Radar monitor (29/2009)

Zvací dopis
„Šrapnel“ odpálila zhrzená zájmová sekce (tzv. 5.kolona) USA ve Střední a Východní Evropě, která napsala naspala „zvací“ dopis americkému Baracku Obamovi, ve kterém jej žádá, aby USA nepolevovaly ve svém angažmá v regionu a prosazovaly zde i nadále své zájmy proti Rusku, to vše korunováno apelem na to, aby USA určitě neupouštěly od budování raketového štítu s radarem v Česku a raketami v Polsku.
 
Podle všeho je ovšem odezva i v samotných Spojených státech velmi chladná až odtažitá. Obamova administrativa odmítla výtky signatářů dopisu: „«Prezident usiluje o nápravu vztahů s Ruskem a podle našeho soudu by to bylo také výhodnější pro Evropu. Naše jednání zcela jistě není na úkor našich evropských partnerů, » řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti Ben Chang v souvislosti s dopisem některých politiků střední a východní Evropy americkému prezidentu B. Obamovi.“
 
Jeden z věci znalých amerických úředníků dopis komentoval slovy: „V zásadě nás žádají, abychom kvůli nim riskovali třetí světovou válku.“ Nezní to zrovna nadšeně, že?
 
Odezva za oceánem sice není tak emotivní, jak u nás doma (viz třeba zrovna má vlastní filipika), rozhodně je však znatelně rezervovanější, než signatáři dopisu s největší pravděpodobností očekávali. Ze „šrapnelu“ se tak možná vyklube jen „převážně neškodný“ a trapný „šrapnéleček“.
Z domova
Martin Bursík se do vrcholné politiky nevrátí. Na české politické scéně tak končí muž, který se „zasloužil o radar“, když jej dokázal „statečně“ bránit a prosazovat tváří v tvář volebnímu programu své strany, vlastním soudruhům i voličům. Martine, jděte, a „díky“, že jste dokonale zdiskreditoval zelenou politiku v Čechách na dlouhá léta dopředu.
Ze světa
Štít není dogma, plány se mohou změnit, zaznělo z Pentagonu z úst gen. Patricka O’Reillyho, náčelníka MDA: „Alternativy k současnému plánu zvažujeme jako součást širšího přehodnocování raketové obrany. (…) Úzce spolupracuje s Polskou a Českou vládou, nemělo by je tedy čekat žádné překvapení.“
 
USA varovali Írán, že jejich trpělivost není neomezen a nabídka k jednání nekonečná. Co nastane, pokud Írán na „nabídku, která se nedá odmítnout“ nepřistoupí, není zcela jasné. Hovoří se o izolaci, tedy zřejmě o sankcích (Ovšem sankce na obchod s nedostatkovou ropou? Jak by to asi v tržně-kapitalistickém světě mohlo fungovat?), vzhledem k izraelském chřestění zbraněmi to však může být i izolace velmi ostrá až totální.
 
Odstoupil dlouholetý ředitel íránského atomového programu, důvody rezignace nejsou zcela příliš jasné.
 
Státní dluh USA překročil 1 bilión dolarů. Normálně by to muselo nutně znamenat, že nebude za co radar postavit, ale vzhledem k tomu, o jak absurdní a nesplatitelnou sumu se jedná, lze soudit, že těch pár miliard na radar se v tom případně ztratí jako kapka v moři.
 
Bin Ládinův zástupce varoval Pákistán: USA si na vás brousí zuby: „Podle něj si na tuto jadernou mocnost brousí zuby Spojené státy. Zaváhrí tvrdí, že by se Pákistán měl bránit svatou válkou. USA podle Zaváhrího nejde o nic jiného, než uchvátit pákistánský jaderný arzenál, přičemž prý chtějí zemi rozdrobit na menší závislé celky.“
 
Uzi Arad, Netanjahuův poradce pro otázky národní bezpečnosti: Izrael potřebuje víc jaderných zbraní, aby „měl záruku, že je schopen zcela zničit Írán, pokud by Írán zaútočil na Irael.“ Shrňme si to: Izrael jaderné zbraně vlastní, i když to nikdy nepřiznal (ovšem takovéto prohlášení de facto přiznání je) a není signatářem dohody o nešíření jaderných zbraní. Írán jadernou zbraň (zatím) nevlastní a je signatářem dohody o nešíření jaderných zbraní. Mediální obraz? Írán je hrozba a agresor, Izrael je div ne bezbranná oběť.
 
Írán může mít do půl roku jadernou bombu, varuje německá tajná služba: „Teherán podle těchto zdrojů v současnosti intenzivně pracuje na výrobě raketových nosičů, na čemž se podle Sternu podílejí i německé firmy. (…) Když budou chtít, mohou jadernou bombu odpálit do půl roku.“ Pokud si dobře pamatuji, tak Němci mají v Íránu dobré kontakty nejméně od 2. světové války, takže tuto zprávu asi není třeba brát na lehkou váhu.
 
Jak upozorňuje Nuclear Threat Initiative, smlouva START může vypršet dříve, než bude podepsána její nástupkyně. Příčinu může být i lpění USA na raketové obraně a ruský odpor vůči ní.
 
Obama nechá vyšetřit největší masakr afghánské války: „Až 2000 vězňů z Talibanu (dle údajů ministerstva zahraničí USA z roku 2002) se udusilo či bylo zastřeleno v listopadu 2001 spojenci USA ze Severní aliance nedaleko severoafghánského města Šeberghán. (…) Mnoho z nich se udusilo v neprodyšně uzavřených kovových kontejnerech, ve kterých byli přepravováni z Kundúzu, zbylí byli zastřeleni. Pohřbeni byli v masových hrobech v poušti.“ To opět jen na dokreslenou, s jak mírumilovným a humanitou prodchnutým národem, který by ani kuřeti neublížil, se chceme paktovat a nasazovat za něj krk.
 
Hladomor oslabil severokorejskou armádu, tvrdí šéf Pentagonu: „Hladomor z poloviny 90. let podle něho [R. Gatese, pozn. red.] ovlivnil fyzický i intelektuální vývoj mužů, kteří nyní dorůstají do věku, kdy budou schopni sloužit v armádě.“ Doufejme, že to americké „ministerstvo míru“ nevyhodnotí jako vhodný okamžik k útoku.
 
Analýzy a komentáře
Po Obamově návštěvě se Ruský tón změnil: Rusko hraje svoji vlastní hru se štítem, odzbrojovacími dohodami a Iránem. Prý nejde ani tak o štít a íránský jaderný program, jako o znovudobytí ztracených velmocenských pozic.
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments