Z domova
Ne základnám: Nechceme radar, ani jiné podobné projekty: „V pátek dopoledne se na náměstí Jana Palacha v Praze sešlo zhruba dvacet aktivistů z Iniciativy Ne základnám. Aktivisté v den návštěvy amerického viceprezidenta Joea Bidena protestovali u Strakovy akademie proti plánům umístit na území ČR rakety krátkého a středního doletu. (…) Češi nejsou smutní z toho, že projekt radaru skončil. Zároveň nestojíme ani o žádný další podobný projekt.“ Další akce, která se bohužel řadí mezi ty dobře utajené. Nebo jste snad o ní někdo věděl?
Ze světa
Západ se k Íránu chová nespravedlivě, řekl turecký premiér: „Je tu přístup, který není spravedlivý, protože ti, kdo Írán kvůli jadernému programu kritizují, mají sami vyspělou nukleární infrastrukturu (…) íránský program má mírové účely a Teherán nevyrábí jadernou bombu. Případný vojenský zásah by v tom případě byl šílenstvím.“ K tomu: Erdogan: Pokud chcete bezjaderný Írán, vzdejte i svých jaderných zbraní.
Vyzbrojování je budoucnost? ptá se NE základnám nad tiskovou zprávou Raytheonu: „Raytheon dostal zakázku za víc než 100 milinů USD (…) na projekci a vývoj zbraňového systému "Davidův prak" (David’s Sling Weapon System, DSWS). DSWS je společný program americké Agentury pro protiraketovou obranu (Missile Defense Agency) a izraelské Organizace pro protiraketovou obranu (Missile Defense Organization). Systém bude zneškodňovat balistické střely krátkého doletu, velkorážní rakety a křižující střely v závěrečné fázi jejich letu.“
Další velkou zakázku získal Lockheed Martin: „Agentura pro protiraketovou obran (Missile Defense Agency, MDA) Ministerstva obrany USA zadala společnosti Lockheed Martin zakázku v hodnotě 1 miliardy USD na další vývoj a zdokonalování zbraňového systému Aegis pro obranu proti balistickým raketám (BMD).“
Írán zvažuje nabídku, aby svůj uran vyvezl a nechal jej obohatit jinde. Karzáí zpochybňuje „spolehlivost“ USA. Rusko provedlo úspěšný test střely typu R-29M (Successful launch of a R-29RM missile).
Ze zahraničních zdrojů
USA chtějí využít základny v Rumunsku ke kontrole ropy v Kaspickém moři (CRG says USA to use Romanian bases to control Caspian Sea oil): „USA chtějí kontrolovat zdroje ropy v Kaspickém moři z plánovaných základen v Rumunsku a Bulharsku. (…) Mnoho analytiků věří, že Americké snahy v Rumunsku a Bulharsku jsou součástí nové globální distribuce amerických sil, které spočívá v přesunu z Německa dále na východ.“ Viz zpráva z minulého týdne a další velmi znepokojivá možnost jejich využití.
Vyšachovalo Rusko s Íránem Obamu? (Mitchell Bard: Have Russia and Iran Checkmated Obama?): „(Putin) se zajímal jen o to, jak využít Írán jako pěšce v partii s USA. (…) Mezi hlavní Putinovy priority totiž patřilo zastavit rozvinutí PRO ve Střední Evropě.“ Pak se tam ještě píše něco o východoevropských spojencích, kteří chtěli být chráněni před Ruskem, ale to není zase až tak zajímavé, protože to je standardní propaganda, kterou známe od nás.
Analýzy a komentáře
Nová architektura americké globální protiraketové obrany: „Když Moskva polemizovala s Washingtonem o možném rozmístění PRO v Polsku a ČR, jakoby se zapomnělo na to, že paralelně s tím USA aktivně rozvíjejí a zkoušejí systém nejnovější protiraketové obrany umístěný na moři Standard- SM3.(…) Dokonce tyto rakety Standard – 3 mohou být umístěny i v Polsku, protože se na ně nevztahují ani dohody o strategických raketách, která omezuje rakety GBI a proto jejich umístění v Polsku nemůže formálně znepokojovat Moskvu. Nejzajímavější je, že nová varianta PRO je mnohem jednodušší a lacinější pro USA.“
Bidenova lekce: „Návštěva viceprezidenta USA Joe Bidena je v českém prostředí počinem, který by mohl naznačit příští směřování mezinárodně politické orientace našeho státu. (…)Z tohoto vyjádření by ti čeští politici, kteří investovali mnoho politického kapitálu do amerického radaru v Česku, mohli pochopit, že současná administrativa nedbá tolik na rozvoj dvoustranných politických vztahů. (…) Podstatou nynější americké politiky je větší důraz na mezinárodní spolupráci.(…) Hlavní lekce, kterou nám Biden sděluje, však zní: Máme zájem o spolupráci v rámci NATO a s jednotnou Evropou.“ O radaru a raketách skutečně ani slovo, i když v článku se o nich píše, protože podle jeho vyznění nebyly hlavním tématem Bidenovy mise.
Umění číst aneb proti komu jsou ty zatracený rakety?: „Obamův štít má tentokrát chránit Evropu výslovně proti íránským raketám krátkého a středního doletu, které Írán opravdu vyvíjí a vlastní. Ty však doletí maximálně pouze do Izraele a bez hlavice snad i na okraj Rumunska.“
Úpadek globálního vlivu USA je mnohem rychlejší, než se čekalo: „Zdá se, že to ještě nikdo neříká nahlas, ale buďme neomalení: Poté, co z předpokládané patnáctileté lhůty uplynul necelý rok, jsou dny nezpochybnitelné americké globální dominance ty tam.“