Radar monitor (12/2010)


Z domova

Nová smlouva o omezení jaderných zbraní je ujednána a Spojené státy a Rusko se dohodly, jaderné odzbrojení podepíší v Praze (už máte nachystaná mávátka?), tedy pokud podpis nezhatí spory kolem protiraketové obrany, protože Rusové trvají na tom, že žádná dohoda o omezování jaderných zbraní nebude bez ustanovení o raketové obraně (Russia says no arms reduction deal without missile defense clause), které ovšem Američané odmítají.


Poslední známé informace jsou takové, že raketová obrana bude zmíněna pouze v preambuli, do které každá ze stran zformuluje své stanovisko, přičemž to ruské bude znít, že dojde-li Rusko k závěru, že americká raketová obrana ohrožuje jeho vitální zájmy, může smlouvu vypovědět.


Pro zájemce nová smlouva START v číslech (New START treaty in number). Celkově mají mít v roce 2020 USA 1550 položek a Rusko 1258 položek (píši položek, protože jde jak o balistické střely, tak bombardéry).


Superkorupční aféra v armádě vyšuměla. Prý chabé důkazy. A tak je to správné, tak to má být.


Pouze na dokreslení nenápadného půvabu manipulace zpráva Stovky lidí protestovaly proti plánu na druhou Ruzyni: „Na pět set lidí přišlo demonstrovat svůj odpor k plánu společnosti Penta, která by ráda vodochodské letiště změnila na velký mezinárodní vzdušný přístav srovnatelný s Ruzyní." Odpor lidí k tomu zlatokopeckému šílenství samozřejmě sdílím a vřele podporuji, chci jen upozornit na to, že pět set občanů může být i velká demonstrace, přitom sešli-li se stovky, a někdy i tisíce odpůrců radaru, byla to pro noviny vždy jen bezvýznamná hrstka levicových extrémistů, důchodců a patologických rusofilů.


Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi vládou České republiky a vládou Brazilské federativní republiky o hospodářské a průmyslové spolupráci.

 

Ze světa

KLDR pohrozila jaderným útokem: „Severní Korea v pátek pohrozila svému jižnímu sousedovi a Spojeným státům jaderným útokem. Reagovala tak na zprávy o plánu USA a Jižní Koreje na destabilizaci totalitního režimu v Pchjongjangu." Osobně si myslím, že se jedná spíše o projev vnitropolitického boje v důsledku ústupu Kim Čong-ila ze scény.


Evropské státy NATO by měly vybudovat protiraketový štít a spolupracovat s Ruskem, zopakoval ústy svého generálního tajemníka Rasmussena severoatlantický pakt: „Potřebujeme rozhodnutí nadcházejícího listopadového summitu, že protiraketová obrana našich národů a území je alianční mise."


Po zbraních konvenčních, jaderných a klimatických přicházejí zbraně gastronomické: Indie úspěšně otestovala nové chilli granáty, jejich síla je neuvěřitelná: „Výbuch rozšíří v okolí prach z papriček, který má na lidské sliznice a pokožku drtivý dopad. Oběti nemohou po několik hodin otevřít oči, a chilli zároveň působí dechové potíže a částečnou paralýzu těla. Efekt je několikrát větší než u granátů se slzným plynem." Demokratizace může začít.


Z Bagrámu by mohlo být nové Guantánamo: „Americká vláda zvažuje rozšíření věznice na vojenské základně Bagrám v Afghánistánu tak, aby mohla nahradit zařízení Guantánamo na Kubě, které prezident Barack Obama slíbil uzavřít." Neboli koza se nažere (Guantanámo bude uzavřeno) a vlk zůstane celý (mučit a věznit bez soudu se bude dál). Obama hezky tuneluje vlastní předvolební sliby. Určitě v USA nemají české poradce?


Studie zjistila vysokou jadernou a dioxinovou kontaminaci Iráku: „Podle oficiální irácké studie existuje na území celého Iráku po třech desetiletích válek, které těžce poškodily životní prostředí velké části země, více než 40 míst vysoce kontaminovaných radiací a dioxiny."


Pentagon dráždí Kreml: posílí ozbrojené síly Gruzie a Pobaltí. Jak je všeobecně známo, toto je samozřejmě něco úplně, ale úplně jiného, než když podporuje své spojence a vazaly Rusko. V případě Ruska jde o imperiální agresi i v případě, že ohrazuje proti instalaci nových zbraní ve svém těsném sousedství.


Američané mají v Afghánistánu oproti loňsku dvojnásobné ztráty.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments