Radar monitor (30/2010)

Pravidelný, příležitostně komentovaný, monitoring dění kolem protiraketové obrany, zbrojení, eskalaci napětí, územní expanzi NATO a USA, chřestění zbraněmi a válečnických hrátkách za týden od 26. července do 1. srpna 2010. Hlavní téma:Česko bude součástí protiraketové obrany USA.

Z domova

Aniž by proběhal jakákoliv veřejná diskuse, aniž by o čemkoliv hlasoval parlament, byly jsme postaveni před hotovou věc: strýček „radar" je tu, Česko bude součástí protiraketové obrany USA, jen místo radaru chtějí USA v Česku varování před raketami, určené zřejmě pro protiraketový štít, který USA údajně příští rok spustí nad jižní Evropou.

Už je ruka je v rukávě, noha ve dveřích a salám se začíná krájet.

Vstřícný postoj zaujala i ČSSD: „Současný projekt protiraketové obrany, budovaný v rámci NATO, je odlišný a měl by vycházet z dohody všech členských států aliance. Podle dostupných informací je uvažované sdílené centrum včasného varování v ČR spíše technickým zařízením, které by mohlo být obsluhováno příslušníky Armády České republiky. Nejedná se tedy o vojenskou základnu třetí země na území našeho státu. (…) ČSSD je připravena k další debatě o zapojení České republiky do bezpečnostních projektů Severoatlantické aliance, včetně případné společné protiraketové obrany."


I Lubomír Zaorálek sice volá: „Chtějme informace k protiraketové obraně", ale spíše než záměr samotný kritizuje fakt, že to opět bylo o nás, a česká vláda snad ani nevěděla, že páni už se rozhodli.

Vybudování „Centra" lze tím pádem považovat za hotovou věc, nesouhlas vyjadřují jen ti, kteří nesouhlasili ani s radarem, jako je například Humanistická strana: „Zásadní je to, že opět reálně hrozí pokus tohoto politického establishmentu „propašovat" na české území cizí vojenskou přítomnost při pošlapání všech demokratických schvalovacích procedur včetně té nejdůležitější – souhlasu občanů této země. Hlavním smyslem celého projektu je zjevně vojenská přítomnost USA v ČR, nikoliv obrana před reálnou hrozbou. USA by totiž zmiňované "kanceláře" mohly daleko snadněji, rychleji a levněji umístit na kterékoliv jiné ze svých desítek stávajících vojenských základen rozmístěných po Evropě."


Začíná se opět probouzet i iniciativa NE základnám, která volá potřebujeme Vaši pomoc, protože si je velmi dobře vědoma toho, že bez podpory veřejnosti nezmůže nic; tentokrát bude ovšem zřejmě ještě ve větší izolaci, než byla v minulosti.

Stanovisko iniciativy je jednoznačné – je to jen další základna, kterou nikdo nechce: „Tento projekt, který je odůvodňován stejně, jako byl odmítnutý radar, poztrácí jakýkoli smysl. (…) Na zařízení se má finančně podílet i Česká republika. Zatímco vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti škrtá a mluví ústy svých ministrů o „brutálních" opatřeních, nevylučuje možnost vyčlenit prostředky na provoz cizího vojenského zařízení. Tím jasně ukazuje své priority." Ale vládě i projde i toto, protože s ohledem na výsledek voleb lze říci, že této vládě projde všechno.

Jedna nepříjemná otázka však pořád zůstává: Kdo a proti komu vystřelí rakety středního nebo krátkého doletu?


Ze světa

Na web unikly tajné dokumenty o válce v Afghánistánu, které ukázaly, že tato válka je skutečně tak špinavá a nespravedlivá, jak si všichni kritici Impéria již vždycky mysleli. A reakce Pentagonu? Masivní únik informací o skutečné tváři okupace Afghánistánu na serveru WikiLeaks ohrožuje národní bezpečnost USA. Jak to říkal ten Orwell? Pravda je vždy podvratná. USA nevylučují zásah proti Assangeovi i médiím (Julian Assangeo je zakladatel serveru WikiLeaks).

Ve válce proti teroru umírají především civilisté, ergo válka proti teroru je terorismem. Však také vicepresident USA Joe Biden příznává, že USA nejsou v Afghánistánu kvůli vytvoření demokracie.

Nizozemsko jako první země NATO stahuje vojáky z Afghánistánu. Budou následovat další? Určitě. A určitě se najdou takové, které se přes vlastní fiskální problémy budou servilně cpát na jejich místo (podobnost s ČR je čistě náhodná).

Evropská unie zavádí nové sankce proti Íránu: „Omezován bude obchod, finanční služby, energetika, zákaz udělování vstupních viz pro členy íránských revolučních gard a zmražení majetku íránských bank, íránských revolučních gard a Islamic Republic of Iran Shipping Lines."


Exšéf CIA: Náš útok na Írán je čím dál pravděpodobnější.

USA stáhly z Afghánistánu superzbraň. Pálí, ale nezabije: „Active Denial System (ADS), který – zjednodušeně řečeno – funguje jako obří mikrovlnná trouba, pak měl projít prvním ostrým nasazením v Afghánistánu. (…) Zbraň bez smrtících účinků vysílá k cíli mikrovlnné záření, které rozpálí molekuly tuku a vody v kůži na nesnesitelnou míru. Zasažení lidé se snaží reflexivně před horkem utéct a schovat. (…) Teď ale vojáci ADS poslali zařízení z války pryč, aniž ho jedinkrát využili, napsala britská BBC."


Chavez: Pokud Kolumbie zaútočí, přestaneme USA dodávat ropu. To by ovšem vedlo jen k další eskalaci konfliktu, protože USA venezuelskou ropu chtějí a potřebují. USA vyloučily možnost vlastní vojenské akce proti Venezuele. Mnoho povyku pro nic: Válka v Jižní Americe nebude: „Uribe a Chavez prostě odvádějí pozornost od své nekompetence."


Ruské vyšetřování ukazuje, že s potopením jihokorejské korvety Čchonan nemá KLDR nic společného (Russian Probe Sees No N Korea Hand In Cheonan Sinking), pochybnosti o Čchonanu sílí i v samotné Jižní Koreji.

Indie otestovala svůj raketový štít (India’s defense shield tested). Tentokrát byla úspěšná.

Analýzy a komentáře

Pravda o situaci v Severní Koreji. Je otázka, zda je to pravda, poloviční pravda, nebo propagandistická lež, ale na každý pád je to nepodporovaný pohled z druhé strany.

The Washington Post: Bezpečnost v USA se vymkla kontrole.

Balistické rakety „klubu vyděděnců".

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments