Radar monitor (22/2009)

Z domova
Odstranění plotu je přiznáním, že radar nebude, tvrdí Greenpeace: „Rozhodnutí odstranit plot je podle mého názoru přiznáním ministerstva obrany k tomu, že radar v Brdech nebude, a že snaha minulé vlády, která se chovala jakoby radaru upsala duši a přestala vnímat realitu, byla naprostým fiaskem,“ řekl Jan Freidenger z Greenpeace. Mimochodem, toho plotu z concertiny bylo kolem kóty 718 devět kilometrů.
 
Ze světa
Severní Korea provedla jaderný test, Japonsko chce možnost preventivních úderů a americký prezident Obama si myslí, že [jaderný] test KLDR ohrožuje bezpečí všech národů (Jestlipak si to myslí o jaderných testech USA? Nebo že by se testy dělily na dobré a špatné podle toho, kdo je provádí?) Severní Korea svět ignoruje, vypálila další rakety, Rada bezpečnosti OSN to považuje za porušení svých rezolucí. Překvapilo mne, že severokorejský test nebyl (alespoň jsem to nezaregistroval) zneužit k masivní propagandistické kampani pro radar. Asi v této kauze skutečně došlo k „drobnému“ posunu.
 
Titulek sice zní Ekvádor zavírá další vojenskou základnu USA, ale realita je poněkud méně jednoznačná: „V září 2009 vyprší smlouva o pobytu vojáků USA na základně Manta v Ekvádoru. (…) Důvodů proč vyvolala dohoda [o pobytu amerických vojáků na základně] odpor je mnoho, např. ztráta suverenity kvůli přítomnosti cizí vojenské síly na ekvádorském území, špatné zkušenosti s opakovaným vměšováním se USA do vnitropolitických záležitostí Ekvádoru a dalších latinskoamerických zemí a možné využití základny pro operace „Plánu Kolumbie“, což přesahuje rámec dohody a může způsobit nechtěné následky v regionu a konflikty, které se obrátí proti zájmu a bezpečnosti Ekvádoru. Proto lze očekávat, že s největší pravděpodobností se přítomnost ozbrojených sil USA v Ekvádoru blíží ke konci.“
 
 
Analýzy a komentáře
Kdo se bojí Rosy Gottemoellerové? „Potíž je v tom, že hlavou americké delegace je náměstkyně ministerstva zahraničí Rose Gottemoellerová, které ještě nedávno vedla moskevské Cargenigieho centrum. Velmi dobře osobně zná většinu klíčových ruských expertů na strategické síly, kteří se účastnili bezpočtu událostí pořádaných v moskevském Carnegieho centru; Gottemoellerová má rovněž dobrou vnitřní znalost způsobu, kterým Moskva uvažuje a jejího přístupu k vyjednávacímu procesu. Gottemoellerová již řešila celou řadu záležitostí týkajících se jadernách zbraní a je známa jako vynikající profesionálka. Bude velmi obtížné, ne-li nemožné, ji přehrát. Pro Rusko bude i remíza jako vítězství. Budeme [Rusko, pozn. red.] schopni najít jí rovnocenného protihráče?“ 
Jan Keller v komentáři Radar jako volební memento v jasné narážce na postoj minulé vlády k radaru píše: „Volby do Evropského parlamentu se kvapem blíží a politické strany se předhánějí v ujišťování, že vůle občanů je pro ně posvátná. V případě některých z nich to zní hodně nevkusně.“
 
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments