Radar monitor (25/2009)

Z domova

Ministr obrany Barták kritizuje parlament, že neschválil radarové smlouvy. „Byla to velká chyba, že smlouvy nebyly schváleny Sněmovnou, protože bychom tak měli alespoň nějakou jistotu.“ Kdo je to „my“? Quislingové? Barták toto alarmující vyjádření učinil v reakci na (sporné) znovuzvolení íránského prezidenta Ahmadínežáda. Podle Bartáka: USA budou v budování štítu příští rok pokračovat.

 

Proti maturitám protestovalo v Praze 7000 studentů – řečeno s klasikem: již chápu, proč si Caesar zahalil tvář tógou a tiše skonal. Tady je dobře vidět, jak dezorientovaní mladí lidé jsou, jaký mají zmatek v tom, co je důležité, a co ne. Dokud nebude na demonstraci proti radaru alespoň tolik lidí, co na demonstraci proti maturitám, bude pro vládu snadné tvářit se, že radar nechtějí jenom nějaké marginální podvratné živly.

Ze světa

Rusko tlačí na USA, aby ustoupily od štítu a je připraveno razantně snížit stavy svých jaderných hlavic, pokud USA ustoupí od štítu. A přestože Moskva opakovaně odmítá nabídky na zapojení se do štítu, protože odmítá štít jako celek, USA stále tvrdí, že zapojení Ruska se intenzivně zvažuje.

 

Polsko získá jen cvičné rakety Patriot, ale samozřejmě chce rakety ostré (logicky, bude druhé na ráně, hned po ČR). Ovšem USA najednou nabízejí jen cvičné, údajně jako gesto vůči Rusku. Je to pěkná ukázka toho, jak USA nikdy nepodrazí své spojence, a jak důvěryhodným partnerem jsou. Jaká je asi pravděpodobnost, že by kdy dodržely jediný z vágních závazků, které by pro ně vyplývaly ze smlouvy s ČR?

 

Evropská protiraketová obrana musí odpovídat skutečným hrozbám. Zpráva Vojenského výboru amerického Kongresu k návrhu rozpočtu NMD mimo jiné konstatuje: „Navrhovaná základna GMD v Polsku neposkytne žádnou ochranu proti íránskému stávajícímu arzenálu balistických raket krátkého a středního doletu, který již ohrožuje naše spojence v jihovýchodní Evropě. (…) NATO nežádalo, aby Spojené státy v Evropě rozmístily interceptory raket dlouhého doletu. (…) Vzhledem k tomu, že česká vláda nedávno padla, není jasné, zda Česká republika vůbec kdy smlouvu ratifikuje. Polsko dalo jasně najevo, že jeho přednostním cílem je zlepšení celkové strategické spolupráce s USA , nikoli protiraketová obrana; ta je pouze prostředkem, jak dosáhnout žádoucího výsledného stavu.“

 

Írán chce vyrobit atomovou bombu, nepochybuje Muhammad Baradej, předseda MAAE. Většina Izraelců si myslí, že jaderné zbraně Íránu nejsou nebezpečné, protože by se je podle nich neodvážil použít. Korejský jaderný program pokročil, tvrdí američtí experti.

 

Pentagon rozmístil na Havaji experimentální plovoucí radar SBX.

Analýzy a komentáře

Nic není rozhodnuto, varuje Oskar Krejčí: „Z televizní obrazovky zmizely spory uvnitř vládních stran. Pravicová koalice se vyvinila z narůstajících ekonomických problémů, ala i hrátek s poplatky u lékařů a lékárníků. (…) Divoký antikomunismus bude mít v předvečer 20. výročí sametové revoluce na televizních obrazovkách své bakchanálie. Téma americké vojenské základny bude vytlačeno z oficiózních medií. Řečeno stručně, byť opět pouze symbolicky: když se přepočtou výsledky voleb do Europarlamentu na mandáty ve Sněmovně, získala by koalice ODS a KDU-ČSL plných 105 křesel. A radar či rakety zelenou. Je to tak – šelma se jen tak nevzdá kořisti, kterou má na dosah a již ji skoro drží ve spárech.

 

Ruská pozice vůči raketové obraně v každém dalším kole odzbrojovacích rozhovorů s USA přitvrzuje.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments