Radar monitor (42/2009)

Z domova

Na Britských list pokračuje debata o (ne)úspěchu a (ne)efektivitě hnutí NE základnám: Ne základnám a rozšiřování prostoru, Odpor proti základnám: je to trochu jinak, než si myslí Sam G. Beaton, Marná sláva, bez vlivu v zahraničí Ne základnám toho moc nedosáhne.

 

Malé radarové ohlédnutí do budoucnosti Jana Neorala. Volby nakonec přece jen budou a odpůrci radaru by se neměli nechat ukolébat tím, že radar tady (zatím) nebude, ale měli by si dávat dobrý pozor na to, koho volí a jaký je jeho poměr k radaru, což platí zejména o straně recyklátů TOP 09.

 

Rusové chtějí v Česku stavět továrnu na jaderné palivo. Jak to jde dohromady se strašením Ruskem a hysterickým vymezováním se vůči Rusku bůh suď.

 

Česko přestalo USA zajímat. Velvyslanec stále nikde. Zní to pěkně, ale obávám se, že pravda to není. Vtíravé pozornosti někoho, jako jsou USA, se uniká jen velmi špatně, a lovec svoji kořist jen tak nepustí

 

Ruský tisk chválí Klause, vztahy s ČR se prý zlepšily. Není to náhodou vlastizrada?

Ze světa

Rusko si vyhrazuje právo na preventivní jaderný úder: „Rusko si navzdory připravované dohodě se Spojenými státy o snížení jaderných arzenálů nadále vyhrazuje právo na preventivní jaderný úder v případě, že bude mít pocit ohrožení své bezpečnosti." Příklady táhnou a v Moskvě si zřejmě řekli, že co je dobré pro Washington, je dobré i pro ně.

 

Nová dohoda o jaderných zbraních se blíží, tvrdí Rusko. USA vpustí Rusy na svá jaderná zařízení. K nové smlouvě o omezení jaderných zbraní se mají připojit další země: „K nové rusko-americké smlouvě o omezení jaderných arzenálů, kterou nyní dojednávají Moskva a Washington, by se měly připojit další jaderné mocnosti. Řekl to v pátek podle agentury AFP ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Označil to za nutnost."

 

Rusko kritizuje sankce proti Íránu. Čína nejspíš nepodpoří sankce proti Íránu. John Bolton navrhuje jaderný útok na Írán. Až dojde plyn, ohřejeme se jádrem. Jenom jestli by nebylo lepši raději mrznout?

 

Nobelova cena míru pro Obamu? Obama dostal Nobelovu cenu i za radar v Brdech: „Obama si toto ocenění určitě zaslouží… nesouhlasíme s tvrzeními, že dosud nic neudělal. Cenu dostal za to, co už udělal (…) odvolání plánu na stavbu radaru v Brdech a sil antiraket v Polsku." Proti udělení Nobelovy ceny Obamovi byli prý tři z pěti porotců.

 

Al-Káida je na mizině, tvrdí americké ministerstvo financí. To by měl „boj proti terorismu" brzy skončit, ne? Jenže když on je to tak skvělý nástroj manipulace s veřejností. To aby Washington poslal Al-Káidě urychleně nějaké dotace.

 

Ruská tajná služba viní Gruzii, že pomáhá al-Kaidě. Podivné způsoby amerického protégé. Nebo naopak velmi logické?

 

Moskva žádá vysvětlení nové konfigurace protiraketové obrany. Saúdská Arábie má zájem o systémy S-400. Indie a KLDR odpálily střely krátkého doletu. Rusko otestoval dvě střely R-29R.

 

Ze zahraničního zdrojů

 

Poklesne počet ruských hlavic bez ohledu na smlouvu START (Will Russia’s numbers decline without START follow-on?): „Spojené státy by neměly platit za něco, co je zdarma. Počet ruských jaderných hlavic se v příštích letech dramaticky sníží bez ohledu na dohodu o kontrole jaderných zbraní. Spojené státy by neměly být příliš vstřícné kvůli něčemu, k čemu musí dojít tak, jako tak. Rusko potřebuje tuto dohodu mnohem více, než USA. Je to jen snaha, jak uzamknout Spojené státy na nízké hladině jaderného potenciálu."

 

Clintonová: Společný americko-ruský štít je krok správným směrem (Clinton touts joint US-Russian missile shield): „Společný americko-ruský štít, chrání oba bývalé rivaly z éry Studené války proti extrémistům vyzbrojeným jadernými zbraněmi by byl velmi pozitivní."

 

Ukrajina vede rozhovory s USA o výměně radarových dat (Ukraine talking to U.S. on sharing radar data: report): „Ukrajina zahájila Spojenými státy rozhovory o možnosti, že by Washington využíval data z ukrajinských radarů. (…) Washington odmítl, že by po ukončení plánů na stavbu štítu ve Střední Evropě uvažoval u vybudování radarové stanice na Ukrajině."

 

Rusko varuje USA ohledně štítu (Reports: Russia warns US on missile defense): „Vysoce postave ruský diplomat říká, že USA by neměly vést rozhovory o štítu se státy mimo NATO."


Japonsko ukončí misi v Afghánistánu (Japan ‚will end‘ Afghan mission).


Clintonová: Rusko si uvědomuje hrozby, které představuje Írán (Clinton: Russia sees Iran threat).

Zhrzené východoevropské milenky pláčí a vyčítají, že je Spojené státy zradily (East European Officials: U.S. Betrayed Us). Mluvte laskavě sami za sebe, pánové východoevropští elitové, a ne mým jménem. Jestli zde někdo zradil, tak jste to byly vy, nikoliv USA, které nemají žádnou povinnost kompenzovat svojí vojenskou silou vaši neschopnost.

 

Analýzy a komentáře

Rozum vítězí? Radar nebude! Rizika ale trvají.

 

Velká Albánie: Hrozba nového konfliktu v Evropě sponzorovaného USA a NATO: „S formálním vstupem Albánie do Aliance, k němuž došlo letos v dubnu, a následným znovuzvolením premiéra Saliho Beriši, je scéna připravena pro dokončení projektu překreslení hranic Jihovýchodní Evropy za účelem vzniku Velké Albánie."

 

Pozitiva konce radaru v Čechách: „Barack Obama měl několik možností. Jednou z nich bylo slepě pokračovat v Bushových šlépějích. Tím by sice dostál smluvním ujednáním s Českem a Polskem, ale na mezinárodním poli by ztratil manévrovací prostor tolik potřebný pro řešení celé plejády mezinárodních otázek, které zdědil po Bushově vojensko-politické křeči. (…) V této souvislosti si je třeba uvědomit, že, pokud se Spojené státy něčeho vzdaly, tak je to Bushova varianta protiraketové obrany, která měla zásadní nedostatky. (…) Závažným argumentem ve prospěch nové varianty protiraketové obrany je fakt, že radar, který měl být vybudován v Čechách, nedisponoval tak širokými možnostmi, jaké mají k dispozici mobilní a tudíž i méně zranitelné monitorovací a řídící systémy, dislokované na zemi, na lodích letadlech a v kosmu."


Radar v Česku, rekapitulace Václava Žáka.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments