Radar monitor (16/2009)

Z domova

Radar ještě nestojí a smlouvy nejsou schválené, ale své ovoce již nese – Armáda chce z USA získat čtyři transportní letouny C-130 Hercules: „Jednání o získání strojů souvisí se strategickým dialogem, který ČR a USA vedou od podpisu smluv o umístění amerického protiraketového radaru na českém území.“„průměrná cenu jednoho herculesu činí podle amerického námořnictvo 44 miliónů dolarů,“ by se znepokojoval pouze hnidopich) nám chtějí poskytnout to nejlepší, co mají, i když radar ještě není, co teprve, kdyby byl – to by nám možná i ponorku přenechali! Nebo si nás chtějí jenom zavázat, dát nám „dáreček,“ aby nás potom různí „vondrové“ mohli vydírat, že když oni nám letadla, my jim radar? Svým váháním kolem radaru si vyloženě šlapeme po štěstí, protože když jsou Američané tak štědří a šlechetní a nezištně (tím, že

 

Starou fenu novým kouskům nenaučíš, a tak Parkanová v demisi kývla na miliardovou zakázku: „Vojáci by bez výběrového řízení měli koupit čtyři španělské dopravní letouny CASA.“ Přímá souvislost s radarem zde není, jedná se však o názorný příklad způsobů vlády, která za hlavní s jediný důvod své existence považovala podepsání pro ČR nevýhodných smluv o radaru.

 

ČSSD zopakovala zamítavé stanovisko k radaru a vyloučila změnu svého postoje v této věci.

Ze světa

USA by měly stáhnout jaderné pumy z Německa. Frank-Walter Steinmeier, německý ministr zahraničí, se „zasadí u americké vlády, aby stáhla z Německa uskladněné atomové bomby, protože tyto zbraně jsou dnes vojensky nadbytečné.

 

Dodávka S-300 Íránu je na dobré cestě (Iran says S-300 missile deal with Russia on track), nebo Íránu žádné S-300 dodány nebudou (No shipment of S-300 system to Iran)? Každopádně vojenská spolupráce Ruska a Íránu pokračuje, a podle Alexandra Fomina, zástupce ředitele Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci: „má pozitivní vliv na stabilitu v regionu.“ Teď jenom aby si odložení dodávky S-300 nevyložil Izrael jako poslední vhodnou příležitost k útoku na Írán. Skutečnost, že podle Pentagonu by se útok Izraele na Írán krutě vymstil, skýtá sice naději, nikoliv však záruku, že jaderná válka letos nebude.

 

 

Na lodi KLDR převážející vybavení pro konstrukci raket, zadržené před deseti lety v Indii, byly nalezeny součástky z japonské produkce (Japan products found on NKorea missile kit vessel). Když se chce, všechno jde, a žádné embargo tomu nezabrání.

 

Obamova změna je taková nějaká stále více stejná. USA: Za Bushe se mučilo, nikdo ale stíhán nebude.

 

V Polsku byla tajná věznice CIA, zadržovali v ní strůjce útoků z 11. září. Že by Poláci v přičinlivosti předčili ČR? Není pravděpodobnější, že nějaká taková věznice byla i u nás? Uvědomělých svobodymilovných Čechů, natěšených na mučení „ručnikářů“, by se našlo víc než dost.

 

Konfrontační linie ze strany NATO vůči Rusku pokračuje. Kreml je zneklidněn plánovanými manévry NATO v Gruzii, nakonec ovšem cvičení proběhne bez české účasti.

Analýzy a komentáře

Petr Pokorný, spoluautor nezávislé studie hovořící v neprospěch radaru, varuje, že Boj proti radaru nekončí: „Vystoupení B. Obamy bylo velmi nezřetelné pro naši bývalou vládu, ale i pro odpůrce radaru. Co však bylo nesmírně závažné a především varovné pro naše občany: ‚… budeme rozhodovat o PRO po jednání s Ruskou federací a na základě chování Iránu‘. Je hlubokou urážkou českých občanů, že o výsostném území České republiky si budou rozhodovat mocnosti ve stylu: ‚Vy Češi do toho nemáte co mluvit!‘“

 

Škrty v rozpočtu Pentagonu na protiraketovou obranu jsou zřejmě velmi reálné a citelné, protože vyvolávají paniku mezi stoupenci americké nadvlády nad světem (zde, zde, zde).

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments