Radar monitor (13/2010)

Z domova
NE základnám se vrací ke konferenci „Evropa jako cíl“ a uveřejňuje rezoluci („Doposud prezentované nové postoje NATO zcela mění původní charakter NATO jako obranné instituce členských států. (…) Žádáme jasné vyjádření ohledně toho, jaké konkrétní nebezpečí Evropě a ČR hrozí – a v souladu s tím žádáme zahájení veřejné debaty o možných způsobech předcházení těmto hrozbám. (…) Odmítáme nést odpovědnost za vojenské uskupení NATO, které svojí novou Strategickou koncepcí chce převzít roli světového hegemona, a to vše při neustálém porušování mezinárodního práva.“) a výzvu NATO za své hranice jen po referendu! („Vyhlášení europetice s požadavkem, aby NATO vojenské akce mimo území svých členských států uskutečňovalo až po schválení referendem.“)
Dělostřelecký radar ARTHUR rozezná kulky od ptáků: „Armáda představila jeden z nejmodernějších strojů ve své výzbroji. Švédské dělostřelecké radiolokátory ARTHUR (ARTillery HUnting Radar) (…) Je tak citlivý, že dokáže identifikovat dělostřelecké projektily až na vzdálenost 20 kilometrů, určit jejich typ a ráži a současně eliminovat falešné odrazy, například od letících ptáků.“ Nejzajímavější je popisek u obrázku č. 6, který říká: „Držte se zpátky. Usmažil by vás jak mikrovlnná trouba.“ Zvláštní, netvrdili nám snad, že radary jsou zcela bezpečné a zdraví neškodné? Nebo to platí jen o těch amerických?
Velitel NATO žádal Picka o instruktory do Afghánistánu. Čeští vojenští poradci – nezní to hrdě? Kdyby takhle kdysi požádali sověti, tak toho, kdo by s nimi o tom jednal, dodnes tahají po soudech (a nemusel by ani nic dojednat).
Ze světa
Francie klade otázky na raketový štít NATO (France Poses Questions on NATO Missile Shield): „Potřebujeme se něco ujasnit. Kolik to bude stát? Jaká jsou rizika? Jakou roli budou mít Evropané v USA kontrolovaném systému?“
Americké lži kolem štítu v Rumunsku (American Missile Shield ‘Lies’: AZI, Romania), aneb snaha uvést na pravou míru proamerickou propagandu, která se od té používané u nás vůbec neliší: „Prvně, nic jako čistě obranná zbraň neexistuje, každá obrana se může snadno stát základem útoku. Za druhé, štít má sloužit k obraně Evropy, ale je to čistě americká záležitost. Za třetí, kdyby měl štít sloužit k obraně před íránskými střelami, největší zájem by muselo mít Turecko, čtvrtý vojensky nejsilnější stát NATO, ale Turecko rozhodně odmítlo přijmout na svém území komponenty štítu. To je známka toho, že íránské nebezpečí je smyšlené.“ Velmi povědomé, že?
Rusko: Ohrozí-li nás protiraketový systém, neodzbrojíme: „Jestliže shledáme, že nás ohrožuje americký protiraketový systém v Evropě, můžeme odstoupit od nové smlouvy START o jaderném odzbrojení. Jednostranné prohlášení v tomto smyslu připojí Rusko ke smlouvě při jejím podpisu 8. dubna v Praze. Novinářům to dnes řekl poradce ruského prezidenta Sergeje Prichoďko.“
Smlouva START způsobí zpoždění polských Patriotů: „Šance, že baterie raket Patriot se v Polsku objeví podle plánu v polovině dubna, jsou minimální, dozvěděl se neoficiálně polský list Wprost. Důvodem skluzu jsou údajně zdlouhavé jednání o odzbrojovací dohodě START, která byla skončena minulý týden. (…) Z neoficiálních informací získaných Wprostem vyplývá, že rakety dorazí na Vislu nejdříve v květnu.“
Rusko představilo nové antirakety, rozšiřuje flotilu neviditelných lodí: „Rusko v současné době vyvíjí šest nových protiletadlových a protiraketových systémů, které budou zasahovat cíle od mimořádně nízkých výšek až po cíle nad atmosférou (…) na konci března spustil na vodu druhou korvetu kategorie stealth označovanou jako Projekt 20380, (…) Loď je vybavena nejmodernější elektronikou a je navržena tak, aby její radarový odraz byl co nejmenší.“ Že by Rusko konečně zvedalo hlavu?
NATO chystá v Afghánistánu novou ofenzivu: „Velení plánuje úder proti povstalcům ve městě Kandahár na jihu země.“ To bylo ještě před tím, než vyšlo najevo, že těžce dobývaný afghánský Mardžáh opět ovládá Tálibán, zmocnil se i kompenzací: „Tálibán je v oblasti stále všudypřítomný a de facto ji ovládá.“ A co na to hrdinové NATO? „Musíme nově definovat slovo nepřítel, uvedl brigádní generál Larry Nicholson. Většina lidí tady se ztotožňuje s Tálibánem. Musíme tomu přizpůsobit své myšlení a nepokoušet se z Mardžáhu vytlačit Tálibán, ale nepřátele.“ Že by konečné řešení vzor Lidice?
Rusko možná v létě oficiálně představí nový „supertank“ T-95. Jeho předností má být především větší palebná síla, umožňující mu zasahovat tanky NATO ze vzdálenosti větší, než je dostřel jejich děl. Otázka je, zda není obrněná vozba již koncepčně překonaná, zejména letectvem a dálkově ovládanými bojovými poloroboty.
CIA zařídila útěk íránského jaderného vědce z Mekky: „Íránský jaderný fyzik, který zmizel minulý rok při pouti do Mekky, pracuje pro (americkou) Ústřední zpravodajskou službu (CIA).“ I únos se dá zorganizovat jako „nabídka, která se nedá odmítnout.“ A proč by se CIA trochu nesnažila, když milý vědec říká to, co chce americká vláda slyšet („Amírí po svém příletu do Spojených států podle ABC News potvrdil obavy USA, že Írán staví další jaderné zařízení na obohacení uranu. Tři měsíce po Amírího útěku vyšly Spojené státy s touto informací na veřejnost a Írán stavbu továrny nedaleko města Kom přiznal.“)
Obama si notuje se Sarkozym. Írán má pocítit tvrdý úder: „Oba státníci na společné tiskové konferenci v Bílém domě v úterý oznámili, že podle jejich názoru je nutné vyhlásit proti Íránu tvrdší sankce, než jaké vyjednaly americká a francouzská vláda s Čínou, Ruskem, Německem a Velkou Británií.“
Pentagon používá Haiti jako výcvikový prostor: „Nedávná zpráva ve Stars and Stripes odhalila povahu americké vojenské operace na Haiti. Pod hlavičkou humanitární operace byly na Haiti nasazeny bojové jednotky z Iráku a Afghánistánu. Haiti slouží jako výcvikový prostor i pro vojáky, kteří zatím nemají žádné bojové zkušenosti.“ Opět žádné překvapení, o skutečných důvodech nezištné pomoci mírumilovných USA se spekulovalo hned od začátku.
USA si pro Afghánistán vyrobí spojence: Gruzii, Pobaltí, Maďarsko a Chorvatsko: „Pentagon informoval Kongres, že Spojené státy opětovně vybudují gruzínskou armádu, aby se mohla podílet na „operacích po boku amerických sil v Afghánistánu". Stejný úmysl Pentagon má také s armádami Litvy, Lotyšska, Estonska, Maďarska a Chorvatska.“
Protesty proti 20 jaderným hlavicím umístěným v Belgii, při kterých se aktivisté pokoušeli vniknout na vojenskou základnu, kde jsou hlavice uskladněny, což se jim ovšem nepodařilo.
Do Iráku už se musí dovážet i písek: „Jak píše New York Times, irácký pouštní písek se totiž nehodí pro stavbu pevných a mobilních obranných zdí, které se mezitím staly symbolem „svobodného" Bagdádu a táhnou se celé kilometry kolem americké ambasády, ministerstev, letiště a dalších důležitých budov.“ Neexistuje problém, který by globální kapitalismus neuměl vyřešit na čistě tržním základě.
Analýzy a komentáře
Raketová dostatečnost: „Washington ustoupil Moskvě a přece jen dovolil vzájemně provázat útočné obranné strategické zbraně. Tato formulace bude uvedena v preambuli smlouvy. (…)v právě závazné části smlouvy žádná formulace o spojení těchto dvou typů zbraní není. Je tedy jasné, že ustanovení smlouvy se budou vykládat z každé strany jinak v závislosti na vnitropolitické situaci. (…) Moskvě se podařilo uhájit „nezávislost“ mobilních pozemních komplexů. Američané velice stáli o to, tvrdě je „přivázat“ do oblastí, kde jsou rozmístěny raketové komplexy v silech.“
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments