Radar monitor (14/2009)

Z domova

Jak již bylo řečeno, minulý týden byl ve znamení návštěvy prezidenta USA Baracka Obamy v Praze a jeho napjatě očekávaného projevu. Obama v něm vyzval k vytvoření světa bez jaderných zbraní, k radaru se však jednoznačně nevyjádřil. Na jedné straně zopakoval, že upustí-li Írán od svého jaderného programu, nebude třeba štít budovat, na straně druhé prohlásil, že dokud budou jaderné zbraně existovat, musí existovat i způsob, jak se jim bránit (přičemž NMD určitě nepaří mezi ty nejefektivnější, ale to už neřekl), na straně třetí vyzval k úzké spolupráci s Ruskem, které zajisté bude za svoji vstřícnost něco požadovat a radar, který by Obama podle všeho obětoval s lehkým srdcem, mu leží v žaludku jako máloco jiného.

 

Každopádně, čeští politici se přou, jak to Obama vlastně s radarem myslel. Klika kolem Topolánka chápe Obamův projev jako potvrzení, že v projektu se pokračuje, opačný tábor naopak jako jasný signál, že rozhodnutí se odkládá. Vyberte si, co komu libo.

 

Toho, že bude v souvislosti s Obamovou návštěvou upřena na Prahu pozornost světových médií, samozřejmě využili i protiradaroví aktivisté. V sobotu Humanisté na nábřeží u Národního divadla vyvěsili transparent s textem: „Yes, we can – say no to US military base“ a demonstrovali na Palachově náměstí, kde se jich sešlo cca 300 a asi 30 komunistů, kteří na sebe strhli veškerou pozornost médií a vysloužili si od Štěpána Kotrby napomenutí SOBOTNÍ DEMONSTRACE: Mladí i staří komunističtí paraziti: „Ačkoliv jejich názory jsou v rámci KSČM naprosto minoritní a podporované stěží třemi organizacemi stalinistů (…) , tato ukřičená skupinka nesmí chybět na žádné akci. A s nimi metrové rudé vlajky, srpy a kladiva, Lenin a pěticípé hvězdy. (…) A tak komsomolci a jejich rudé prapory se srpem a kladivem se stali novinářskou atrakcí a jejich agresivní sebeprezentace zastínila jak řečníky, tak i hosty.“

 

Novináři ovšem během Obamovy návštěvy neztratili hlavu a neopomněli podávat události tak, aby když už nemohou odpůrce radaru ignorovat, tak je alespoň zdiskreditovali. Jako v „on-line“ reportáži, kde se objevila zpráva tohoto znění: „15:00 – Komunisté a přívrženci hnutí NE základnám vyrazili z Palachova náměstí směrem k Vltavě. Do řeky vhodí Morany a poté plánují pochodovat směrem k americké ambasádě na Malé Straně.“ Co je špatně? Úplně všechno: za prvé, komunistů zdaleka nebyla na demonstraci většina a nebyla to demonstrace komunistů, ale odpůrců radaru bez rozdílu politického vyznání, za druhé, nebyla to demonstrace hnutí NE základnám, ale Nenásilí. A co si ze zprávy odnese čtenář? Že NE základnám jsou komunisté. Profesionální práce spin-doktorů.

 

V neděli se pak konala na Václavském náměstí demonstrace NE základnám (přepis projevů: Glivická, Neoral, Májíček, Kotrba) které se účastnilo cca 700 protestujících (oba údaje, tento i ten o účasti na Palachově náměstí, pocházejí z „oficiálních“ mediálních zdrojů).

 

Prahou rovněž opět prošli „neviditelní“, své si řekli i Greenpeace, kteří radar rovněž odmítají, tentokrát se ovšem spokojili a apelem na ochranu klimatu. Přestože policie byla ve všech případech početná a nekompromisní, vše se obešlo bez konfliktů a újmy na zdraví či majetku.

 

* * *

 

Zdá se, že handl radar za Lisabon přestává být aktuální. Schwarzenberg: Pád české vlády EU neohrozí, Lisabon už v dohlednu a o radaru ani slovo. S čím bude ODS kšeftovat, když bude Lisabon schválený?

 

130 českých a evropských osobností, politiků a organizací píše Obamovi: ne radaru = ano odzbrojení. Rekordních 150 000 podpisů pro referendum. Protesty proti radaru při sjezdu ministrů EU v Hluboké nad Vltavou.

Ze světa

Zahraniční média registrují, že česká vláda interpretuje Obamův pražský projev jako „ujištění o podpoře štítu.“ (např Reuters a dále zde a zde) Většinový nesouhlas domácího (českého) obyvatelstva až na drobné výjimky vesměs ignorují, pokud už mluví o kontroverzi s PRO spojené, zmiňují nesouhlas Ruska.

 

Írán otestoval nové dálkově řízené střely typu země-moře nazvané Kowsar, které se umí vyhnout radarům. Lze je odpalovat z vrtulníků i stíhacích letadel. Irán je údajně schopen je produkovat ve značném množství. Čína vyvíjí protilodní raketu středního doletu.

 

Štít nalezl mocného přímluvce v Rumunsku, které si myslí, že NATO chybí silná protiraketová obrana: „Jedním z cílů Rumunka na summitu NATO bude podpora řešení štítu plně pokrývajícího teritorium NATO, řekl rumunský prezident Traian Basescu.“ Na to se dá říct jen jediné: tak si ho vezměte k sobě, když po něm tak toužíte.

 

Evropské nadšení z Obamy opadá: „Příčinou chladnutí je podle některých zahraničních médií Obamova nová ekonomická politika podpůrných balíčků a mírnější přístup k Rusku.“ Není nic pomíjivějšího, než přízeň davů.

 

Írán nabídl Spojeným státům pomoc v Afghánistánu, možná se tedy začne blýskat na lepší časy. Každopádně, pokud ke spolupráci nakonec dojde, bude rétorika o íránské hrozbě znít poněkud falešně.

 

Medveděv: Je šance na to, že USA v Evropě nerozmístí protiraketovou obranu: „Ruský prezident se po rozhovorech s americkým protějškem na okraji summitu G20 v Londýně domnívá, že Rusko snad nebude potřebovat rakety Iskander v Kaliningradské oblasti, neboť USA se možná vzdají úmyslu rozmístit prvky protiraketové obrany v Evropě.“

 

Rusko v souladu se smlouvou START pokračuje v likvidaci starých zbraňových systémů. Počet starších střel klesl z 398 na 320, ovšem počet moderních střel Topol-MM/SS-27 stoupl z 54 na 65.

 

Saša Vondra, šibal a šelma v jedné osobě, neočekává, že by USA zrušily plány na stavbu štítu v Evropě: „Vláda doufá, že ho (Obamu) přesvědčí o nutnosti štítu, bez ohledu na nesouhlas veřejnosti.“

Analýzy a komentáře

Osvěžující záblesk rozumu v moři propagandy nabízí článek Eric Margolis – Rusko je papírový medvěd: Panikáři, kteří varují před ruskou hrozbou, by si měli vzít kalkulačku a začít studovat mapy. Rusko loni utratilo na obranu 40 miliard dolarů. Medvěděvovo plánované navýšení – pokud se kdy uskuteční – bude znamenat nárůst vojenského rozpočtu na 52 miliard. (…) Jsem přesvědčen, že pár nových zbraní můžeme Rusům s klidem v duši dopřát. Rudé hordy ještě nejsou za branami.

 

Mike Sigov soudí, že tolikrát proklamovaný restart vztahů USA a Ruska se nekoná (Obama-Medvedev talks fail to ‚reboot‘ relations) a viní z toho Kreml, který se údajně „nechce vzdát své role škodolibého záškodníka všude tam, kde jsou ve hře americké zájmy.“ Mnohem zajímavější je však Sigovem zmiňované vyjádření ruského velvyslance při NATO Rogozina: „(…) obdržel jasnou nabídku USA, že upustí od budování štítu ve Střední Evropě, pokud Rusko přesvědčí Írán, aby se vzdal svého raketového programu.“

 

I v USA se bojí íránských bubáků, a tak se i zde najdou lidé, kteří uvěřili v záchranu světa, civilizace a tak vůbec skrze NMD, jako je Jack Otero, který v článku USA musí spoléhat na silnou protiraketovou obranu píše: „Tato technologie hodně pokročila od dob prezidenta Reagana a jeho fantazie ‚hvězdných válek‘ – jeden systém je dislokován v Kalifornii, byl úspěšně testován a chrání proti raketám ze Severní Koreje. NATO schválilo instalaci dalšího v Polsku jako ochranu proti íránské hrozbě.“ Úspěšně testován? Takže nejenom bubáci, ale i pohádky. Ale třeba to byl jen apríl, vždyť článek vyšel 1. dubna.

 

Jeff Fleischer se v článku Hvězdné války a opravdová fantómová hrozba vyslovuje pro zrušení plánů na rozšiřování PRO do Evropy: „Bush vytvořil pro Obamu příležitost. Vykašlat se na štít je dobré pro Ameriku, kdyby jen pro to, kolik peněz tím ušetříme a jak se to pozitivně projeví na naší reputaci. Upuštění od projektu NMD může Obama využít k naklonění si Ruska – které vždy (a správně) nahlíželo další rozšiřování systému jako porušování dohody ABM z roku 1977 – což se může hodit. A může systém využít i k tomu, aby odhalil pokrytectví svých kritiků doma.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments