Z domova
Kam čert nemůže, nastrčí vládu – Barták v USA jednal o zapojení Česka do nové protiraketové obrany: „Ministr obrany Martin Barták jednal na washingtonském summitu o jaderné bezpečnosti s americkou stranou i o zapojení České republiky do nového systému protiraketové obrany. Podle ministra by u nás mohly být umístěny části systému včasného varování před eventuálním raketovým útokem. (…) Jde o sdílení dat z velitelských prvků a pozorovacích prvků, které budou umístěny na dvou místech v České republice pouze s českou obsluhou, nejedná se tam o přítomnost žádných zahraničních vojáků.“ Jenom proto, že Američané změnili postoj ve věci radaru, se česká vláda (=vláda v České republice) nevzdá svých plánů (úkolů?). Prý o novém zapojení jednají, otázkou je, zda to jednání nemá podobu škemrání.
O něco více znepokojivé informace přinesl server Hlas Ruska (Czech Republic may host US missile shield): „Dva prvky amerického raketového štítu – radar a řídící centrum – by se brzy mohly objevit v České republice, říká zdroj podle ČTK zdroj z ministerstva obrany. Je to důkaz, že USA se nevzdaly plánů na rozmístění raket v Evropě.“
A ještě jiný pohled nabízí ministr zahraničí Kohout, podle kterého by ČR v mohl být informační uzel protiraketové obrany: „Na území České republiky by mohlo vzniknout informační středisko protiraketové obrany Spojených států. (…) Podle Kohouta se již nepočítá s projektem radaru v té podobě, v jaké byl navrhovaný administrativou prezidenta Bushe.“ Zřejmě tedy počítá se stavbou radaru v podobě jiné.
Jak vidno, jisté je jen jedno: vyhráno není, plány na americký štít v Evropě žijí a mají se čile k světu. A ČR z toho není ani zdaleka venku, právě naopak. Příslušná smlouva nebyla vypovězena, ale pouze nebyla ze strany českého parlamentu ratifikována. Je možné ji kdykoliv nenápadně vrátit do oběhu a potom pozvat prvního poradce. A pak druhého a pak už to půjde samospádem a ČR pevně v konejšivých spárech orla.
A proč to všechno? USA chtějí kompletní štít v Evropě do osmi let (US plans full European missile shield in 8 years): „Americký protiraketový štít bude pokrývat Evropu v roce 2018, řekl vyšší úředník Pentagonu. (…) Rozmisťování námořních i pozemních elementů se bude dít tak rychle, jak jen to bude možné.“
Takovou pěknou tečku za tím naší podpisem udělal ministr obrany Barták, když řekl, že ČR je proti stažení amerických jaderných sil z Evropy. Lepší způsob odzbrojení si snad ani nelze představit. Pan ministr v zápalu boje za lepší zítří nějak pozapomněl, že není stát, ale pouhý státní úředník, o tom, že tímto vyjádřením zasáhl do suverenity Německa či Nizozemí, na jejichž území se tyto jednotky nacházejí, ani nemluvě.
Míjí se ČR s Evropou? „Slovinka Tjašou Kancleř jakožto doktorandka získala ve Španělsku grant na dokument o pokusu USA umístit ve střední Evropě část svého protibalistického systému. Výsledkem jejího úsilí je film, který naleznete na http://www.hit-to-kill.net.“
Ze světa
Bulharsko se chce zapojit do nového protiraketového štítu (Bulgaria Wants Part in US European Missile Defense).
Obama je spokojen se summitem o jaderné bezpečnosti, kde se 47 státníků se radilo, jak chránit atomovky před Al-Káidou, a který přinesl konkrétní výsledky. Výsledky se myslí proklamace a jiné politicko-diplomatické kratochvíle, na jejich konkrétní podobě nezaleží, protože jejich smysl je stejný, jako ve všech podobných případech: uděláme, aby dobře bylo.
Erdogan: Izrael se musí zbavit jaderných zbraní: „Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v neděli 11. dubna před odjezdem na summit o jaderných zbraních ve Washingtonu vyzval Izrael, aby podepsal Dohodu o nešíření jaderných zbraní.“
Irán uvedl do provozu raketový štít domácí provenience (Iran Launches Domestic Missile Shield): „Systém Mersad využívá Íránem produkované střely středního doletu Shahih, které dokážou pronásledovat a ničit vzdušné cíle s vysokou přesností.“
Mučí se dál, například Afghánci jsou mučeni v tajné věznici na americké vojenské základně v Bagrám (Afghans ‚abused at secret prison‘ at Bagram airbase).
Největším výrobcem zbraní na světě je britská firma: „Britská zbrojovka BAE Systems se v roce 2008 stala největším výrobcem zbraní na světě. (…) Je to podle agentury AFP poprvé, co se podobnou světovou jedničkou nestala některá z amerických firem.“
Když se neplní sliby, protiválečné demonstrace v USA: „Ve Spojených státech se na výročí útoku na Irák konala řada protiválečných demonstrací.“
Program ruských bezpilotních letounů selhal.
Analýzy a komentáře
Ahmadínežád říká „díky, Ameriko“: „Jaké výsledky přinesla tato kampaň za sankce (nebo něco závažnějšího) vedená Spojenými státy a halasně podporovaná Izraelem? Doma v Íránu velmi posílila vnitropolitickou pozici Ahmadínežáda, protože mu umožnila, aby vystupoval jako obránce íránské suverenity. (….) Třicet let zahraniční politiky USA vedené vůči Íránu se podle všeho ošklivě obrátilo proti Spojeným státům. (Možná bychom ale měli hovořit o skoro šedesáti letech). Írán je dnes silnější než kdykoli předtím, do značné míry v důsledku politiky USA. Kdybyste byli Ahmádínežádem, neřekli byste ‚díky, Ameriko‘?“
Americko-izraelský útok na Írán je nevyhnutelný: „Zpráva oznámená izraelským vyslancem u OSN G. Shalevem, že se Amerika a Izrael připravují na invazi do Íránu, ukazuje, že poté, co se nepodařilo získat pro ofenzívu mezinárodní podporu, rozhodly se Washington a Tel-Aviv jednat samostatně. (…) Nevyhnutelné stažení USA z Iráku a Afghánistánu a provázející ponížení bude následováno destabilizací Íránu a zabráním jeho ropných a plynových rezerv, což na řadu příštích let zabrzdí socioekonomický rozvoj zemí Euroasie. To umožní USA zachovat si svou roli globálního moderátora. Pro svůj ideologický základ a jako záminku své intervence do dialogu mezi Ruskem a EU vyvolává Amerika znovu staronový mýtus o ruském vojenském ohrožení Evropy – potomek mýtu o sovětském nebezpečí. Obrázek, který se snaží Washington malovat, je, že Evropa je bezbranná, pokud ji mocná Amerika nebude ochraňovat.“
Nová pravidla termonukleárního zbrojení: „Odzbrojení? Spíše vzájemně kontrolovaná optimalizace (…) Malý počet amerických interceptorů a celková (ne)spolehlivost systému zatím neubírá ruskému arzenálu odstrašující účinek. To se ale v následujících desetiletích může změnit. Proto se nyní musí Rusko rozhodnout, jak zareaguje: zda se pokusí udržet krok a zkonstruuje vlastní protiraketové zbraně, což by velmi zatížilo státní rozpočet i výrobní kapacity (i za předpokladu, že by Rusové počkali, až Američané ukončí vývoj a po té od nich technologii získali, legálně či špionáží), nebo zda Rusové na soupeření s Američany rezignují. Ani v tom případě však nebude území USA v bezpečí. I kdyby Američané jednou dokázali sestřelit každou ruskou balistickou raketu, může Rusko vyhrožovat odpálením vodíkových bomb na vlastním území, třeba v Arktidě či na dálném východě. Následná nukleární zima by ukončila lidskou existenci na Zemi, bez ohledu na to, že hlavice nezasáhly své cíle. Je jen jediný spolehlivý způsob, jak ochránit území USA před jadernou hrozbou: zlikvidovat všechny jaderné zbraně na světě.“