Radar monitor (24/2010)
Ze světa

Rumunsko: rozhovory s USA o štítu oficiálně zahájeny (Romania, US start talks on missile shield: official).


Rusko uvažuje o prodeji S-300 a S-400 Turecku: „Podle tiskových agentur projevilo Turecko v posledních dvou letech zájem o ruské protivzdušné systémy velkého dosahu S-300 a S-400. Armáda předpokládá, že raketové systémy budou umístěny v blízkosti jižní hranice země.“ Podle některých názorů se má jednat o kompenzaci za zrušenou dodávku S-300 do Íránu, bez zajímavosti však tato informace není ani v souvislosti s rostoucím napětím mezi Tureckem a Izraelem.


Saúdská Arábie povolila Izraeli vzdušný koridor pro bombardování Íránu (Saudis allow Israel an air corridor to bomb Iran). Kamínek ke kamínku a je z toho lavina, která pohřbí klid zbraní. Vytoužená válka se asi blíží.


V Afghánistánu se našla obrovská ložiska kovů za bilión dolarů. To zní jako velmi dobrý důvod k okupaci. O nerostném bohatství Afghánistánu totiž věděli již Rusové. Však také podivné načasování afghánského „bohatství“ vyvolává otazníky: „Surovinové bohatství Afghánistánu není sice už desítky let žádným tajemstvím, nicméně rozsah nově nalezených zásob překvapil i experty. A s tím se pojí i určitá skepse – načasování této „dobré" zprávy totiž vyvolává otazníky kolem skutečných úmyslů Pentagonu. Jakoby se totiž nabídkou vidiny nedozírného bohatství takřka na dosah ruky – po dlouhé sérii zpráv o „nevítězství" – pokoušel stále více válkou znechuceným Američanům vysvětlit, že bojovat dál stojí za to.“


Rusko urguje rychlou ratifikaci smlouvy START (Russia urges rapid ratification of START): „Rybjakov: Ratifikace smlouvy START se může dostat do problémů jak v americkém Senátu, tak v ruské Dumě.“ Ratifikaci v Senátu urguje i americká ministryně zahraničí Clintonová (Clinton Urges U.S. Senate To Ratify START, Is Challenged On Missile Defense).


Spojené státy kupují ruské vojenské vrtulníky pro Afghánistán: „Americká vláda kupuje ruské vrtulníky, které mají tvořit jádro vznikajícího afghánského letectva. (…) Protože získávali afghánští letci výcvik v ruských vrtulnících, Pentagon se rozhodl učinit ruské vrtulníky Mi-.17 jádrem letecké flotily v Afghánistánu. Podle amerických činitelů se ruské vrtulníky dobře hodí pro výšky v horách Hindukuše i pro afghánské pouště.“ To vše za téměř 700 miliónů dolarů.


Americká armáda v Iráku zanechala tuny nebezpečného odpadu: „Americká armáda stahující se z Iráku za sebou zanechala tuny nebezpečného odpadu. (…) americké firmy placené za recyklaci odpadů z vojenských základen se nebezpečného odpadu zbavují tím, že jej míchají s recyklovatelným.“ (to skoro vypadá, jako by měli české poradce). Jasný důkaz toho, že americká vojenská přítomnost je pro každého požehnáním a vede k zásadnímu povznesení okupovaného území.


Učitelkám v USA hrozí trest za tichý protest proti válce: „(…) desítky lidí, kteří žádali, aby učitelky byly vyhozeny za vyjadřování protiválečného názoru.“ Je fakt, že část americké společnosti je nebezpečně militantní.


US ministerstvo zahraničí chce vlastní bojové jednotky v Iráku: „(…) ministerstvo zahraničí nejenže žádá vlastní bojové jednotky, ono chce navíc ‚duplikovat schopnosti amerických ozbrojených sil‘“.


V Afghánistánu to s povstalci zkoušejí jinak, zbraně jim ponechají. Je to výraz kreativity, nebo bezradnosti?


Čína lije miliardy do Latinské Ameriky:  „Asijská velmoc se stává velkým ekonomickým hráčem v teritoriu, které se kdysi považovalo za zadní dvoreček Spojených států.“ Hegemonie USA zřejmě není tak neochvějná, jak by se mohlo na první pohled zdát, a americké angažmá na Blízkém Východě může USA ještě přijít velmi draho, a to nejenom v penězích.


Francie chce nové vojenské partnerství s Afrikou * USA odmítají „agresi“ coby zločin podle mezinárodního práva * Spojenými státy podporovaná somálská vláda využívá dětské vojáky


Analýzy a komentáře

Manas jako trumf: „Manas slouží dvěma účelům: jako mezinárodní vzdušná brána do Kyrgystánu, ale zároveň i jako americká letecká základna, která hraje důležitou úlohu při zásobování amerických a spojeneckých vojsk v Afghánistánu. (…) Nic z toho ale nebrání dočasné vládě, aby Manas nevyužila jako trumfovou kartu ve hře o vydání syna bývalého prezidenta Maxima Bakijeva, kterého Interpol zatkl na letišti v britském Farnborough. Dočasná vláda varovala, že Američanům další pobyt v Manasu zakáže, jestli Londýn poskytne Bakijevu mladšímu politický azyl.“


Z domova

Hrdost a odvaha – novinka na knižním trhu, která nesmí chybět v knihovničce žádného dobrého vlastence.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Nejnovější příspěvky