Radar monitor (15/2009)

Z domova

rozhovoru pro iDnes Alexandr Vondra celkem jasně popsal bezprostřední osud radaru: „To vyjádření nové Obamovy administrativy je celkem jasné. Potřebují čas. Uvidí se, jak budou probíhat možná vyjednávání nebo nevyjednávání s Íránem. (…) Smlouva je teď v ledničce a my ji můžeme kdykoliv vyndat ven. Můžeme alespoň v klidu počkat, jak dopadnou podzimní volby. (…) Američané řekli, že první studie o íránské hrozbě budou k dispozici v létě s tím, že to celkové vyhodnocení bude hotové na podzim. Takže předpokládám, že na podzim to bude znovu na stole.“

 

A protože lži o Íránu, KLDR a ochraně České republiky už vládě nikdo nebaští, zkouší to na nás Vondra s „upřímností“: „My akorát přijdeme o možnost trochu exkluzivnějšího vztahu se Spojenými státy [kdyby radar nakonec padl, pozn. Tribun]. To by byla pro nás, zemi mezi Německem a Ruskem, velká škoda. Ale každý svého štěstí strůjce.“ Jenže tak naivní, aby tomu věřil, nemůže být snad ani Vondra, je proto třeba brát do úvahy, že se jedná jen o další lež, která má zastřít pravé důvody (možná i kriminální povahy), o nichž se můžeme jen dohadovat.

 

Langer odmítl Obamovu výzvu: ČR nepřijme jediného vězně z Guantánama. Je to zajímavý kontrast s monstrózní servilitou ve věci radaru. Proč radar ano a vězni ne? Protože vězni nejsou provokací vůči Rusku a neznamenají přítomnost amerických vojáků?

Ze světa

Pentagon šetří ve zbrojení, škrty se dotknou raketového štítu: „Škrty v nejnákladnějších zbrojních programech Pentagonu, které se dotknou i protiraketové obrany, v pondělí ve Washingtonu oznámí ministr obrany Robert Gates. (…) Za nejsložitější a nejméně spolehlivý označují hodnotící zprávy Pentagonu pozemní systém štítu (GMD) určený k ničení nepřátelských balistických střel v nejvyšší fázi letu projektovaný pro Polsko. Radar naopak podle vyjádření amerických expertů už existuje, je efektivní a zvýší účinnost spolehlivějších systémů THAAD, Aegis či Patriot PAC-3. Srovnej s již dříve publikovanou zprávou, podle které má být v Brdech umístěn radar nové konstrukce.

 

Další zpráva k tomu uvádí: „Program protiraketové obrany, v jehož rámci hodlají USA vybudovat své základny v České republice a Polsku, bude restrukturalizován tak, aby se zaměřil na nevyzpytatelné státy a na raketové hrozby na bojištích.

 

Jak ovšem podotýká Karel Dolejší: „Gates tedy včera sice o evropské protiraketové základně neřekl ani slovo – zrušením projektu MKV však značně omezil šanci systému NMD/GMD, že úspěšně projde testy a bude moci pokračovat. Pokud se má o budoucnosti protiraketové obrany v Evropě rozhodnout letos nebo nejpozději napřesrok, a pokud se v budování této obrany bude navzdory ruským výhradám pokračovat, dojde nejspíše k použití jiného zbraňového systému a – jestliže můžeme materiály Kongresu považovat za směrodatné – brdský radar se pak stane minulostí. Nedá se tedy říci, že by se situace příliš vyjasňovala, nicméně momentálně více indicií nasvědčuje tomu, že radar se minimálně odkládá a prognóza je nejistá.

 

Čínský zpravodajský server Xinhuanet informuje v článku Ruský ministr zahraničí: neexistuj žádná vazba mezi štítem a íránským jaderným programem (Russian FM: No links between missile shield, Iran nuke issues) o tom, že ruský ministr zahraničí Lavrov důrazně vyloučil kupčení v ruské zahraniční politice a odmítl obchod konec radaru výměnou za tlak na Írán.

 

Rusko nikdy nepodrazí Írán (Russia to never ‚double-cross‘ Iran for US): „Moskva říká, že ráda ‚zrestartuje‘ vztahy s Washingtonem, ale varuje, že nikdy nepodrazí Írán. Lavrov: «Je to náš soused. Je to země, která je velmi důležitá pro řešení řady aktuálních mezinárodních problémů, jako je Afghánistán, Irák a mírový proces na Blízkém Východě.»“

 

NTI (Nuclear Threat Inititive) informuje, že před Čínou budou USA chránit lodě: (Missile Defense Ships Would Protect Against China, Gates Says) „Rostoucí počet amerických lodí vybavených technologií pro obranu proti balistickým střelám poskytne větší ochranu pro případ konfliktu s Čínou, řekl ministr obrany USA R. Gates.“

 

Má Čína zbraň proti americkým letadlovým lodím?: „Už od roku 2005 let se objevují informace, že Čínská lidová republika vyvíjí zbraně, které by si měly poradit s americkými letadlovými loděmi. Měly by to být protilodní balistické rakety, které by pomocí manévrující hlavice s koncovým navedením pronikly protiraketovou obranou amerických nosičů.“

 

Velmoci nabízejí Íránu dialog o jaderném programu. Už umíme vyrobit jaderné palivo, oznámil Írán světu.

 

USA a Rusko by neměly soupeřit o vliv v postsovětských státech, řekl Lavrov.

 

Obama žádá další peníze na válku (Obama seeks extra funds for wars). To nám ta změna hezky začíná.

Události a komentáře

Zřejmě v reakci na výše zmíněný agitační rozhovor A. Vondry publikoval Petr Kužvart komentář K radaru v Brdech v aktuálním mezinárodním kontextu a ke skutečné povaze někdejšího československo-sovětského přátelství: „Dost často je slyšet názor, že je nutno být přirozeně pro radar, protože radar znamená americkou vojenskou přítomnost a ta zase přirozeně americkou ochranu českého státu do budoucna, zejména před pronikáním velmocenského vlivu Ruska. Jde o zásadní omyl. (…) o závazku americké strany hájit či přispět k obraně ČR výměnou za umístění základny tam není ani slovo. Žádný takový závazek nebyl dojednán.“

 

William Bradley si na stánkách Huffington Post v komentáři nazvaném Obamova nová geopolitika: 10 klíčových bodů (Obama’s New Geopolitics: 10 Key Takeaways) všímá Obamova pražského projevu a speciálně o radarové základně říká: „Zatímco Obama souhlasí se zmražením plánů administrativy Bush/Cheney na vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO, plánů na rozšíření štítu se nevzdává.“

 

Aktuální situaci kolem radaru zevrubně mapuje i výše zmiňovaný čínský zpravodajský server Xinhuanet v článku Bude americký program protiraketového štítu ve Východní Evropě odložen? (Will the U.S. missile shield program in Eastern Europe be postponed?) Připomíná ochladnutí nové americké administrativy stran této věci, pád radar protěžující Topolánkovy vlády, a rostoucí nesouhlas veřejnosti: „Nesouhlas veřejného mínění je na vzestupu a vyvíjí tlak na Prahu i Washington. Zakončuje konstatováním, že „osud kontroverzního projektu může být brzy jasnější v důsledku současných diskusí a politických změn v obou zemích.“

 

U.S. senátor Joe Lieberman hrozí: Obamovy škrty v rozpočtu na protiraketovou obranu oslabují USA a jejich spojence (Lieberman: Obama’s Missile Defense Cuts Weaken U.S., Allies). Víceméně opakuje standardní sadu proradarových floskulí, jak je známe například od Vondry, za zmínku tak stojí především otevřené pojmenování důvodů ČR a Polska pro vnucování se USA jako hostitelských zemí: „Posun směrem ke snižování rozpočtu může Obamovi rovněž způsobit problémy v Východní Evropě, kde se Polsko, Česká republika a další země stále chtějí schovat pod americký deštník ve snaze chránit se před hrozbami z Ruska. Opustit je znamená přeformulovat politiku v Evropě.“

(Patosu si nevšímejte, říkal jsem, že je to druhý Vondra).

 

Straší i Martin Sieff v článku Test severokorejské balistické střely zdůrazňuje potřebu raketové obrany (N. Korean ICBM test highlights need for missile defense). Opět jde o standardní sadu argumentů a „argumentů,“ nejzajímavější je tak postřeh, že „Gates rozhodně nemá v úmyslu zatnout projekt obrany proti balistickým střelám, je ale pod politickým a rozpočtovým tlakem, aby snižoval výdaje.“ Jak je vidět, severokorejský raketový test přišel jako na zavolanou, až se jeden ptá, jestli byl naplánován v Pchjongjangu, nebo v Langley. Nebo že by se KLDR pokoušela USA uzbrojit?

 

Alexander Golts v komentáři pro The Moscow Times nazvaném Skutečný nepřítel je na východě (Real Enemy Is to the East) hledá hrozby pro ruskou bezpečnost na východě, v Číně a KLDR, a vyslovuje se „pro globální raketovou obranu, která jediná – navzdory všem svým nedostatkům, může představovat pádnou odpověď darebáckým státům.“ Rovněž upozorňuje, že „ruské konvenční síly jsou tak slabé, že je Kreml závislý na odstrašující jaderné kapacitě.“

 

Ruský politolog: Obamův jaderný plán nelze brát vážně.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments