Radar monitor (13/2009)

Z domova
Poněkud překvapivě na pátý pokus PADLA VLÁDA, která sama o sobě prohlásila, že hlavním smyslem její existence je prosadit radar.
 
Je však třeba si uvědomit, že konec vlády neznamená automaticky, že je po radaru veta, protože k vyslovení nedůvěry vládě přispěli i poslanci za ODS Tlustý a Swippel, kteří jsou jednoznačnými stoupenci myšlenky na vybudování americké vojenské základny na českém území, přičemž v případě Swippela jde o přesvědčení až fanatické.
 
Iniciativa NE základnám pád vlády přivítala: „Iniciativa Ne základnám konstatuje, že došlo ke krachu vlády, která od svého vzniku pošlapávala principy demokracie, neboť nehleděla na názor občanů a dokonce i vlastních voličů, a prosazovala umístění cizí vojenské základny na území České republiky.“ A dále vyjádřila přesvědčení, že „jakoukoli vládu, ať už ji sestaví a povede kdokoli, čeká stejný osud, pokud se odváží znovu prosazovat cizí vojenskou základnu na našem území.“
 
I když podle ministryně Parkanové jde jen o „malou domácí turbulenci“ (výtečný námět pro novou, umělecky hodnotnou píseň), v USA to vidí tak, že osud radaru je po Topolánkově pádu nejistý.
 
Zachránit svět se rozhodli senátoři za ODS a přešli do protiútoku: Prvně radar, pak Lisabon, trvají na svém senátoři ODS. Prosadí si svou? Předseda Evropské komise J.M.D. Barroso prohlašuje rázně, že Češi mají povinnost podepsat Lisabonskou smlouvu. Jeho argumentace („Když podepíšete nějakou smlouvu, vytváříte tím povinnost, a ta je závažná.“) je sice zcela nepřijatelná, protože vyřazuje z procesu schvalování parlament i občany (referendum), ovšem Topolánek očekává přijetí Lisabonské smlouvy do června. O podmínce předchozího schválení radaru se však nezmínil. Buď tedy budeme mít do léta radar (jak to chce dokázat?), nebo Lisabon bez radaru a ODS na hrbu další porážku.
 
Obama se v Praze setká s Havlem, o čem spolu budou jednat však oznámeno nebylo. Je ovšem pravděpodobné, že Havel bude orodovat za radar. A být zde stále feudalismus, jistě by nabídl Obamovi Českou republiku v léno. Omluvou mu může být jedině jeho pokročilý věk a podlomené zdraví.
 
Aby Topolánek ukázal, že má i po vyslovení nedůvěry „guľe“, zaútočil tvrdě na Obamu a označil jím přijímá opatření k řešení krize za „cestu do pekel.“ Vyvolal tím menší diplomatický skandál a vytvořil působivý kontrapunkt mezi monstrózní servilitou ve věci radaru a arogantním poučováním ve věci řešení hospodářské krize. Opravdu zajímavý způsob, jak si Obamu naklonit a přesvědčit ho, aby nesmyslný plán s radarem dotáhl kvůli české pravici do konce. Nemohu na tomto místě neocitovat část komentáře z blogu cnema Topol si vyšlápl na strýčka Sama: „(…) ohromuje mne ten obrovský přemet od poslušného servilního kolaboranta až pomalu k vůdci protiamerické opozice. Kdybych věřil v čistě osobní charakter takové proměny, řekl bych, že se jedná o pomstu za Obamovu zradu poslušných proamerických kolaborantů.“
 
Středočeského hejtmana Davida Ratha neopustila myšlenka na nějakou formu ochrany přírody v Brdech (viz starší zpráva) a on se rozhodl, že napíše Obamovi, ať radar klidně staví, ale jinde než v Brdech: „ «Ještě tento týden chci napsat krátký dopis prezidentu Obamovi a současně mu chci sehnat obrázkovou publikaci o tom, jak Brdy vypadají,» uvedl hejtman. V dopise ho prý vyzve, aby si Spojené státy, pokud ještě trvají na umístění radaru v Brdech, vybraly jinou lokalitu.“
 
 
Radost z pádu české vlády vyjádřili i aktivisté z Japonska.
Ze světa
Pozornosti neušel pád české vlády a skutečnost, že jej odpůrci radaru vřele uvítali (např. Opponents To US Missile Shield Welcome Czech Shakeup a Czech Missile Defense Opponents Cheers Prime Minister’s Resignation).
 
NATO (a tedy především USA) se v Afghánistánu dostalo do velkých logistických potíží (viz zde) a potřebuje pomoc Ruska. Rusko si je potíží NATO velmi dobře vědomo a vyjednává velmi tvrdě a klade si podmínky, za nichž bude spolupracovat: „(a) žádná další kritika ruské invaze do Gruzie v minulém roce, (b) upuštění od plánů na vybudování prvků systému raketové obrany v Polsku [sic! o ČR se zde nehovoří, pozn. Tribun], (c) USA musí dát jasně najevo, že respektují ruské zájmy v jeho ‚blízkém zahraničí‘ ve Východní Evropě.“
 
Vyšetřovatel: Tajná dohoda s NATO kryla lety CIA: „Členské země NATO, tedy i Česká republika, věděly od samého začátku, že USA budou v rámci „boje proti terorismu“ unášet podezřelé, přepravovat přes území jiných států a držet je v tajných věznicích. Spojenci navíc USA v tajné dohodě podpořili.“ Snad to můžeme odčinit, pokud zablokujeme radar.
 
Podle AP má Obama v Praze promluvit o nešíření jaderných zbraní. Protože souvislost s radarem (respektive celým NMD) zde existuje, je možné, že se konečně dočkáme jasného slova.
 
Je ovšem otázka, zda dokáže Obama program „hvězdných válek“ zastavit, protože jak se sám vyjádřil, boj s vojenskou lobby bude tvrdý. A jak jsem zde psal již dříve, NMD je jeden velký tunel do státního rozpočtu USA.
 
Ruský prezident Mědvědev očekává, že mu Obama v zájmu zlepšení vzájemných vztahů „učiní nabídku ohledně protiraketového štítu.“ Hodlá s ním o tom diskutovat na schůzce G20 v Londýně, kde má být mimo jiné dohodnuto i obnovení odzbrojovací smlouvy START.
 
Íránská hrozba přehnaná, Poláci už za hrozbu považují jen Rusko. To alespoň vyplývá ze slov americké kongresmany E. Tauscherové a polského ministra zahraničí R. Sikorskiho.
 
Írán přijal pozvání na konferenci o Afghánistánu, ale k závažnějším dvoustranným rozhovorům zřejmě nedojde.
 
 
Analýzy a komentáře
Časopis Time se (z pohledu pánů Vondry, Schwarzenberga, Topolánka a paní Parkanové v.u. naprosto vlastizrádně) ptá: Cílí snad americká obrana na špatné rakety? „Před více než 25 let a více než 100 miliardami dolarů Ronald Reagan nařídil Pentagonu, aby začal vyrábět systém «k zachycení a zničení strategických balistických raket před tím, než zasáhnou naše území». Minulý týden zástupce velitele sboru náčelníků štábů prohlásil, že je to celé nesmysl. Generál James Cartwright svým posluchačům zainteresovaným v raketové obraně sdělil, že zlí hoši už dávno pustili z hlavy nápad, že by na USA stříleli balistické rakety. «Balistické rakety jsou pasé stejně jako e-mail, » řekl. «Nikdo už je nedělá. Chápete? Už je to pryč.» (…) Cartwright se tak jen snažil říct, že nepřátelé USA – kteří doposud neprokázali ani tu nejmenší schopnost připevnit na nějakou balistickou raketu nějakou seriozní bojovou hlavici – tento krok prostě vynechávají a vyvíjejí dokonalejší systémy, než jsou nějaké rakety.“
 
Theodore Postol navrhuje protiraketový štít, který nás skutečně ochrání: Provokativní a nefunkční systém, který prosazovala Bushova administrativa, lze nahradit jednoduchou alternativou, na níž se může podílet i Rusko. (…) Navrhovaný obranný systém by sestřelil jakoukoliv íránskou nebo severokorejskou raketu s dlouhou dráhou letu, zatímco by pomalu stoupaly ze svých sil. Těžil by ze skutečnosti, že íránské či severokorejské rakety s dlouhou dráhou letu by byly velké a neobratné, poměrně pomalé a mohly by být vypuštěny jen z dobře známých odpalovacích zařízení. Náš obranný systém by disponoval raketami s velkým zrychlením, které by mohly zaměřit a zničit obrovské, pomalé a křehké mezikontinentální balistické střely. Rakety by vážily asi tunu a maximální rychlosti pěti kilometrů za vteřinu by dosáhly za deset vteřin. Nesly by je „neviditelné“ bezpilotní letouny, které vypadají podobně jako bombardéry B-2, ale jsou menší a nesou mnohem menší, i když rozhodně ne zanedbatelný, užitečný náklad. Takové stroje již existují.
 
Proč by Spojené státy měly odejít z NATO? Odpověď Douga Bandowa by se dala stručně shrnout do ukřivděného konstatování, že Evropané jsou nevděční a neváží si dobrodiní, jímž je Spojené státy nezištně zahrnují, a že NATO se již stejně přežilo.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments