Radar monitor (28/2009)

Z domova
Udělám z radaru téma kampaně, oznámil Paroubek Putinovi: „Paroubek už po návratu z Ruska přiznal, že se s Putinem o radaru letmo bavil. Odmítl ale, že by ruskému premiérovi cokoli sliboval. ‚Kvůli tomu, jestli se v předvolební kampani budeme věnovat otázkám radaru, nepotřebuji jet do Ruska. To je obecně známo a já jsem tam o tom hovořil veřejně.‘“ Nezbývá než doufat, že Paroubek svůj slib (kteří jiní právem považují za hrozbu) dodrží. Paroubek to od uvědomělých modrých politruků sice pěkně schytal, co že si to dovolil jednat s Putinem, když je Rusko u nás v klatbě, ale za sebe mohu říct, že je jen dobře, když se někdo snaží vztahy s Ruskem normalizovat a převést je na bázi kooperační, namísto pateticky horlivé báze konfrontační, jak to dělala minulá vláda a vůbec celá modrá národní fronta.
 
Podepsal radar, dnes se k němu nezná: „Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, nynější lídr nově vzniklé strany TOP09 exministra financí Miroslava Kalouska, přibližně před rokem podepsal smlouvu o stavbě amerického protiraketového radaru v Brdech. Dnes v něm ale téma pro nadcházející volby nevidí. ‚Toto téma je , jak bych tak řekl, v chladničce.‘“ Pan ušlechtilý s noblesou je pěkný ptáček, jen co je pravda. Věc prvořadé důležitosti, kterou minulá vláda označila téměř za jediný důvod své existence, je najednou v chladničce. Ale je tam opravdu, nebo je to jen pokus o uchlácholení voličů a ukolébání jejich pozornosti, aby přesto že s radarem nesouhlasí, dali krátkozrace hlas stranám, které jej prosazují?
 
Americká základna již není klíčovým tématem české politiky, to alespoň tvrdí ČTK ve své pro zprávě pro anglicky hovořící trh: „Oficiálně se nic nezměnilo, ovšem pravděpodobnost, že základna bude postavena, je menší a menší.“
 
Na sobotu 27.7.2009 je vyhlásila iniciativa NE základnám protestní pochod v Brdech.
 
Iniciativa NE základnám sbírala podpisy v Kolíně a nasbírala jich dalších 115.
Summit USA a Ruska
Pozornost celého světa byla minulý týden upřena do Moskvy na summit USA a Ruska. Osobně jsem očekával, že osud radaru se na tomto summitu vyjasní a jedna ze stra ustoupí, nic takového se ovšem nestalo a ve věci radaru nedošlo k žádnému posunu, Rusové zopakovali své odmítavé stanovisko a Obama zopakoval, že radar nebude třeba, až pomine hrozba z Íránu, což je podmínka velmi šalamounská, protože přenáší odpovědnost na Íránce, kteří však nemají na to, za jak velkou „hrozbu“ budu prohlášeni, žádný vliv. Přesto několik jasných a důležitých informací zaznělo…
 
Obama v Moskvě: Koncem léta řekneme, co bude dál s radarem: „Barack Obama zdůraznil, že USA takový štít potřebují, nikoliv však proto, aby byl namířen proti Rusku, ale kvůli případným raketám vystřeleným z třetích zemí, například ze severokorejského polostrova nebo Íránu. Dodal ovšem, že americká administrativa v současnosti tento systém přezkoumává a se závěry pak koncem léta ruskou stranu seznámí.“
 
Bude radar přesunut na Balkán? „Deník Financial Times napsal s odvoláním na své zdroje z Obamovy administrativy, že Američané uvažují o kompromisním řešení. Základnu i radar by postavili, ale v místech, kde by to Rusku mělo teoreticky méně vadit. Deník píše konkrétně o Řecku a Bulharsku.“ To je jistě zajímavá myšlenka, podstatu problému to ale neřeší, jen přesouvá. V Bulharsku budou mít Američané cestu zřejmě volnou, ale v Řecku mohou narazit, protože jak ukázaly nedávné nepokoje, není řecká vláda u Řeků právě v oblibě a americká vojenská základna by určitě přilila oleje do ohně revolty, která má levicový podtext.
 
Medvěděv: Rusko je stále připraveno rozmístit své rakety jako odpověď na americký štít. Myšleno je rozmístění střel Iskander v Kaliningradské enklávě.
 
Hlavním tématem summitu ovšem bylo jaderné odzbrojení. Obama se s Medvěděvem dohodl, obě země sníží počty hlavic na 1500, ruský ministr zahraničí Lavrov však upřesnil, že protiraketová obrana by ohrozila odzbrojovací dohody.
 
Obama se vyslovil pro silné a prosperující Rusko: „Zásadní myšlenkou byl vzkaz Rusům, že Amerika už nevnímá Rusko jako protivníka nebo soupeře. ‚Amerika chce silné a prosperující Rusko.‘“ Kardinální otázka zní: myslí to upřímně? A pokud ano, co tím sleduje?
Ze světa
Němečtí Zelení: Raketová obrana je součástí globální a ofenzivní intervenční strategie USA: „Němečtí Zelení (Bündnis 90/Die Grünen) opakovaně kritizovali plán na rozmístění prvků amerického raketového systému ve střední Evropě.“
 
G8 varovala Írán, že s ním nebude mít trpělivost navěky: „Státy skupiny G8 jsou jednotné v tom, že v otázce íránského jaderného programu nelze čekat na odpověď Teheránu donekonečna.“ G8 si zřejmě neuvědomuje, že by také někomu mohla dojít trpělivost s ní.
 
Zemřel nepotrestaný válečný zločinec Robert McNamara: „Zesnulý Robert McNamara (93) má coby ministr obrany ve vládách prezidentů JFK a Lyndona B. Johnsona na rukou krev Kubánců, Vietnamců, Laosanů, obyvatel Dominiky, Venezuely, Indonésie atd. Řádově se jedná o miliony mrtvých, a to především v Indočíně.“ McNamara je rovněž nazýván „architekt války ve Vietnamu“.
 
CIA opakovaně klamala Kongres, přiznal její ředitel kongresmanům. Ale hlavně že na základě informací mimo jiné i této „důvěryhodné“ instituce zbrojíme jako deset čertů a vyhrožujeme válkou na počkání a genocidou do tří dnů.
 
Vznikne-li palestinský stát, chce být Izrael v NATO. Pokud by k tomu došlo, znamenalo by zvýšenou pravděpodobnost války, ve které sice nejde o naše zájmy, ale která se nás bude přímo dotýkat, kdyby jen tím, že v ní bude angažována AČR.
 
Analýzy a komentáře
Z analýzy zpravodajské a analytické agentury Stratfor vyplývá, že protiraketová obrana USA v Polsku a Česku je pořád zásadní problém: „Z hlediska odpůrců radarové protiraketové základny USA v Česku z toho plyne závěr, že problém je pořád aktuální a že je zásadní otázkou vztahů mezi USA a Ruskem, s vážnými důsledky pro Českou republiku. Tudíž: je to nadále i naše věc.“
 
Schůzka v Moskvě a budoucnost rusko-amerických vztahů: „Předběžná dohoda o příštím omezení jaderných arzenálů podepsaná prezidenty Obamou a Medveděvem jistě znamená posun ve vzájemných vztazích obou zemí a je dobrou zprávu pro svět. Obamou podaná ruka ke spolupráci ovšem není anulováním a restartem. Nedořešené otázky zůstávají – vstup Ukrajiny a Gruzie do NATO a problém protiraketového štítu. To nás vrací zdánlivě na začátek, protože přes úsměvy aktérů schůzek Obama-Medveděv a Obama-Putin nedošlo k rozřešení zásadních uzlových bodů vzájemných vztahů. Nalezení porozumění mezi Spojenými státy a Ruskem ve věci klíčových problémů (jakými jsou americký protiraketový deštník a rozšíření NATO na východ) představuje zásadní věc, bez níž není jaderné odzbrojení možné.“
 
Obama se bojí našeho spojení s Čínou, říká ruský expert. Konečně něco, co zní rozumně, a ne jako náboženské třeštění o boji dobra se zlem.
 
Skutečný průlom na summitu v Rusku, myslí si jedni: „Oba prezidenti oznámili devět dohod, všechny praktické s konkrétními dopady.“
 
Obama přišel nasadit Rusku smyčku, soudí druzí: „V dnešní době spoléhají Američané na vysoce přesné zbraně, které Rusko nemá. Pokud Rusko přistoupí na odstranění svého strategického potenciálu, bude naprosto bezmocné. Rusko může redukovat své zbraně jedině když Amerika udělá totéž. Jinak se samo chytí do pasti.“ A k tomu komentář V. Stwory, který si servítky právě nebere: „Rusové pořád blekotají o míru, neuvědomují si, že nejednají s čestným protivníkem. Na jejich naivitu může doplatit celý svět.“
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments