Radar monitor (19/2010)
Z domova

Íránci na české škole. Řešilo se porušení rezoluce OSN„Zlínská Univerzita Tomáše Bati (UTB) vzdělává studenty z Íránu, a to v oborech, které jsou na základě rezolucí Rady bezpečnosti OSN a nařízení Rady Evropské unie českým ministerstvem školství zapovězené.“ Na konec možná budou moci se svolením Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (sic!) dostudovat, ovšem škola nebude smět čerpat peníze z amerických grantů, protože zločiny proti politice impéria se neodpouští.

Ze světa

Bulharsko se bojí íránských raket, Sofie požádá o zapojení do raketové obrany (Missile Attack from Iran Threatens Bulgaria). Jak se zdá, Bulhaři plní domácí úkoly na jedničku.

Raketový štít může být rozmístěn v Albánii (Albania reportedly to be part of NATO missile shield).

Ruská protivzdušná obrana slábne (Former air force chief: Russia’s air defenses weak): „Je to důsledek rozpadu zbrojního průmyslu. Rusko ztrácí schopnost bránit svůj vzdušný prostor, zejména proti střelám krátkého doletu.“ To je příležitost pro šakaly. Dokážou USA odolat tomuto pokušení?

Něco divného se děje za Moskvou (Something Odd Is Happening Outside Moscow): „Tři roky poté, co byly moderní protiletadlové systémy Pantsir-S1 dodány prvnímu zahraničnímu zákazníkovi (Sýrie), získává jich několik i ruské letectvo. Jsou rozmisťovány k ochraně baterií S-300 chránících Moskvu, nikdo ale nevysvětlil, proč musí účinnější S-300 chránit „low-endové“ Pantsir-S1.“

Další miliardy na americké (a izraelské) zbrojení: „Podle ministra obrany USA Roberta Gatese by tyto peníze měly jít na ‚přestavbu a udržení stárnoucího jaderného arzenálu‘“

Amerického špiona poslal ruský soud na čtyři roky za mříže: „K trestu čtyř let vězení za špionáž pro Spojené státy odsoudil ve čtvrtek moskevský městský soud muže, který podle rozsudku předal americkému Pentagonu tajné mapy ruského generálního štábu.“

Dospěli jsme k jaderné fúzi, ohlásila Severní Korea. Kéž by to byla pravda, to by byla výhra pro celé lidstvo. Ale to by Spojené státy nedopustily. Bude to spíš jen fáma, protože jinak by se již jistě na příslušných místech bombardovalo.

Írán otestoval střely země-moře středního doletu (Iran test fires medium range cruise missiles): „Je to výzva USA.“ Izraelci považuji íránské rakety za vážnou hrozbu (Israeli aerospace official: Iran cruise missile poses ‚extremely serious‘ threat)

Írán může vypálit raketu s jadernou hlavicí během dvou let: „Írán bude schopen nasadit střelu s jadernou hlavicí o hmotnosti až jedné tuny během příštích dvou let. Uvádí to zpráva Mezinárodního ústavu strategických studií, z něhož citoval deník The Daily Telegraph.“ Nerad bych se mýlil, ale není onen Mezinárodního ústavu strategických studií čistě náhodou soukromá agentura, think-tank postrkující americkou politiku směrem neokonzervatismu?

Lidé v pákistánské vládě vědí, kde je bin Ládin, tvrdí Clintonová. Vědí, ale nepoví, protože proč by ho už jinak Američané „nezatkli“? Jako „casus belli“ ho už přece dávno nepotřebují.

USA přehodnocují plán stahování z Iráku zhruba v tom smyslu, že se nestáhnou.

Chytrý granátomet XM25 jde do bojového testu v Afghanistánu. Bude to jistě velký hit, protože umí střílet za roh. Vhodné zejména do měst a jiných oblastí obydlených civilisty.

Gen umožňuje červům regeneraci amputované hlavy i s mozkem. To by bylo terno pro armádu – nekonečný voják. Jednu hlavu mu ustřelíte a dvě nové mu narostou.

Seymour Hersh: US vojáci v Afghánistánu popravují vězně.

Analýzy a komentáře

Armáda na jedno použití: „V českém případě je ale možná legitimní položit si otázku, zda bychom spíše než o expediční armádě, neměli raději hovořit o armádě na jedno použití, tč. v Afghánistánu. Taková armáda nám přitom za 5, 10 nebo 15 let v dynamicky se měnícím bezpečnostním prostředí s novými bezpečnostními hrozbami nebude příliš platná. A to nám může v NATO a EU ublížit mnohem více, než to, že nyní nezvýšíme počty o pár desítek vojáků (což, jak se ukazuje, ani nemusí být nutné, pokud zefektivníme složení naší mise).“

Brazília vzdoruje Plánu Colombia: „Nárast vojenských aktivít, ktoré v posledných dvoch rokoch v južnej časti latinskoamerického kontinentu podporuje Pentagon a Južné velenie USA (Southern Command, Comando Sur) budovaním vojenských základní v Kolumbii a Paname, ale aj okupáciou Haiti po januárovom zemetrasení, naráža v Brazílii na veľký odpor.“

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments