Radar monitor (38/2009)

V přelomovém týdnu od 14. do 20. září přišla dlouho očekávaná zpráva: Radar tady nebude! Toto oznámení vyvolalo takovou smršť dalších zpráv, spekulací, denunciací a osobních útoků (z vyznavačů radaru v čele s Václavem Havlem, který ne a ne pochopit, že jeho hvězdná hodina dávno minula, se na adresu těch, kteří jej nechtěli, vylilo takové žluči, že to až bylo k nevěření), že jsem je nestíhal ani všechny registrovat, natožpak číst. Proto bude toto vydání z větší části jen suchým výčtem odkazů, zájemce o komentář odkazuji na svůj bilanční článek Radar over.

Radar tady nebude

Obama volal Fischerovi: Radar v Česku nebude. Kreml slaví vítězství. Namísto radaru by v ČR mohly být umístěny rakety. Hovořit o umístění amerických raket v Česku je předčasné, oznámil Barták. Rusko se po odvolání radaru v ČR vzdává raket v Kaliningradu. I když by se tak po zběžném přečtení masmédií a pravicových komentátorů mohlo zdát, konec světa nenastal.

Iniciativa NE základnám samozřejmě slaví: Vyhráváme! Občanský protest má smysl. Ozývají se ale i kritické hlasy a na Britských listech se rozhořela polemika o to, zda NE základnám ve svém úsilí o zabránění radaru uspěli, nebo naopak žalostně selhali: Guardian: Češi a Poláci jsou "zklamáni" zrušením americké protiraketové obrany. Selhání iniciativy „Ne základnám". O obrovském fiasku protiradarových aktivistů v České republice. O odporu Čechů proti radaru v zahraničí samozřejmě věděli. Hnutí Ne základnám „udělalo hodně". Činnost protiradarových aktivistů byla zaměřena především proti české vládě. (Toto je jen stručný výběr, článků na dané téma bylo jen na Britských listech zveřejněno podstatně více.

Moskva vnímá konec štítu jako ústupek, chce proto USA naslouchat. Republikáni v Kongresu kritizují Obamovo rozhodnutí.

Radar nahradí flexibilnější systém pro NATO, míra zapojení je na Češích. Stát zkusí, aby u raketového štítu USA byly české firmy. Clintonová ubezpečila spojence: USA vás díky novému štítu ochrání (není to náhodou přesně ten druh ochrany, kterému se říká „výpalné"?).

Havel: Radar byl zkouška, zda se nebojíme Ruska. Obstáli jsme? Neřekl bych. Jasně se ukázalo, že se bojíme a že se chceme schovávat za americké sukně. Asi nejlépe tomu vysloužilému mistru licoměrnosti odpověděl V. Nindel ve svém otevřeném dopise nazvaném Nejsme zbabělci, Václave Havle!

Konec radaru konec ruských špionů v Česku nepřinese (inu, kdo se bojí, nezlobí). Radar? Místo peněz nám přinese krach, bojí se v Brdech. The right decision on missile defense.

Z domova

Tajná zpráva BIS varuje poslance, ať dají pozor na Rusy.

BIS se zajímala o tajemného sponzora hnutí Ne základnám. Oním „panem Tajemným" je reklamní agentura Big Board, o které s v souvislosti se sponzorigem Iniciativy mluvilo již před časem, a již tehdy šlo především o to zkonstruovat vazbu na Rusko, která je pro některé argumentem sama o sobě.

Ze světa

USA jsou oslabené a potřebují spojence, tvrdí studie. Rusko půjčí Chávezovi přes 2 miliardy na nákup zbraní. Osvoboďte se od Izraele, vyzval Američany Bin Ládin. Írán umí vyrobit jadernou bombu, tvrdí MAAE (což ovšem například taková ČR umí také, jen k tomu nemá důvod a peníze).Izrael odmítá bezjaderný Blízký východ i zprávu OSN.

Nizozemsko přiznalo, že má na svém území jaderné bomby: „Nizozemská levicová Strana práce (PvdA) požaduje, aby Spojené státy stáhly svůj jaderný arzenál z Nizozemska. (…)Jde o překvapivé prohlášení, protože dosud nikdy nikdo oficiálně a nahlas nepřiznal, že v Nizozemsku jsou rozmístěny atomové zbraně."

Rusko varuje, že zadrží každou gruzínskou loď ve vodách Abcházie.

Analýza a komentáře

Profesor ze Stanfordu: Evropská raketová obrana by měla být v Bulharsku nebo Turecku. Shrnutí prezentace „Technická účinnost alternativ evropské raketové obrany", kterou představil Dean Wilkening (původním vzděláním fyzik) z prestižní americké univerzity ve Stanfordu.

Dopis Obamovi inspirovala americká vlivová organizace, pro níž pracoval Alexandr Vondra.

Studená válka: Plány Washingtonu na střet s Moskvou a Pekingem počítaly se 600 miliony obětí.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments