Radar monitor (25/2010)




Z domova

I za oceánem postřehli, že Klaus jmenoval novým premiérem Nečase (New Czech Prime Minister Is Named), čím se „otevřela cesta Proamerické vládě,“ o níž „lze očekávat, že bude úzce spolupracovat s Obamovou administrativou a naplní sliby předchozí vlády hostovat na území České republiky prvky inovovaného systému protiraketové obrany.“


Já jsem agent FSB, jsem nebezpečnej a jsem zlej. Už se bojíte? Ne? Tak to byste měli. BIS: Ruští špióni se v ČR zajímají hlavně o vědu a ekonomiku: „K posílení ruských zpravodajských kapacit a intenzity práce v ČR došlo zejména na úseku vědeckotechnické a ekonomické rozvědky, včetně energetiky.“ Kdo se nebojíte, neváhejte a hlaste se na ruské ambasádě, že jste připraveni zradit svobodu, demokracii a kapitálové investice, protože Rusové královsky platí. Třeba já jsem každý článek proti radaru dostal pět tisíc rublů a tři lahve vodky. A na pravoslavné Vánoce pirožky. Ale pokud jste slušní lidé, zamkněte se na dva západy, protože Rusové už si brousí nože a plní slánky. Chtějí nás totiž všechny sežrat a nebýt USA (vřelé díky do Washingtonu, poklona, rukulíbám), už bychom dávno byli ruskými otroky, všude by tady byly ruské rakety a v celé zemi by nezbyly ani jedny náramkové hodinky.


Írán chtěl v Česku sehnat díly k výrobě zbraní hromadného ničení: „Podle středeční výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) se Írán v loňském roce snažil v Česku přes zprostředkovatelské firmy získat komponenty, které je možné použít i pro výrobu zbraní hromadného ničení. (…) BIS konstatovala, že Írán měl v ČR minulý rok zájem o výrobky, které sice nepodléhají mezinárodní kontrole, ale je z nich možno sestavit ‚kontrolované zařízení‘.“ Pokud jste netušili, že se u nás něco takového vůbec vyrábí, nemusíte se lekat, podle všeho se o komponenty pro výrobu ZHN jedná proto, že je chtěl koupit Írán, a takhle to vypadá lépe: jsme důležití, byli jsme v pokušení, ale odolali jsme a demokracie je díky nám zase o fous demokratičtější. Nebo ne? O, jestli jak Íránci pořídili, se zpráva totiž nezmiňuje.


Ze světa

Obama nabídl Rusku vybudování společného globálního systému protiraketové obrany: „Americký prezident Barack Obama prohlásil, že je pevným zastáncem spolupráce s Ruskem v oblasti vývoje systémů protiraketové obrany.“


Napětí roste — USA a Izrael provedly utajované manévry Juniper Stallion: „(…) americké lodě v čele letadlovou lodí Harry S. Truman od 6. do 10. června asi 50 mil od jižního pobřeží Izraele nacvičovaly zachycování íránských, syrských a hizballáhovských raket mířících na americké a izraelské cíle na Blízkém východě. (…) Pět dní a nocí stíhací bombardéry F18 Hornet v rámci cvičení nazvaném Juniper Stallion 2010 startovaly k simulovaným útokům proti cílům, které vybralo izraelské letectvo. (…) Při cvičení také 60 amerických stíhaček F16 ze základen v Německu a Rumunsku nacvičovalo doplňování paliva v Izraeli a následně spolu s izraelskými stíhacími bombardéry zkoušely dlouhé bojové lety nad Rudým a Středozemním mořem.“


Izrael hrozí Libanonu silou kvůli nalezištím plynu„Předseda libanonského parlamentu Nabí Berrí obvinil Izrael, že „ignoruje mapy", ale problém bude spíš v tom, že Izrael má prostě mapy takříkajíc vlastní. Zatímco libanonské mapy výsostných vod vedou linii do moře kolmo od konce pozemské hranice, jak je ostatně obvyklé, Izrael vychází z toho, že vzhledem, že jeho hranice s Libanonem vybíhá do moře v tupém úhlu, lze tuto linii prodloužit a vyhlásit tam izraelské „ekonomické vody", byť podle všech norem tyto vody patří Libanonu. Nedávný masakr na Mavi Marmara navíc ukázal, že Izrael ani jasně nedefinuje, kde že to jeho výsostné začínají a kde končí a řídí se v tomto směru podle své libosti.“


Máme už 17 kg uranu obohaceného na 20 procent, hlásí Írán, USA zpřísňují sankce proti Íránu.


USA tvrdí, že Írán je připraven k raketovému útoku na Evropu salvou desítek či stovek střel, Írán kontruje, že jeho raketové systémy jsou svojí povahou pouze obranné. (Iran Lashes U.S. Over Missile Remark) Vskutku překvapivé postoje obou stran. Takové neotřelé a neočekávatelné.


Analýzy a komentáře

Afghánské hrátky: „Díky prezidentské kampani u našich severních sousedů najednou vyplul na povrch i problém angažmá v historicky neřešitelném regionu opiových hor. Redukce, vycouvání, termín ukončení mise či alespoň naprosto jasná definice jejich působení v regionu, to jsou hlavní hesla, která nikdo nezpochybňuje. V zemi, která je u nás často vnímána jako trojský osel Spojených států ve střední Evropě nikdo nevyskakuje s hysterickými výkřiky jako že za Varšavu se bojuje u Kábulu, a že pro budoucnost jejich dětí všichni musí držet hubu.“


Německo a Rusko se sbližují: Spojené státy přihlížející sbližování Německa a Ruska uvidí vznik aliance s obrovskou vahou, která by mohla ohrozit jejich globální zájmy.“


Summit ŠOS: pozornost Kyrgyzii, vyšachování Íránu: „O přijetí do ŠOS usiluje celá řada zemí, mezi nimi Pákistán, Indie či Írán, což svědčí o rostoucí autoritě této organizace. Přijetí Zásad pro způsob přijímání do organizace nových členů má strategický význam. Nově přijatá kritéria pro nové členy vyžadují, aby adeptská země byla součástí euroasijského regionu, musí mít diplomatické vztahy se všemi členskými státy ŠOS, udržovat aktivní obchodní, hospodářské a humanitární styky s členskými státy ŠOS, neúčastnit se vojenského konfliktu s jiným státem či státy a nepodléhat sankcím OSN. Právě tento poslední požadavek brání přijetí Íránu.“

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments