Radar monitor (34/2009)

Z domova

Silácká fraška toliko pro okurkovou sezónu dobrá proběhla Prahou: Češi vyhostili dva ruské diplomaty, Moskva se zlobí – Rusko vypovědělo dva české diplomaty  Lavrov označil vyhoštění ruských špiónů z Česka za „další provokaci". Ruští diplomaté byli z ČR vyhoštěni za špionáž (nebyl by to Topolánek, kdyby si hned nepřisadil, že se pokoušeli ovlivňovat veřejné mínění proti radaru – jako by to bylo potřeba, jako by dva Rusové dokázala utáhnout na vařené nudli cca 7 miliónů Čechů) a čeští z Ruska, jak už to tak mezi diplomy chodí, na oplátku. Celkově na mne celá kauza působí dojmem, že Češi, už můžou a že už se Rusů nebojí. No, nemyslím si, že by to Rusy nějak zvlášť trápilo, zato uvědomělí rusofóbní čecháčci mají druhé Vánoce. Jak napsali NE základnám: Mastička na bolavou dušičku.

noci z 20. na 21. srpna se uskutečnila protestní akce NE základnám v duchu hesla: „Již žádná cizí vojska." Pro méně chápavé: šlo o připomínku invaze SSSR a spojenců z roku 1968 a sdělení, že Američané s radarem nejsou vítáni, stejně jako nebyli vítáni Rusové s tanky.

Ze světa

Radar nebude, signalizují nové výroky Baracka Obamy: „Americký prezident Barack Obama při svém pondělním projevu před válečnými veterány v Phoenixu odmítl utrácet peníze za drahé obranné projekty. Žádný sice nejmenoval, ale je jasné, že se jednalo o projekty americké agentury pro protiraketovou obranu MDA. (…)  napadl „neobhajitelné smlouvy bez stanovených nákladů, které přicházejí daňové poplatníky na miliardy a při nichž se obohacují jen dodavatelé". Kritizoval speciální zájmy a exotické projekty, které se oproti plánům opozdily a náklady na ně překročily o miliardy rozpočet."

Polsko očekává americké rozhodnutí stran štítu během září.

Boeing chce vybudovat mobilní protiraketový štít: „Americká společnost navrhuje, že štít postaví – ovšem zcela jinak, než bylo původně v plánu. V pojetí letecké společnosti se jedná o mobilní "zneškodňovač" střel. Který by se podle potřeb přemísťoval po základnách NATO."

Česká (sic!) vláda nelenila a přispěchala s ujištěním, že „mobilní štít neohrožuje americké plány na vybudování radaru v Česku." Altruistická česká vláda, pro kterou jsou Češi až na posledním místě. Kdo je na prvním přenechám fantasii laskavého čtenáře, a nemusí být ani příliš bujná.

Írán znovu povolil inspekce jaderného reaktoru. To je ale zlobivé Zlo, takhle mařit casus belli.

Analýzy a komentáře

Východní Evropa jako americký problém. Čína si kasá jaderné rukávy.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments