Radar monitor 43/2010

Senát schválil navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu, a to ještě ve starém složení. Podobnost s uzavíráním obecních zakázek pár dní před koncem mandátu zastupitelstva je jistě čistě náhodná a nemá žádnou souvislost s českou politickou kulturou.


Raketomety si naposledy vystřelily, po 40 letech služby končí: „Dvě poslední slavnostní salvy znamenaly tečku za čtyřicetiletým účinkováním raketometů vzor 70 ve výzbroji české armády. Vojáci je vypálili v úterý na závěr dělostřeleckého cvičení ve výcvikovém prostoru Brdy.“ Náhrada? Žádná. AČR zde přeci není od toho, aby bránila ČR, ale aby se účastnila vojenských expedice v zahraničí. A tahejte s sebou raketomety do Afghánistánu, navíc když by proti Tálibům byly zcela neúčinné.


Rostoucí vojenskou moc Číny má vyvážit obří základna USA na Guamu: „Součástí základny mají být i přístaviště pro letadlovou loď na jaderný pohon či prvky raketové obrany. Počítá se též s rozšířením nynější vzdušné základny.“

Gorbačov: NATO v Afghánistánu nemůže zvítězit (Gorbachev: Nato victory in Afghanistan impossible). Zrovna Gorbačov, který s tím má osobní hořkou zkušenost, by měl vědět, co říká.


Vrátí aliance Rusko zpátky do Afghánistánu? : „Přizvání Ruska, jak se zdá, má podporu mnoha západních politiků (jistojistě s výjimkou těch českých), přičemž by ruští vojáci údajně mohli v rámci jakéhosi déja vu operovat ze stejných základen, z nichž Sovětský svaz nedokázal udržet svou osm let trvající okupaci a zavelel k odchodu. USA a NATO nedávno zahájili už desátý rok okupace…“ NATO celkem chápu, ale jaký původ by to u všech svatých mohlo mít pro Rusko? Přesto prý se Rusové zapojí do konfliktu v Afghánistánu, byť se (zatím) nebudou účastnit přímých bojových operací.

Podle íránských představitelů se Spojené státy snaží poškodit vztahy Íránu se svými sousedy (U.S. seeking to damage Tehran ties with neighbors), například v kauze íránských subvencí tekoucích do Afghánistánu, či v otázkách participace Turecka na novém protiraketovém štítu, což je prý: „stará známá věc, která se datuje od okamžiku, kdy Západ začal konfrontaci s Íránem.“ Írán „nový“ štít v Turecku vůbec považuje za vysoce podezřelý (NATO missile shield in Turkey highly suspicious, Iran says)


Rusko provedlo tři úspěšné testy mezikontinentálních raket – jedna byla odpálena ze země a dvě z ponorek (Russia test launches three missiles)


Severokorejští vojáci ostřelovali jihokorejské jednotky. Z tohohle mráčku asi pršet nebude a nemyslím, že by právě tento slejvák někomu chyběl.


USA neovládaly 50 jaderných raket, údajně kvůli selhání počítače. Můžeme být všichni rádi, že to nějaký jiný počítač nevyhodnotil jako útok a nepřistoupil k odvetě.


Britské ministerstvo obrany: Britské jednotky vraždily civilisty.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments