Radar monitor (30/2009)

Z domova

Vývoz vojenského materiálu a zbraní z ČR byl loni rekordní. Radar stále odmítá až dvě třetiny občanů.

Ze světa

Polsko chystá plán „B" pro případ, že raketová obrana nebude. Založen je na větším zapojení EU a posilování vojenské spolupráce v rámci Unie. S tím pravděpodobně souvisí i zpráva, že společnosti MBDA (francouzská) a BUMAR (polská) podepsaly smlouvu o budování polské protivzdušné obrany.

Rusko nedovolí Gruzii, aby se znovu vyzbrojila: „Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že podnikne ‚konkrétní kroky‘ k tomu, aby zabránilo Gruzii znovu si vybudovat svůj vojenský potenciál, a přeruší vojenskou spolupráci s každou zemí, která bude Tbilisi dodávat zbraně. Zdůraznilo, že je ‚hluboce znepokojeno‘, že Gruzie připravuje další konflikt, protože před výročím loňské války, která začala 7. srpna, vzniká napětí."  Sdělení bylo zřejmě určeno především americkému viceprezidentovi Joe Bidenovi, který byl toho času na návštěvě Gruzie. Biden Gruzii údajně nic neslíbil, gruzínské ambice na vstup do NATO však USA podpořily.

Po sérii neúspěšných testů je Izrael znepokojen stavem americké raketové obrany, kterou mu poskytují USA.

Ruské námořnictvo čelí „neodvratnému kolapsu" a bude pravděpodobně nuceno nakupovat lodě v zahraničí, protože kolabuje ruský loďařský průmysl.

Chudoba nutí Iráčany prodávat orgány. Pěkně je ti kluci americký osvobodili, není-liž pravda?

Irán varoval, že bude-li napaden Izraelem, bude se bránit. Pod záminkou „boje proti terorismu" omezuje britská policie demokratická práva. Odzbrojovací jednání mezi USA a Ruskem pokročila. USA zvyšují početní stav své armády.

Analýzy a komentáře

Pět velkých ruských NE: „Přestože Rusko umožnilo USA využívat své území a vzdušný prostor pro podporu vojsk v Afghánistánu, skutečnému partnerství mezi velmocemi brání rozhodný ruský nesouhlas, který lze stručně vyjádřit jako ne rozšiřování NATO, ne revizi bezpečnostního uspořádání Evropy, ne raketové obraně v ČR a Polsku, ne dalšímu pokračování dolaru jako světové rezervní měny, ne dalším sankcím proti Íránu."

Zkorumpovaná a brutální policie nutí Afghánce vítat Tálibán jako osvoboditele: „Tálibán de facto získal kontrolu nad touto oblastí po řadě bombových a jiných útoků, jež způsobily mezi civilisty značné škody. Přesto po letech styků s policií, kterou označují jako „brutální a zkorumpovanou", vítali civilisté tálibánce jako osvoboditele. (…) Mnoho vesničanů má proto v sobě spoustu nedůvěry a jednoznačného odporu vůči policii a není těžké si představit, že v nich běžné útoky povstalců na policii, které destabilizují kontrolu Karzáího vlády, vzbuzují sympatie."

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments