat prvky protiraketové obrany v ČR a Polsku. Podle nich by se mělo Rusko do projektu přímo zapojit, nebo by se měl uskutečnit pouze s jeho souhlasem.“ Všem postupně dochází, že tudy cesta nevede, jenom čeští šplhouni budou zase poslední, kdo to pochopí, pak budou ovšem o to zapálenější a budou posílat „zvací dopisy“ do Moskvy, aby Rusové milostivě přišli pobýt na radarovou stanici v Brdech.
 
Ruský politolog: Spojené státy čeká osud SSSR, Některé státy USA přijímají rezoluce o nadřazenosti svých práv nad Washingtonem. Za této situace by bylo krajně neprozíravé uzavírat s USA smlouvy takového typu, jako jsou ty radarové. Představa, že se Kalifornie hrdlí s Floridou o radar a že si Američané v Brdech hrají na vojáky a radar střídavě obsazují výsadkáři tu jedné, tu druhé, není právě lákavá.
 
Írán má další reaktor, zjistili Izraelci a chystají balistické střely („Náčelník generálního štábu izraelské armády Gabi Aškenazi (…) také řekl, že Izrael se připravuje k útoku na Írán.), Analýza armády USA hovoří o jaderných zbraních ve vlastnictví Izraele. To by v tom byl čert, aby to „červené tlačítko“ nakonec nějaký „vyvolený“ nezmáčkl. A vezměte jed na to, že až se tak stane, tak nějaké uvědomělého českého politika napadne, že bez naší pomoci „táboru míru, humanity a kapitalismu“ se to neobejde.
 
 
 
 
Analýzy a komentáře
Američané zkoušeli protiraketovou obranu, jedna ze střel selhala. Tato zpráva by patřila do sekce „Ze světa“, nebýt toho, že ji Stanislav Kaucký musel v komentáři Systém jako systém, dyť je to fuk, hlavně když poslouží "naší" věci uvést na pravou míru, protože se jednalo o zcela jiný systém (určený k ničení cílu v konečné fázi letu), než je ten, jehož součástí má být radar v Brdech (určený k ničení cílů ve střední fázi letu), což ovšem novinářům nebrání v tom, aby výsledek testu prezentovali tak, že „to vlastně funguje“ a že se tedy může stavět.
 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments